• 6.08.2014 00:00
  • (2839)

“Yazamazsın hem de yazmanı tavsiye etmem”

 

Bu sözler Düzce’nin başarılı avukatlarından Metin Güçlü’nün* bayrama birkaç gün kala ki sohbetimizden.

 

Yazamazsın ve yazmamalısın dediği de Cüneyt Yemenici’ninbelediye yönetimi ve uygulamaları hakkında yazdığım/yazabileceğim eleştiri yazıları.

 

Çünkü Fikret Albayrak demokrat** bir kişi olduğu onun hakkında rahat rahat yazabilirmişim ve yazmışım ancak Yemeniciler ve Gebekeseliler Cüneyt Yemenici’ye yapan eleştirileri şahsi meseleleri yapıp umulmadık yerlerde hesap sorabilirlermiş.(Şiddet kullanabilirler imasıyla)

 

Metin Güçlü bu kanaatine dayanak olarak da kendisinin de Laz olmasını ve Yemeniciler ve Gebekeseliler ile akrabalık ilişkilerini ve de eskiden beri bildiği artık efsane sayılabilecek bazı olayları gösterdi.

 

Anlattığı olaylar da şiddet içerikli olaylar. Gebekeseliler’de şiddetin içselleştirilmiş olduğunu ispatlamak için anlattığı olaylar.

 

İmdi,

 

Metin Güçlü başarılı bir avukat olabilir insan psikolojisi hakkında da mesleği gereği tecrübeleri olabilir ama bir gerçek var ki sosyolojiden bir haber.

 

 Toplumdaki sosyolojik gelişmeleri doğru okuyamamış olması sebebiyle de siyasi arenada bütün hasletlerine rağmen hep geç kalmış birisi.

 

Yani Akçakoca’daki Lazlardakidolayısı ile de Gebekesililer ve Yemenicilerdeki değişim dinamiklerini okuyamıyor ve değerlendiremiyor.

 

Toplumdaki değişimi ve değişim dinamiklerinin farkında olamayınca tahlillerinin yanlış çıkması kaçınılmaz.

 

Gebekeseliler ve Yemeniciler hakkında yaptığı tespitler baştan sona yanlış ve kötü. Sadece geçmişteki olaylardan yola çıktığı ve bugüne gelemediği için yanlış ve kötü değerlendirmeler yapıyor.

 

Yazılarımdan/eleştirilerimden dolayı ve Gebekeseliler ve Yemeniciler tarafından hoş olmayan bir hadisenin başıma geleceğine ihtimal bile vermiyorum.

 

Öncesinde de şüphem yoktu şimdi de yok.

 

Eleştirilerden rahatsızlık duymak ve tepki vermek herkesin hakkı ancak Gebekeseliler tepkilerini sadece bir tek yolla gösterirler hükmü ise avukat Metin Güçlü’ye hak değil ve de kabul edilebilir değil.

 

Belki de Metin Güçlü’nün avcılık damarı tuttu da böyle bir manipülasyona girdi ve biraz da sosyal av yapayım düşüncesiyle olsa gerek ortam da müsait olunca sosyal av içinbeni seçmiş olmalı.

 

Metin Güçlü tecrübeli bir avcı olarak çok daha iyi bilir ki bazen avdan boş dönülür.

 

 

*Bu konuda yazacağımın müsaadesini de kendisinden aldım, değerlendirmelerimi sohbet sırasında yapabilme şansım olamadı. Bakmayın sohbet dediğime 10 kişi kadar vardık bir saat sohbet ettiysek 55 dakikasında Metin Güçlü konuştu.

 

**Metin Güçlü demokrat kavramının neyi içerdiği hakkında epeyi sıkıntısı var. Demokrat kavramı kişilik haklarımın ihlali var diye dava açabilse Metin Güçlü’nünmahkûmiyeti kesin olurdu.