• 15.01.2014 00:00
  • (3063)

Fikret Albayrak’ın röportajdaki tutarsızlıkları ve sorular (4)

 

Bu soruları beyhude yere sorduğumun, Fikret Albayrak bu soruları açık ve seçik şekilde cevaplamayacağını biliyorum ama sormayı bir kere kendimize görev edindik.

 

Akçakoca belediyesinin borçları ile bilgi edinmek için soru sormaktan vazgeçmek yok.

 

Soran Ergun Aşçı cevaplamaktan korkan Fikret Albayrak olsun.

 

Sui misal misal olmaz(kötü örnek  olmaz) derler ama bu kural kesinlikle Fikret Albayrak için geçerli değildir.

 

Düzce belediyesinin de çok borçlanmasını misal gösterip kendisini aklamaya çalışmış. Bence Düzce belediye başkanlarına minnettar olmalı bu kadar borçlandınız da beni örnek sıkıntısından kurtardınız diye. Yoksa örnek olarak Samsun belediyesini, İstanbul belediyesini filan örnek göstermek zorunda kalırdı.

 

Belediyemizin borçları ile ilgili soruya verdiği cevap neredeyse sorunun kendisinden kısa.

 

“Akçakoca’da yatırımlar artacak bu da gelirlerimizin artması demektir” Hangi yatırımlardan dolayı ne kadar gelir artışı ile beklediklerini açıklamak gibi lüzumsuz(!) açıklamalara girmek konusunda belediye başkanımızın gösterdiği kararlılık takdire şayandır. (!)

 

Hani ayıya sormuşlar “bu sene bal hasatı nasıl olacak diye” ayıda cevap vermiş “bu sene bal çok olacak demiş “ nerden biliyorsun” demişler, “canım öyle istiyor da ondan “ demiş. Belediye başkanımızın yatırımlar konusundaki açıklaması da bundan öte bir şey değil.

 

Hangi yatırımlar sebebi ile belediye gelirlerinde artış bekleniyor, doğalgazdan alınan belediye payları hariç belediyemize 5 yıldır hangi gelir kaynakları eklenmiş açıklasa da öğrensek.

 

Hadi diyelim ki kendisi bu lüzumsuz(!) işlerle uğraşmıyor bürokratlarına talimat versin Akçakoca kamuoyu için bir rapor hazırlatsın değil mi? Ama olmayan verilerin raporu düzenlemez ve bu yüzden rapor hazırlanamaz.

 

“Borçları tıkır tıkır ödüyoruz”  belediye borçları ile diğer büyük(!) açıklaması da bu. Belediyenin ne kadar borcu, borçlanılan miktarın gelire oranı nedir gibi açıklamalardan Fikret Albayrak fellik fellik kaçınmaktadır.

 

Soruda belediyenin borçları ödeniyor mu diye sorulmamışken soru belediyenin borçları ne kadar iken verdiği cevap kafasına göre bir cevap. Sorulan soru ile cevapların aynı konuyu ihtiva etmesi gibi bir tutarlılık Fikret Albayrak için geçerli değil. Bu konuda ben Süleyeman Demirel’i bile geçer diyorum.

 

Fikret Albayrak şeffaf olmaktan korkmaktadır.

 

Şeffaflıktan korkmayan bir belediye başkanı belediye borçları ile detaylı açıklamalar yapmaktan rapor hazırlatmaktan çekinmez.

 

Belediye başkanlığını devir aldığı zaman belediye borçları ile ilgili olarak gösterdiği gayretler ve açıklamaların birazını gösterse bile yeter.

 

Ne değişti de bu gayretinden vazgeçtiğinin sorusunun cevabını benim kadar Akçakoca halkı da bekliyor.

 

Aslında cevap belli “iktidarda olmak”.