• 11.01.2014 00:00
  • (3187)

 

Kadınlar Plajı Akçakoca’nın yüz akı yerlerinden biri.

 

Başka yerlerde mesela Kocaeli’n de tutuculuğun yobazlığın sembolü olarak görüldüğü için yasaklanırken Akçakoca’da bunun tam tersi sebeplerle varlığını sürdürüyor.

 

Kadınlar Plajının varlığı herkes tarafından da isteniyor.

 

Bu yaza kadar da Kadınlar Plajı doğal bir şekilde Akçakocalıların ve misafirlerimizin ihtiyaçlarını kapasite sıkıntısı çekilmeden görmeye devam ediyordu.

 

Ama kendi ifadesi ile “betonun doğa ile barışık” *olduğunu iddia eden bir belediye başkanımız Fikret Albayrak  Kadınlar Plajını doğal haline bırakmadı ve doğallığa karşı savaşlarından birini de Kadınlar plajına açtı.

 

Türkiye’nin her yerinde görebileceğiniz sıradan beton bir projeyi geldi dayattı.

 

Övüne övüne da anlatıyor, ben burayı betona boğacağım diye.

 

Betona boğma mücadelesine ısrarla devam ediyor.

 

Kadınlar plajının olduğu bölge SİT alanı olduğunu,  inşaat yapılırken koruma kurulundan izin alınması ve bu iznin alınmasının uzun bir süreç gerektirdiği bilinirken bunu yetiştiremedim diye feveran etmek göz boyama çalışması değilse, nedir?

Bir havuz yapmak yani betona boğmak için niçin SİT alanı olan bir bölge seçilir ki?

 

Kadınlar plajını betona dönüştürmek konusunda o kadar azimlidir ki, hiçbir izin almadan belediye dozerini Kadınlar plajındaki doğa harikası kayalara gönderir bir kısmını kırdırdıktan sonra durdurulur. Bildiğim kadarı ile bu suç sebebi ile hakkında açılmış kamu davası ile yargılanmakta.

 

Açılmış olan kamu davası bile Fikret Albayrak kadınlar plajını betona boğma azminden vazgeçirebilmiş değil.

 

Geçtiğimiz yaz birdenbire Kadınlar Plajını iki misline çıkarma kararı gelir.

 

Bu konuda kimseye danışmaz çevre sakinlerinin fikirlerini almaz, itirazlarını dinlemez. Bilindiği gibi Kadınlar Plajının olduğu sahilin batısı o çevrede yaşayanların kadınlı-erkekli denize girenlerinde ortak doğal plajıdır.

 

Arkasından Kadınlar Plajına orta yerine hiçbir plajda müsaade edilmeyen konteynır yerleştirilir.(Bu ayrıcalık yaygınlaşırsa mesela Çuhalı Plajında 10-15 tane çirkin konteynırlar görebiliriz.)

 

SKY TOWER’ın yaptığı kanun dışı uygulamaları görmeyen ve bundan rahatsız olmayan belediye başkanımız Fikret Albayrak bu konteynırdan da rahatsız olmaz.

 

Bu yerleştirilen konteynır sadece SKY TOWER otelin müşterilerine hizmet verir. Kadınlar Plajında SKY TOWER otelin personeli boy gösterir. Bu personelin Plajın işletmecisiymiş gibi yaptığı uygulamalar şikâyetler üzerine kısmen durdurulur.

 

İllaki yapacağım dediği bu projenin kadınlar için mi yoksa sadece SKY TOWER otelinin kadın müşterileri için mi uygun olacağını tartışmalı ve değerlendirmeliyiz.

Bu mesele daha çok su kaldırır, bana şu anda sadece aysbergin görünen kısmını görüyoruz gibi geliyor.

 

 

“Betonu doğa ile barışık bir şekilde kullanmak” ile “betonun doğa ile barışık madde” olduğunu söylemek arasındaki zihniyet farkını sanırım kimse Fikret Albayrak’ a anlatmamış ya da anlamak işine gelmemiş.