• 31.10.2014 00:00
  • (1000)

81 ilde Şehir Kimliği Çalıştayları yapılıyor, kiminde yapılmış, kiminde yapılacak, Düzce’nin ki 13 Kasım’da yapılacak.

 

Şehir kimliği çalıştayları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlamasında yapılıyor, ilçeler içinse bir çalışma hazırlığı olduğuna dair ise bir bilgi henüz ortada yok.

 

Peki, şehir kimliği çalıştayı yapmak için illaki bakanlığın planlamasını beklemek zorunda mıyız?

 

Bakanlığın çalışmalarını beklemeden elbette Akçakoca için şehir kimliği çalıştayı düzenlenebilir, yeter ki istensin.

 

Şehirlerin gelişmesi yıkımlarla değil, tarihi çekirdekler ve dokular korunak gerçekleşir.

 

Akçakoca Şehir Kimliği Çalıştayı her şeyden önce bu tarihi çekirdeklerin ve dokuların tespitine ve korunmasına faydalı olacaktır.

 

Öte yandan idarecilerin kendi şahsi gözlemelerine göre belirlediği, beğendiği çekirdekleri ve dokuları koruyup diğerlerini es geçmesini hatta yok etmesinin önüne geçilektir.

 

Geçmişte bu bakış açısından çok çekmiş bir şehir olarak hiç olmazsa gelecekte bu tahribattan şehrimiz korumak konusunda mesafe kat etmiş oluruz.

 

Akçakoca kendi tarihi ve kültürel hafızasına bırakın yabancılaşmayı, tarihi ve kültürel hafızasına ulaşmayı dahi başaramamışken nasıl farklı bir şehir olmayı başarabilir ki?

 

Bu yapılmadan varacağımız yer sadece büyük bir köy olmaktan öte bir yer değildir.

 

Birbirine benzerlik şehirlerin değil köylerin özelliğidir, birbirinden farklılık ise şehirlerin imkân ve avantajıdır.

 

Bugün ülkemizde yıllardır şehirler birbirleri ile benzeşen toplama ve tek tip projelerle büyük köylere dönüştürülüyor ve şehir olmanın imkân ve avantajları değerlendirilemiyor.

 

Eğer büyük bir köy olarak devam etmek istemiyorsak Akçakoca Şehir Kimliği Çalıştayını bir an önce yapmayı başarmalıyız.

 

Bugünün Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce bakan olmadan önce Düzce’nin koordinatör milletvekiliydi, İbrahim Bilgin başta olmak üzere Akçakoca’daki birçok kişi İdris Güllüce ile temas halinde.

 

İdris Güllüce’nin destek verdiği çalıştaylar bir ilçe tarafından düzenlenmek istendiğinde de; elbette ki bakanlık ve bakan İdris Güllüce destek çıkacaktır.

 

Akçakoca kaybolmakta olan kimliğini kaybetmemek ve 21. yüzyılın gereklerine göre özgün kimliğini muhafaza ederek geliştiren bir şehir olmak devam etmek istiyorsa bu çalıştayı bir an önce yapmalıdır.

 

Böyle bir çalıştaya iktidarın projesi diye uzak durup çalıştaya hazırlanmamak Akçakoca adına büyük kayıplara vesile olacaktır.