• 24.01.2014 00:00
  • (1729)

Diyelim ki bir işyeri sahibisiniz ve işyerinizde sendikalı işçiler çalışıyor ve maliyetleri asgari ücretle çalışanlardan fazla . Hukuken bu işçilerin bir kısmından kurtulma hakkı verilince bu işçilerden hemen kurtuluyor ve yerine daha ucuza çalışan işçiler alıyorsanız nasıl bir işveren gibi davranmış olursunuz?

Acımasız bir işveren gibi değil mi?

Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak aşağıda yer 9 Ocak tarihli röportajdaki açıklamasına göre açıklamasına göre nasıl davranmış sizce?

Hulusi Kentmen babacanlığında çalışmadığı çok açık değil mi?

“Torba kanunu kapsamında elimizdeki fazla işçileri, Milli Eğitim’in ihtiyacı olduğu için onlara gönderdik. Belediye hizmetleri için ihtiyacımız olduğunda mecburen taşerona başvurmak zorunda kaldık. Belediyenin sözleşmeli personel almaya bile hakkı yok. Taşeron işçiler çok zor koşullarda çalışıyor. İşçi alımı yapmak gibi bir seçeneğimiz olmadığı için taşeron firmalarla çalışmak zorunda kalıyoruz.”

Hukukun sonuna kadar zorlayarak çıkan bir torba kanundan faydalanarak taşeron marifetiyle ucuza çalışan işçiler almak acımasız bir işveren gibi davranmak değil midir?

23 Ocak tarihli yerel gazetelerdeki haberlerde belediye işçileri konusunda şunu söylemiş:

“Geçen sözleşme döneminde işçilerin yasal olarak yemek ve yakacak yardımı hakları olduğunu fark ederek sendikaya önerdiğini fakat sendika temsilcinin konuyu anlamaması nedeniyle anlaşma sağlanamadı. Sözleşme hakem heyeti ile yapıldı işçiler daha az hak elde ettiler. Ben belediye başkanı olarak işveren gibi davranmadım”

Şimdi soru şu; en ufak kanuni bir fırsatta sendikalı işçilerden kurtulup taşeron marifetiyle asgari ücretli işçiler alan bir belediye başkanı işveren gibi davranmıyorsa nasıl davranıyordur?

Cevap, acaba Orhan Gencebay filmlerinde yönetmen Memduh Ün’ün canlandırdığı acımasız patron gibi olabilir mi? Hulusi Kentmen’in babacan patron tiplemesi ile davranılmadığı çok açık değil mi?

Peki, işveren gibi davranmadıysa nasıl davranmıştır?

Akçakoca Belediyesinde çalışan sendikalı ve taşeron marifetiyle çalışan işçiler AKP’li ya da MHP’li belediyelerden daha mı çok hak elde etmişlerdir?

Mesela Akçakoca Belediyesinde çalışan işçilerin durumu Düzce belediyesinden daha mı iyidir?

İş borçlanmaya geldiği zaman AKP’li belediyeler misal verildiğinde göre işçi hakları konusunda da diğer belediyelerle de kıyaslama yapılmalı değil mi?

Düzce Belediye’sinde çalışan işçiler yapılan uygulama ile Akçakoca Belediyesindeki işçilere yapılan uygulamalar arasında bir fark yok.

Torba kanunun acımasız şartlarından faydalanmak istemeyen CHP’li belediyeler de vardı AKP’li ve MHP’li belediyelerde.

Ancak Akçakoca belediyesi torba kanunun acımasız şartlarını hemen uygulamaya koyan en heveskâr belediyelerden biri olmuştu.

Kısacası lafla sosyal belediyecilik gemisi yürümüyor.

Fikret Albayrak tam bir işveren gibi davranmaktadır hem de insafsızından.

Yazıyı bir soru sorarak bitirelim.

Fikret Albayrak’ın Belediye-İş ‘in Akçakoca belediyesindeki işyeri temsilcisi için aday çıkarmasını ve adayı için kulis yapmasını sosyal belediyecilik anlayışı ile bağdaştırabilecek kendisini sosyal demokrat sayan CHP’li çıkar mı?

Benim cevabım ise hayır. Kendini sosyal demokrat sayan bir CHP’li bu uygulamayı sosyal belediyecilik ile hiçbir şekilde bağdaştıramaz.