'SON YILLARIN EN İYİ FINDIK REKOLTESİ'

12.06.2021 - 09:58
6093
11

Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından biri olan fındık üretimi için yeni sezon öncesi rekolte tahminleri yapılmaya başlandı. Fındık sektörünün önemli paydaşlarından olan Karadeniz Fındık ve Mamulleri ihracatçı Birliği Başkanı Edip Sevinç, önemli açıklamalarda bulundu. Edip Sevinç, yaklaşan sezon öncesi fındığa dair her konuda önemli bilgiler paylaştı.

Edip Sevinç; '' Türkiye bütün kurumlarıyla beraber fındık konusunda son derece itibarlı bir ülkedir. Son yılların en iyi fındık rekoltesi geliyor diyebilirim. Türk üreticisini, fındık üreticisini ayakta tutabilmenin, kazandırabilmenin bir tek yolu var oda dünya fındık tüketimini Türkiye orijinli olarak artırmaktır. Yoksa bu işin sonu kötüye gidecek'' dedi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, yapmış olduğu açıklamada 2020 yılı Türkiye fındık rekoltesi tahminlerini değerlendirdi.

Sevinç şunları kaydetti;

“ Yapılan bazı polemiklerde Birliğimiz rekolte tahminlerine de atıfta bulunulduğu için bir açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından yapılmakta olan rekolte tahminleri 15 yıldan bu yana bilimsel yöntemlerle ve aynı Ziraat Mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Birliğimizin tek amacı, her zaman olduğu gibi rekoltenin gerçeğe en yakın şekilde tahmin edilmesi olup, bu çerçevede açıkladığımız rekolte tahmininin daha önce başka kişi veya kuruluşlarca açıklanan tahminlerle uyumlu olup olmadığı hiçbir şekilde ilgilendiğimiz bir konu değildir. Esasen geçmiş yıllardaki rekolte tahminlerimizin herkesten farklı olması da  bu hassasiyetimizin bir göstergesidir.

Hele ki rekolte tahminimizin siyasi Saiklerle siyasilerin kendi polemiklerinde kullanılması hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceği gibi Birliğimiz bu tartışmaların hiçbir zaman içinde olmamıştır ve olmayacaktır.

Daha önce de defalarca belirttiğimiz gibi, en sağlıklı rekolte tahmin çalışmaları Temmuz ayında yapılan çalışmalar olup, Mayıs ayında yapılan çalışmalar karanfilden çotanağa geçişin erken evresinde yapılan çalışmalar olduğu için Temmuz ayı tahminleri ile kıyaslanması doğru değildir.

Hal böyle olmakla birlikte yapılan tartışmalarda maalesef sadece Mayıs ayında açıkladığımız rekolte tahmininin öne çıkarılması Birliğimiz tarafından da üzüntüyle karşılanmaktadır “ ifadelerinde bulundu.

Edip Sevinç son olarak,  '' Türkiye bütün kurumlarıyla beraber fındık konusunda son derece itibarlı bir ülkedir. Son yılların en iyi fındık rekoltesi geliyor diyebilirim “ değerlendirmesi yaptı.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (11)

 • Enis pazvant
  Enis pazvant
  15.06.2021 17:56

  Mayıstaki rekolte gercehi yansıtmıyorsa niye acıklayıp sipekilasyon yapıyorsunuz sahtekarlık soy adıniz olmuş.

 • 12.06.2021 13:35

  Siz yalan konuşuyorsunuz hiç doğrudan yana deyilsiniz maksadınızın ne olduğunu bilmiyorum ama her ne olursa olsun yinede doğruları konuşun

 • Levent Başaran
  Levent Başaran
  12.06.2021 11:20

  Adam resmen yalan söyleyip kıvırıyor. Neymiş;mayis ayındaki tahmin farklı olurmuş temmuz ayında farklı. Be düzenbaz ozaman mayısta niye açıklama yapıyorsun. Şimdide rakam veremiyor onun rekoltesi bunun rekoltesi ve bunlar sezon sonunda teyit edilemiyor diyorsun.hemen peşinden yine spekülasyon bu yıl rekolte yüksek olacak. Kimse bu dalkavuga inan masın.

 • Hüdai Öztürk
  Hüdai Öztürk
  12.06.2021 11:20

  Yamyamlar tefeci faizciler ortaya cikti kimi dallamalar da findik Dali paylasiyorum

 • Turan Kalkan
  Turan Kalkan
  12.06.2021 11:20

  Sivri fındıklarda kimse bahçeye girmiyecek yok dallar boş nerde bu rekorte

 • Turan Kalkan
  Turan Kalkan
  12.06.2021 11:19

  Ferrore ne derse o

 • Salih Sahin Sahin
  Salih Sahin Sahin
  12.06.2021 11:19

  Fındık bahçesini bilmeyenler fındık tahmini yapıyor nerede kardeşim 750_800 ton fındık hayalmi görüyorsunuz bir iki ki bahçeye bakıpda tahmin yapmayın hasada kadar fındığın başına hangi felaketlerin geleceğini biliyormusun mevcut fındığın zaten bir kısmı dökülüyor

 • Nadi Şengül
  Nadi Şengül
  12.06.2021 11:18

  Yılmaz Şahin bizim trabzonun yüzde 20 duraçak inan

 • Yılmaz Şahin
  Yılmaz Şahin
  12.06.2021 11:18

  Nadi Şengül 250 bin ton el-de eski fındık var 2020 nin.

 • Yılmaz Şahin
  Yılmaz Şahin
  12.06.2021 11:18

  Nadi Şengül iyi dedin.AĞZINA sağlık

 • Nadi Şengül
  Nadi Şengül
  12.06.2021 11:18

  2020 mahsulünü ben eski yeni 700 ile 750 arasi demiştim. 2021 rekoltesinide eski yeni 850 ile 900 ton diyorum allahtan bir felaket gelmez ise inşaallah

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız