• 12.08.2013 00:00
  • (3886)

Görünen köy kılavuz istemez misali olması beklenen olunca niye bağırılıyor niye bu kadar gürültü çıkarılıyor anlamıyorum, asıl ses çıkarılması gerekenlere sükût içerisinde bakarken.

SKY TOWER OTEl’de bayramda sahne alan şantöz Nadide Sultan kadın izleyiciler için verdiği konserde müzisyenler bir perde ile tecrit edilince yer yerinden oynadı.

Ulusal gazetelere haber olduk ilçemizin adı ilk sahifelerde geçti.

Haberlerin çoğu Akçakoca’da irtica hortladı tadındaydı.

Ne bekliyordunuz ki?

Bu Otelin işletmecisi yeşil turizm diye adlandırılabilecek bir turizmi icra etmek için buraya gelmedi mi?

Bu otelde alkol satışı yasak değil mi?

Bu otel muhafazakâr Arab turistleri Akçakoca’ya çekmek için mücadele vermiyor mu?

Bunlar hep bilinirken müzisyenlerin bir perde ile kadınlardan tecrit edilmesi son derece doğal sonuçtur.

Bu otelin buraya açılmasının ekonomik katkısından siyasi başarı elde edip bu siyasi rantı tek başına yemek isteyen kimseyle paylaşmak istemeyen Akçakoca Belediye başkanı bu hadiselerin olacağını kestirememişse buna da siyasi basiretsizlik denir.

 Apollon gibi ışığıyla otel işletmecilerini aydınlatıp/parlatıp otel işletmecilerini kendi çağdaşlık anlayışına uygun davranmaya sevk edeceğini sanıyor idiyse; bir kere daha Olimpos’ta olmadığını hatırlatmak lazım.

Yeşil turizmi hedef seçmiş bir otel oryantal dans yapan ya da erotik şovlar yapan bir grubu sahneye çıkaracak hali yok ki.

Popüler sanatçılardan biriyle bu şekilde anlaşıp sözleşme yaptıysa diyecek bir şey yoktur. Bu otel müşterileri, işletmecisi ve müzisyenler arasında olan bir problemdir.

 

Ismarlama bir haberle ikinci 600 yataklık yatırım haberine Akçakoca Belediye Başkanı adına siyasi rant çıkarıp gerçekmiş gibi alkış tutanlar ufukta bile gözükmeyen bu hayali otelde de nasıl bir turizm konsepti olacağını sanıyorlar ki?

Ayrıca bu konser hiçbir yasayı çiğnememiştir ki?

Hatta kılık kıyafetle ilgili devrim kanununu bile çiğnememiştir.

Hiç mi zamanında kadınlardan perde ile ayrılmış mevlit okuyanlar hafızlar görmediniz, bu da o uygulamanın farklı şeklidir.

SKY TOWER ‘ın bu anlayışı kendisini bağlar ortada kanunlara uymayan bir işletmecilik yoktur.

Bununla birlikte SKY TOWER Otel her şeyi kanunlara uygun yaptığını söylemek ise kesinlikle mümkün değildir.

Kıyılarımıza ne olduğu ve nasıl olduğu hala belli olmayan açıklanmayan protokoller ile çirkin duvarlar yapmış, insanlığın ortak mirası falezlere zarar vermiş ve denizin kıyısına kaçak iskele inşa etmiştir.

Bütün bu işlemler sırasında yetkili makamlar büyük bir vurdumduymazlıkla hareket etmiş adeta inşaat çalışmalarının bitmesini beklemişlerdir.

Akçakoca Belediyesi bu kanun dışı çalışmalar sırasında kanunların kendine verdiği kontrol yetkisini kullanmamıştır.

Kontrol görevini yerine getirmeyerek bu kanunsuz kıyı yağmasına göz yummuştur.

Bu yağma ile ilgili söz söylemeyenlerin, göz yumalım diyenlerin erkek müzisyenlerin kadınlardan bir perde ile ayrılmasına söyleyecekleri lafların hepsi boşta kalacaktır.

Laikçi kesimden gelen timsah gözyaşlarıdır bunlar.

Yeşil turizm konsepti ile gelen bir işletmeciyi biz getirdik Akçakoca’ya ekonomik katkı sağladık deyip kanunsuz işlere göz yumulduktan sonra bir perde için yeri göğü inleteceksiniz ve gözyaşlarınızın sahici olduğunu iddia edeceksiniz; hadi canım sizde kim inanır ki size. Sadece kendi kendinizi kandırmış olursunuz.

Otel sahibi/işletmecisi ise bu perdeli konser sayesinde istediği hedefe ulaşmıştır. Laikçi gazetelerde birinci sahifeden laikçi kesim için kötü kendi hedef kitlesi için harika haberler yapmıştır.

Kendi hedef kitlesi için mükemmel ücretsiz reklamlardan hangi otel işletmecisi memnun olmaz ki.

Otel sahibi Akçakoca’nın muhafazakâr bir yer olarak lanse edilmesinden ayrıca büyük memnuniyet duyduğunu söylemek için kâhin filan olmaya da gerek yoktur.

Bu durumdan rahatsızlık duyanların adresi ise otel işletmecisini buraya biz getirdik ekonomik katkı yaptık diyerek şişinenler ve otelin her uygulamasına yol verenler olmalıdır.

SKY TOWER OTEL’de bundan sonra da benzeri uygulamalar hep olacak, olunca şaşırmayalım.

SKY TOWER Otelin Akçakoca Belediyesine makam otomobili hediye etmesinden rahatsızlık duymayanlara bu durumun beklenen sonuç olduğunun altını bir kere daha altını çizmek lazım.

Sadece kadınlara mahsus perdeli konsere DHA muhabiri Ayşegül Yaman katılıp haber yapmamış olsaydı bu durum bilinmesine rağmen görmezden gelinip ses çıkarmadan devam edilecekti. Sadece Nadide Sultan esintisi haberleri ile iktifa edecektik.

Akçakoca’da SKY TOWER Otelin uygulamalarını daha çok konuşuruz, çünkü istediği yolu almıştır başka bir söyleyiş ile de istediği yol verilmiştir.

Yolu alan ile veren arasındaki siyasi uyumsuzluk kapitalist dünyada ufak bir ayrıntıdan başka bir şey değildir ki.

Durum tam da Yaşar Kemal’in bir romanın adı gibidir “ AL GÖZÜM SEYREYLE SALİH”