• 26.12.2014 00:00
  • (1564)

Türk sinemasının başlangıcı Fuat Uzkınay’ın “Ayestefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı kabul edilir, filmin çekiliş tarihi 14 Kasım 1914’tür.Yıllarca bu filmin çekilip çekilmediği tartışılmış ve çekildiğine dair son noktayı Gafuri Akçakın koymuştur.Gafuri Akçakın 1905 yılında Akçakoca’da doğmuş bir hemşerimiz. Akçakın, Fuat Uzkınay'la birlikte Merkez Ordu Sinema Dairesi çalışmış. Daha sonra Foto Film Merkezi adını alan kurumda 1970 yılına kadar hizmet verip, oradan emekli olmuş.'Yeşilköy'de ilk çekilen Rus Abidesi filmi, film çekme merkezine girdiğim 1930'da, 150 metre civarında idi. Birkaç defa kumandanlara gösterdim.' 'Bu film 1941'de Ankara'ya nakil edilirken ambalaj yapılırken üst üste sarılmasından ötürü diğer arşivdeki filmlere karışmıştır...'Bu bilgiler sinema tarihçisi Burçak Evren’e Gafuri Akçakın kızı Melda Akçakın (Hacettepe Üniversitesin de Psikoloji Profesörü) tarafından ulaştırılıyor.
Gafuri Akçakın, Nijat Özün’ün Fuat Uzkınay ile ilgili olarak yazmış olduğu kitabı satır satır okumuş yanlış ve eksik bilgileri yazmış.


Geçtiğimiz günlerde SKY TOWER Otel’de Türk Sinemasının 100. Yıl etkinliği yapıldı. Bu etkinlik Türkiye’nin birkaç yerinde daha aşağı yukarı aynı sinema sanatçılarıyla yapılmış.İşin gösteri kısmı öne çıktığı için tarih kısmıyla ilgilenen hiç olmamış.İşin tarihi kısmıyla ilgilenen olsaydı Akçakoca’da yapılan bir etkinlikte bu etkinliğin 100. Yılı olduğunun tek şahidi Gafuri Akçakın’ın hiç olmazsa adı geçerdi.Başka yerlerde değil ama Akçakoca’da birkaç cümle ile de olsa Gafuri Akçakın’ın adı anılmalı ve şahitliğini kaleme döktüğü için teşekkür edilmeliydi.Gafuri Akçakın’ı rahmetle anıyorum.Akçakoca’da fotoğrafçılığın tarihi ile ilgili olarak konuşulduğunda/yazıldığında da bundan sonra umalım ki, Gafuri Akçakın’ın adı unutulmasın.