• 15.07.2014 00:00
  • (3050)

 

Olamayacak duaya herkes amin diyor. Herkes göl ya maya tutarsa misali tavır almış durumda. OSB Akçakoca’ya gelirse bende OSB’nin gelmesi için çok uğraştım algısının içerisinde bulunmak istiyor.

 

Akçakoca’ya OSB’nin gelmesi ve işsizliğe derman olacağı iddiası kocaman bir balondur. Mahalli siyasetçilerimizde bu balonla oynamayı çok seviyorlar.

 

Ereğli’de  OSB kurulma çalışmaları 1995 yılında başlamış ve birkaç yıl öncede işletmeye açılmıştı. Ereğli OSB’nin neredeyse yarısı boş. Ereğli gazetelerinin açın bakın yatırımcılar gelecek iddiaları ne oldu, yatırımcılar niye gelmedi tartışmalarının hiç gündemden düşmediğini görürsünüz.

 

Altyapı çalışmalarının kaç yıl içerisinde sonlandırılacağı da çok sıradan tartışmalar Ereğli’ler için.

 

Ereğli OSB’nin liman avantajına rağmen dolmuyor. Ereğli OSB’de yaratılan istihdam tamamı 733 kişi resmi verilere göre. Bunun ne kadarının dışarıdan geldiğine de bakmak lazım.

 

Hüseyin Kutsi Tuncay organize sanayi dernekleri (OSBDER) genel başkanı ve yaptığı açıklamalarda teşviklerin kalkmış olmasının OSB’lerin boş ve verimsiz kalmasına sebep olduğunu açıklıyor.

 

Türkiye’de 276 OSB var. Ancak yakınlarda açılan yeni bir OSB yok. Haberler OSB’lerin altyapı eksiklerinin giderilmesi ile ya da OSB’ye niye yatırımcılar gelmiyor haberleri ile dolu.

 

Alaplı’da OSB kurulması için 1997 yılında çalışmalar başlamış ancak Alaplı OSB’de henüz bacası tüten bir fabrika yok.

 

OSB’lerin hemen istihdam yaratacakları iddiasını desteklemek için Akçakoca’daki boru fabrikalarını gezdirilmiş ve göz boyanmıştı.

 

Önce verimli bir OSB bölgesine mesela Düzce OSB’lerine ve verimsiz olan Ereğli OSB’sine ve hala faaliyete geçmemiş Alaplı OSB alanına geziler düzenlenmelidir.

 

Akçakoca’da OSB’nin acil bir şekilde Akçakoca’ya refah getireceğini ve işsizliğe çare olacağını iddia eden mahalli siyasetçilerimiz bu organizasyonu yapmaya mecburdurlar.

 

Yoksa yapılanın tavşana havuç göstermekten başka bir şey olmadığı ortaya çıkacaktır.

 

OSB Akçakoca için bir çıkış olamaz ancak mahalli politikacıların daha yıllar boyu kullanacakları bir oyuncak olacaktır.

 

Akçakoca’ya OSB kurma çalışmaları durmakta olan bir trene atlayıp bir yere gidileceği iddiasından başka bir şey değil. Tren durmak üzere, trene bakmaktan trenin duracağını kimse görmek istemiyor.