• 20.05.2013 00:00
  • (1194)

 Keşke 18 Mayıs günü Akçakoca Kent Konseyince düzenlenen Balıkçı Barınağı Çalıştayına katılmış olsaydınız.

 

Ulaştırma Bölge Müdürünün de açıkladığı gibi, Akçakoca Balıkçı Barınağının hiçbir şekilde sanayiye destek olmak için planlanmadığını öğrenmiş olurdunuz.3. mendirek yapıldıktan sonra bile hedef sadece ve turizm ve balıkçılıktır.

 

Planlama iki dönem milletvekilliğini yaptığınız, şimdi il başkanlığını yaptığınız AKP’nin başında olan hükümet tarafından yaptırılmıştır.

 

Hükümetiniz tarafından çoktan araştırılmış karar verilmiş bir konuda tekrar neyin araştırmasını yapılmasını söylüyorsunuz ki?

 

Bu ve benzeri konular sizin ezberinizde olması gereken konulardır. Size hükümetinizin hazırladığı Turizm Stratejisi 2023 adlı dokümanı birkaç defa okumanızı tavsiye ediyorum.

 

Ehh artık hükümetinizin bu yöndeki planlamasını da öğrendiğinize göre 3.Mendirek inşaatının yapılması için elinizden gelen desteği gösterirsiniz.

 

Olursa iyi olur dedikleriniz hükümetiniz tarafından zaten programa alınmış durumda ve araştırmalıdır dediklerinizde araştırılmış durumda.

 

Mevzu Akçakoca olunca biraz daha fazla hassasiyet istemek hakkımız. Bu açıklamalarınızda bunu göremedim açıkçası.

 

 

                       ***************************

 

Başşkan Bey’e de sabah şerifleriniz hayırlı olsu diyorum. Eğer hükümetin/devletin planlamasını doğru incelemiş olsaydı 3. Mendirek inşasının bir yat limanı projesi olduğunu görebilirdi.

 

Bu planlamayı önceden fark etmiş olan Amasra Şehri Turizm Stratejisi 2023 belgesinde Akçakoca ile aynı eşitlikte yer alırken bugün Akçakoca’nın önüne geçmiş olmasının vebali öncelikle Başşkan Beye aittir. Önümüzdeki aylarda Amasra Yat limanının açılacağını da hatırlatayım.

 

Tamam, barınaktaki balıkçıların barınakta söz sahibi olmasını istemiyor, bunu herkes biliyor. Hiç olmazsa popülist bir politikacı olarak 3.Mendirek inşaatının başlamasından sonra balıkçılara olan yaklaşımını ortaya koysaydı.

 

Bana kalırsa bu konuda kendi pragmatizmi ile 3.Mendirek konusuna daha doğru yaklaşabilirdi. Ancak kendi kariyerleri için bir şeyler yapmaya çalışanların egosuna kurban gitti, gaza geldi.

Bugün bu yaklaşımından uzaklaşmaya çalışıyor gibi ancak kendi kariyerlerini her şeyden öne koyup kendi dar çevrelerine şirinlik yapanları silkelemesi zor gözüküyor, horona girmiş bir kere.

 

                          *************************

 

Sayın Adnan Yaman’daki nostalji tutkusu da bambaşka.

 

Pirinçlik’te kurulacak OSB’nin önüne kurulabilecek büyük bir limanın ve OSB’lerin etkisini tartışmazken, tartışabilmesini bile önlemek için büyük çabalar sarf ederken mevzu balıkçı barınağı, 3. Mendirek ve yat limanı olunca işi yokuşa sürmeğe çalışması gayretkeşliği ancak nostalji tutkusu ile açıklanabilir.

 

Çünkü yaklaşımı güneşi balçıkla sıvamaya kalkışmak gibi bir şey. Devasa bir limanın etkilerinin tartışılmasını bile engellemeye çalışıp 3. Mendirek inşasının kıyı etkileri konusunda yoğunlaşması başka nasıl izah edilebilir ki.

 

Benim nostalji çetesi dediğim, kendilerinin istemedikleri, yönetemedikleri, sahip olamadıkları, dahil edilmedikleri her şeye karşı çıkanlara önderlik etmeyi kent konseyi başkanının doğal görevi sanıyorsa çok yanılıyor, çok.

 

Akçakoca’da ki çevresi nostalji çetesi üyelerinden olabilir ancak Akçakoca halkı sadece onlardan oluşmuyor ve nostalji çetesinin Akçakoca’da bir hükümleri yok. Dar çevrelerinde çıkardıkları patırtı ile sadece kendi kendilerine gaza geliyorlar.

 

 

*Bu yazının yazılmasına sebep olan19 Mayıs tarihili Akçakocatv.com’da ki haber.

ALBAYRAK: AKÇAKOCA İÇİN SİYASİ BİRLİKTELİK ŞART


Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Turizmde Akçakoca'nın önünün açılması için siyasi birliktelik şart dedi.

 

 AK Parti İl başkanı Metin Kaşıkoğlu, teşkilat üyeleri ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi Eski Müdürü Sıtkı Üzmez'in cenazesine katılmak üzere Akçakoca ilçesine gitti. İl Başkanı Kaşıkoğlu, Cenaze öncesi ilçenin sorunları ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Ak Parti ilçe başkanımız Mustafa Ezer, CHP Akçakoca ilçe başkanı Nurol Badanoz, Akçakoca Kent Konseyi Başkanı Adnan Yaman ve ilçe halkı ile Çuhallı meydanında bir araya geldi.

 

Akçakoca'da yapılması planlanan Balıkçı Barınağı'nın İlçe için bir şans olduğunu ve bunun iyi değerlendirilerek, ilçeye en azından bir de yat limanı kazandırılması gerektiğini belirten İl başkanı Metin Kaşıkoğlu, Akçakoca'nın Turistik açıdan Karadeniz Sahili boyunca Amasra dışında eşi benzerinin olmadığını ifade etti.  Akçakoca'nın kendine ait bir limanı olmaması için hiç bir neden olmadığını belirten il başkanı Kaşıkoğlu, bu konuda iyi bir çalışma yapılmalı, Ereğli ve Karasu'ya yapılması planlanan limanların rantabıl ve yeterli olup olmadığı araştırılıp bir rapora dönüştürülmeli, sanayiyi destekleyecek bir liman mümkün olmuyorsa en azından turistik gemilerin demir atıp mola vereceği, ilçede günü birlik binlerce turisti ağırlamaya imkan verecek, turistik bir liman mutlaka kazandırılmalı diye konuştu.

 

Turistik bir yat limanına sahip olmayı çok arzuladıklarını dile getiren CHP’li Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak, Akçakoca'da sadece yaz aylarında değil, yılın 12 ayında turist ağırlamayı arzu ettiklerini ifade etti. Bu konuda siyasi birliktelik yapmanın şart olduğunu dile getiren Albayrak, Balıkçı Barınağı Projesine siyaseten de birlik olup yat limanı projesini de ilave etti.

 

Akçakoca Kent Konseyi Başkanı Adnan Yaman da bu konunun uzmanlar tarafından iyice araştırılması gerektiğinin altını çizerek, sahil şeridine zarar vermeyecek şekilde bir çalışma planı hazırlanırsa yat limanının ilçeye katkısı büyük olur diye konuştu.