TÜRK FINDIĞININ İÇİNE YERLEŞEN ÖLÜMCÜL KURT: FERRERO...

Düzce’ye bağlı ilçelerin ziraat odası başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin hazır bulunduğu basın toplantısında, ülkenin tarımsal ihracatında önemli bir yer tutan fındık üzerinde bugün büyük oyun oynandığı açıklandı.

TÜRK FINDIĞININ İÇİNE YERLEŞEN ÖLÜMCÜL KURT: FERRERO...
29.09.2021 - 18:56
Güncelleme 29.09.2021 - 19:06
Özel Haber
2500
1

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Düzce’ye bağlı ilçelerin ziraat odası başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu basın toplantısında, ülkenin tarımsal ihracatında önemli bir yer tutan fındık üzerinde bugün büyük oyun oynandığını belirterek, “Bunun muhatabı fındık üreticisinin ve Türk fındığının içine adeta bir kurt gibi yerleşmiş Ferrero firmasıdır. Üreticilerin, alın terini ve bir zaman kendisine tanınan imtiyazları kullanarak bugün tekel olan bu malum firmanın kurmuş olduğu sömürü düzeniyle dünyanın en zengin firmaları arasında yer aldı.” dendi.

Son günlerde üreticilere yeterince sahip çıkmadığı eleştirilerinin hedefinde olan Düzce Ziraat Odası tarafından ‘fındıktaki sorunlar’ ve‘ çözüm önerileri’ gündemiyle bir basın toplantısı düzenlendi.

Devlet kurumlarının, siyasetin ve sivil toplum örgütlerinin göreve çağrıldığı toplantıda, Ferrero firmasına yaptırım uygulanması için acilen Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları devreye girerek rekabet kurulunu göreve çağırmalı ve Ferrero firmasının ülkemizdeki ürün alımı ve ihracat yapma yetkisini iptal için girişimde bulunmalıdır “ denildi.

***

TOPLANTIDA YAPILAN AÇIKLAMADA ŞU GÖRÜŞLERE YER VERİLDİ:

Değerli fındık üreticileri, Değerli Basın mensupları

Ülkemiz tarımsal ihracatında önemli bir yer tutan fındık üzerinde bugün büyük oyun oynanmaktadır.

Bunun muhatabı fındık üreticisinin ve Türk fındığının içine adeta bir kurt gibi yerleşmiş ferrero firmasıdır.

Üreticilerimizin alın terini ve bir zaman kendisine tanınan imtiyazları kullanarak bugün tekel olan bu malum firma, kurmuş olduğu sömürü düzeniyle dünyanın en zengin firmaları arasında yerini almıştır.

Bu firmanın üreticilerimize adaletsiz ve ticari ahlaka sığmayan sömürüsünün önüne acilen geçilmelidir. Bu firma haddini aşmakta , bilinçli bir şekilde Fındığımız ve üreticilerimiz başta olmak üzere, tüccar, fabrikacı, ihracatçı ve nihayetinde devletimiz üzerine baskı kurmaya çalışmaktadır.

Bunu ifade etmekten hiç memnun olmamakla birlikte tüccarlarımızı, ihracatçılarımızı baskı altına alarak adeta kendisinden habersiz ticaret yapmalarına engel olma çabası içerisine girerek iç piyasadaki alıcıları üreticinin ürününü almaktan korkar hale gelmiştir.

Acilen Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsaları rekabet kurulunu göreve çağırmalı ve bu firmanın ülkemizdeki ürün alımı ve ihracat yapma yetkisini iptal için girişimde bulunmalıdır.

Yetkililerimiz artık devletimizi hiçe sayacak kadar ileriye giden tekel olan bu firmaya gerekli yaptırımı acilen uygulamalıdır.

TMO Toprak Mahsülleri Ofisi bu süreçte üreticilerimize karşı daha yakın olmalı, koymuş olduğu katı kuralları esnetmeli tüm üreticilerimizin TMO’ nun imkanlarından daha çok yararlanmasını sağlamalıdır. Dekar başına verime dayalı kota uygulamasından acilen vazgeçilmelidir.

Üreticilerimizin Toprak Mahsülleri Ofisine ulaşmaları  kolaylaştırılmalı fındık üretimi olan her ilçede alım yapmalıdır.

Bir firma tarafından baskı altına alınmış piyasada üreticin yanında olduğunu net bir şekilde göstermelidir. Almış olduğu ürünün parasını en kısa sürede ödemelidir.

Ziraat odaları olarak bu konuda beklentimizi ve ısrarımızı sonuna kadar sürdüreceğimizin kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.

Bazı kişi ve çevreler tarafından yapılan açıklama yorum ve haberlerle her zaman üreticinin yanında olan ve haklarını korumak için çaba sarf eden Ziraat Odalarını karalamaya çalışmakta mesnetsiz iddialarla üreticilerimiz üzerinde kafa karışıklığı yaratmaktadırlar.

Bugüne kadar yapmış olduğumuz hiçbir mücadele de yanımızda görmediğimiz kişiler ferroro seviciliğine soyunmuş alakalı veya alakasız her konuda ziraat odalarını karalamaya çalışmaktadır.

Bugün TMO’nun fındık alımı yapması, Alan bazlı desteğin halen daha devam ediyor olması Ziraat Odaları Birliği  ve Odalarımızın gayretleri ve çalışmaları sonucudur. Tüm bunları  bilerek Ziraat Odalarını görsel  basın ve sosyal medyada çirkin kampanyalarla Yıpratmaya çalışanlarla mücadelemiz devam edecektir.

Değerli Basın mensupları ;

TMO bu süreçte üreticimizin yanında olduğunu daha etkin göstermelidir.

TMO alım noktalarını arttırmalı üreticinin depolara ulaşımını kolaylaştırmalıdır.

Üreticinin yaşadığı bu zor süreçte alım kriterlerini tekrar gözden geçirmeli kapısına gelen üreticiyi katı kriterleri ile geri göndermemelidir.

Fındık Üreticisi mali açıdan zor durumdadır. Üreticilerimizin teslim ettiği ürünün bedelini  mümkün olan en kısa sürede ödemelidir.

Ziraat Odaları  olarak son dönemde Üreticilerimizin yaşadığı olumsuzlukları ve beklentilerimizi sizler aracılığıyla  buradan paylaşıyor Başta Rekabet Kurumu olmak üzere  Yetkililerden gerekli müdahaleyi yapmaya davet ediyoruz.

Yetkililerimize, Üreticilerimize ve

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Toplantıya, Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk,

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi Üyesi Levent Başaran,

Yığılca Ziraat Odası Başkanı, Hüseyin Yılgın,

Cumayeri Ziraat Odası Başkanı İhsan Keleş,

Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mahfil Tavlı,

Gölyaka Ziraat Odası Başkanı Metin Şirin,

Kaynaşlı Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Şahin,

Çilimli Ziraat Odası Başkanı Kemal Meydan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ercan Tahir
    Ercan Tahir
    5.10.2021 22:48

    2023 den önce bu sorun belli ki cozulemeyecek

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız