• 31.01.2014 00:00
  • (5489)

 

Muhabereyi kaybeden kumandana sormuşlar “Muhabereyi niye kaybettin” diye.

 

Kumandan cevap vermiş “Bir barut yoktu”. Tamam demişler gerisini sayma.

 

Yıllar sonra Fikret Albayrak  Değirmenağzı bölgesine yapmayı düşündüğü mega procesini niye yapamadığını soranlara şu cevabı verecek ” Bir, para yoktu”. Bu cevabı duyan hemşerilerimiz de tamam diyeceklere kıs kıs gülerek gerisini sayma.

 

Belediye meclis salonunda* kendisinin belirlediği akil adamlarıyla yaptığı toplantıdan sızan ilk göz boyama projesi Değirmenağzı projesi oldu.

 

Akçakoca belediyesinin böyle bir projeyi finanse edecek gücü yoktur, tek seçenek yap işlet devret modeli il birilerine peşkeş çekilerek yapılabilmesidir.

 

Belediye başkanları projelerini açıklarken basın mensuplarının bulunmasını özellikle isterler ama bu toplantıda tam tersi yapılmış ve basın mensupları dışarıya çıkarılmış.

 

Bunun sebebi projeler ile aykırı soruların gelmesini önlemek olmalı. Sinevizyon gösterileri ile yaptığı algı siyasetinin daha başlangıçta iflasını istememiş olması olmalı.

 

İşin aslına bakarsanız böyle projeler bombardımanı ile seçim kampanyasına AKP adayı Cüneyt Yemenici başlamış olsaydı hiç garipsemezdim. Çünkü tam da AKP’nin belediyecilik anlayışına inşaat sektörü ile kalkınmacılık anlayışına uygun düşerdi.

 

Hep diyorum ya, Fikret Albayrak AKP’nin belediyecilik anlayışının kötü bir uygulamacısı diye beni mahcup etmemek için elinden geleni yapmış.

 

Fikret Albayrrak’ın akil adamlarla yaptığı toplantıya katılanların fotoğraflarına baktım. Toplantıdan sonra bazıları kesinlikle ofsayta düşmüş olacaklar.

 

Akil adamlarının ben bile birkaçının “Kanal İstanbul” projesini defalarca eleştirdiklerini hatta dalga geçtiklerini biliyorum. Şimdi Recep Tayyip Erdoğan’ın projesinin küçük ve kopyacı bir uygulaması olan “Kanal Fikret”  procesini nasıl savunacaklarını merak ediyorum.

 

Fikret Albayrak’ın akil adamları arasında AKP’li olan ya da AKP’li oy verecekler açısından herhangi bir problem olmayacak “Fikret Albayrak bile partimizin belediyecilik anlayışını savunuyor” diyecekler.

 

AKP’li olarak bilinen kişilerin akil adamlar olarak toplantıya çağrılması ise böl parçala politikasının bir uygulaması, Fikret Albayrak’ “ Benim procelerimi AKP’liler bile beğendi” diyerek yapacak böl parçala yönet politikasını. Hımmm, kurnazca, hem de çok kurnazca.

 

AKP’li kişilerin çağrıldığı ama basın mensuplarının alınmadığı toplantı ile seçim startının verilmesinin başka bir açıklaması varsa FİKRET’ciler yorum yaparak/küfür ederek yapacaklardır, beraberce öğreniriz.

 

Bir açıklaması da bu taktikleri Mustafa Sarıgül ekibinden ödünç almış olması.

 

Toplantı çağdaş(!) ve laikçi(!) duruşa çok uygun olmamış. Pozitif ayrımcılık bile yapılmamış. Ne yani Akçakoca’daki akil kadın sayısı akil erkeklerin onda birinden az mıdır?

 

Bu soruya verilecek her cevap ayıplı olacağından bu soruya cevap verileceğini sanmıyorum.

 

Bu projenin bir de yüzleşme ayağı mutlaka olacaktır. Biliyorsunuz 3. Mendirek yapılmasın diye Kent Konseyimiz paneller ve toplantılar düzenlemişti. 3. Mendirek kıyılarımıza zarar verebilir mi öğrenmek istiyoruz diye.

 

Şimdi Adnan Yaman ve Enver Yapıcı harıl harıl yeni bir panel düzenleme çalışmalarına gireceklerdir, Fikret Albayrak’ın büyük destekleri ile, “Kanal Fikret” procesi kıyılarımıza zarar verir mi vermez mi diye.

 

Hem artık konuyla ilgili hangi uzmanları çağıracaklarını da biliyorlar. Seçimden öncesine bile yetiştirilebilirler bu paneli. Seçime yetiştiremeseler bile seçimden sonra da gayret göstermelidirler yoksa samimi olmadıkları çok açık bir şekilde ortaya çıkar.

 

Procenin finansmanı ile birkaç yuvarlak /tahmini rakam vermişlerdir ancak bu rakamların gerçeklerle ilgili olmadığını tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Sahil projesini 1-2 milyon tamamlayacaklarını öngörmüşlerdi benim de bulunduğum bir toplantıda. Maliyet sonrasında15-20 milyon gibi rakama yükseldi ve hala gerçek maliyetini açıklayamadılar.

 

“Kanal Fikret” procesinin benim için iyi tarafı 3. Mendirek yapılmasının kampanyasında pes ettikleri anlamına geliyor. Baksanıza Balıkçı barınağı içerisine yapmayı düşündükleri adacığı “Kanal Fikret “ procesine monte etmişler.

 

 “Adacık” yapmanın iyi olduğuna inanmışlar bir yere illaki konduracaklar. Balıkçı Barınağı olmadı Değirmenağzı, Değirmenağzı’da olmazsa sırada Edilliağzı’mı var?

 

Yıllardır Akçakoca Balıkçı Barınağı yanlış yere yapıldı, şuraya yapılsa iyi olurdu tartışmalarını bitiremedik. Aynı tartışmaları “adacık “ konusunda yaşamak istemiyorsak bu konuya enine boyuna tartışmamız(!) gerekir.”Adacık” bu öyle rast gele bir yere kondurulmamalı, sonra yıllarca işin içinden çıkamayız.

 

Benim önerim(!) Çuhallı ve Ayazlı arasında Çuhallı/Deredibi deresinin döküldüğü yere yapılması.

 

Her şeye karşı çıkmaktan vazgeçtim mi ne(!), baksanıza “Kanal Fikret”  procesinin nereye yapılması gerektiğini tartışma açıyorum. Hayırdır!, inşallah.