• 8.10.2014 00:00
  • (840)

Çevre yolu diye adlandırdığımız yol DSP-MHP hükümetleri zamanında planlandı ve yapıldı.

 

Akçakocalı birkaç siyasinin yolun güzergâhını değiştirmek için yaptığı çalışma bürokrasi engeli aşılamayarak son boldu.

 

Nazmi Çiloğlu’nun Melenağzı Köyünde yolun güzergâhının değiştirmeyi başardığı da hep söylenir.

 

Bürokrasi hazretlerinin basiretsizliği politikacılarımızın beceriksizliği sayesinde yapılan yol şehirlerarası yükü taşıyamayacağı kanaatine varıldığı için yenisi yapılacak.

 

Yenisi yapılasıya kadar da bu yol kullanılmaya devam edecek.

 

Artık yenisi yapılasıya kadar kaç kaza daha olur kaç ölü kaç yaralı olur hesabı bürokrasinin derdi dâhilinde gözükmüyor.

 

Bu yol üzerinde Barbaros, Ketmenli, Göktepe, ve Akçakoca’nın batı çıkışı sürücüler için ölüm tuzağı olmaya devam ediyor.

 

Bu kavşaklar için yapılabilecek çözümler bellidir. Geçişi alttan verirsiniz üstten verirsiniz yada kavşak düzenlemeleri yapabilirsiniz.

 

Hangisinin yapılacağı trafik yoğunluğuna, kazaların neden meydana geldiği ile ilgili raporlara ve yolu kullananların tecrübelerine dayanarak konunun uzmanlarınca belirlenebilir.

 

Önemli olan kavşakların düzenlenmesi ile ilgili iradeyi hayata geçirebilmektir.

 

Karayolları büyük bir ihtimalle yeni yol yapıldıktan ölüm yolunu belediyemize devredecektir.

 

Kaynak israfı olmaması içinde Akçakoca Belediyesi bu kavşaklarda yapılacak düzenlemeye şehir plancılığı ilkeleri açısından dâhil olmak ve öneriler sunmak zorundadır.

 

Karayolları bürokrasi büyük bir ihtimalle devredeceğimiz bir yola niye yeni yatırımlar yapalım yaklaşımı içerisindedirler.

 

Akçakoca’daki bu kazalar derlenip toparlanınca sadece istatistiki bir takım rakamlar haline gelirler, Türkiye’de bulunan benzeri birçok yolda olduğu gibi.

 

Bu durumda siyasilerimiz devreye girmeli ve var olduklarını iddia ettikleri siyasi güçlerini hayata geçirebilmelidirler.

 

Akçakoca belediye başkanlığında AKP’yi seçti, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye ortalamasının üzerinde bir oyla Recep Tayyip Erdoğan’a oy verdi.

 

Bir yönüyle de siyasilerimize bürokrasi aşabilmek için de güç verdi.

 

Şimdi zaman başta milletvekili Osman Çakır ve belediye başkanı Cüneyt Yemenici’nin ve diğer AKP’li siyasilerin Akçakoca halkının aktardığı bu gücü kullanma zamanı.

 

Ölüm kavşaklarından geçmeden Akçakoca dışına çıkmanın mümkün olmadığının da hepimiz farkındayız.

 

Bu yol ve bu kavşaklar hepimiz için hayat memat meselesi.