• 3.12.2014 00:00
  • (784)

Düzce’de okullara müdür atamaları ile tartışma çok sert başladı ve aynı sertlikte devam edeceğe benzer.

 

İmtihanı kazanan 50 kişiden 49’u Eğitim-Birsen üyesi çıkmış. Demek ki akıllı(!) ve becerikli(!) öğretmenler hep Eğitim-Birsen’e üye oluyorlar.

 

Türk Eğitim-Sen şube başkanı Osman Çakmak bu duruma paralel yapılanma teşhisini koyarak durumu anlaşılmaz hale getirmiş.

 

Bu açıklamayı okuyan Akçakoca’daki AKP’liler bir anlam vermekte zorluk çekmişlerdir, çünkü Akçakoca’daki atamalardan Akçakoca’daki AKP’lilerin birçoğunun belki de hiçbirinin haberi bile yoktu.

 

Açıklama paralel olmak ile ilgili olunca Akçakoca’da ne oluyoruz deyip telefonlara sarılan epeyce AKP’li olmuştur.

 

Cumhurbaşkanının ve başbakanın söylediği manada bir paralel yapı olması mümkün değil, dikey yapı ya da AKP’li yapı gibi tanımlamalar daha doğru olurdu. Sonuç olarak atamaların hepsi dikey bir şekilde Ankara’ya ulaşıyor.

 

Atamalar gerçekten paralel atamalar olsa, Düzce milletvekilleri İl başkanı ve bu kararda yer alan herkesin AKP içindeki siyasi kariyerleri sıfır olur ve Düzce Menemen’den beter cezalandırılırdı.

 

Gerçi, bence bu cezalandırma Düzce için çok bir şeyler değiştirmezdi.

 

Düzce’den atanıp seçilen milletvekillerine, aralarında yaşanan tartışmalara ve başaramadıklarına bakınca böyle bir cezanın fark ettireceği çok şey olmazdı.

 

Düzce’ye atanıp seçilen milletvekillerine bakarak Düzce’nin hep cezaya kaldığını biliyoruz.

 

Milli Eğitim Bakanlığında siyasetin baş rolde olması yeteri kadar kötü iken bu kötülüğün içinde Akçakocalı siyasilere ayrımcılık yapılması; Bizans siyaseti diye tabir edilen siyasetin Düzce’de ne kadar hâkim olduğu bir kere daha ispatı olmuştur.

 

Bizans siyasetinin bu kadar hâkim olduğu bir ilde, illerin isimlerinin değiştirilmesi gündemde iken Düzce adının PRUSİAS* olarak değiştirilmesi cuk oturacak ve yakışacaktır.(!)

 

Bizans siyaseti Düzce’de dizi film gibi her bölümde ayrı bir entrika ile devam ediyor.

 

Önümüzdeki yıllarda siyasi dizi çekmek isteyenler için Düzce doğal bir plato olarak gerektiği değeri alacaktır bu da Bizans siyasetine iyimser bakabileceğimiz tek taraf.

 

“Liyakat” ülke dışına çıkmış belki de gittiği ülkede sığınma talep etmiş olmalı, ülkemizde özellikle de Düzce’de varlığı hiç hissedilemez olduğuna göre.

 

PRUSİAS*: Konuralp’in antik çağ ve Bizans dönemindeki adı.