• 30.03.2015 00:00
  • (3232)

Cüneyt Yemenici belediye başkanı seçildiğinde şehirlerarası otobüs terminali meselesini kucağında buldu.

 

Bu meseleyi kendisi yaratmamıştı kabul ama belediye başkanlığına talip olduğu anda mesele onun meselesi olmuştu.

 

Seçildikten sonrada çözüm getirmek de görevi.

 

Ancak Cüneyt Yemenici görevi halene gelen bu meseleyi çözmek yerine sürekli erteliyor. Olan da Akçakoca halkına ve misafirlerimize oluyor.

 

Cumartesi sabahı(28 Mart) saat 8:30 da Bolu’dan gelen arkadaşlarımla Düzce’de buluşup İstanbul gidiyorum.7:20 halk otobüsü ile terminale çıkıp 7:40 minibüsü ile Düzce’ye gitmeyi planlamak son derece makul bir plan olarak gelmişti.

 

Yaşadığım yerin belediye başkanının tavizlerinden güç alarak keyfe keder minibüs seferleri yapılan Akçakoca olduğunu tecrübe ederek bir kere daha öğrendim. 7.40 minibüsü gelmediği gibi 7:20 minibüsü de kalkmamış olduğunu öğrendim minibüs bekleyen yolculardan.

 

O sırada terminale giren şehirlerarası bir otobüse rica minnet binerek Düzce’ye zamanında ulaşabildim, diğer keyfe keder minibüs seferlerini bekleyen yolcular ile. Saat 8:00 minibüsü kalkıp kalkmadığını ve eziyetin devam edip edemediğini ise bilemiyorum.

 

Otobüs şoförü bizleri almak istemedi ancak uzun süredir bekleyen yolcuların halini görünce insanlık adına kabul etti. Çünkü minibüs keyfe keder yapılmadığı zamanlarda bile yolcu aldığı için bol bol “racon” kesiliyormuş Akçakoca’da.

 

Akçakoca’da “racon” kesmek hesap vermemek için kullanılan bir yöntemdir ve çoğunlukla işe yarar.

 

Başka şehirlerde bu düzensizlikte önce minibüslerin birlikleri seferi olduğu halde kalkmayan minibüslere ceza yazar, minibüs birlikleri bu görevi yüklenmediği zamanlarda da belediye daha doğrusu belediye başkanı devreye girer.

 

Akçakoca’da ise kimse bir şey yapmaz, habersizmiş gibi davranılır.

 

Cüneyt Yemenici bırakın Düzce minibüslerinin terminale çıkışının Akçakoca halkına yarattığı zorlukları gidermeyi, minibüs seferlerinin düzenli olarak yapılmasını bile sağlayamıyor.

 

Bir senedir olan bitene bakacak olursak da böyle bir niyeti yok. Yöntemi bir şey yapacağız edeceğiz diyerek ertelemek.

 

Eğer Akçakoca’dan tekrar bir AKP milletvekili adayı çıkacak olursa bu iki aylık süre minibüsler meselesini çözülmesini sağlamak için Akçakoca halkının elindeki tek fırsat genel seçimler öncesindeki iki aylık süredir.

 

Milletvekili adayına seçim çalışmaları sırasında ”bu meseleyi hemen çözebilecek misin bu sayede gücünü ve becerini anlarız” sitemleri bu meseleyi çözerse çözer, çünkü Cüneyt Yemenici’nin belki de iç siyasi hesaplardan dolayı bu meseleyi çözmeye niyeti/gücü yok.

 

Cüneyt Yemenici’nin çözümü ertelemek.

 

İyi de; ertele, ertele de nereye kadar ertele?(!)