Üreticilere Fındık Fiyatı Heyecanı

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran: "Geçen seneye nazaran maliyetlerimiz yükseldi. Fındıkta her kesimin ortak paydada buluştuğu bir fiyat var; o da 30 lira" dedi.

Üreticilere Fındık Fiyatı Heyecanı
17.06.2021 - 10:39
8523
2

Dünya fındık üretiminde yüzde 69’unun üretildiği Türkiye’de üreticiler, fındık fiyatının sezon başlamadan önce açıklanmasını bekliyor.

Bölgede fındık hasadı için bahçe temizliği devam ederken, külleme ve Amerikan beyaz kelebeğiyle de mücadele yürütülüyor. Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şahin Başaran, bereketli bir sezon beklediklerini söyledi. Başaran, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) iki yıldır yaptığı uygulamanın üreticiyi memnun ettiğini belirterek,” Geçen sene fındık rekoltesinde ciddi bir azalma vardı. Bu azalmadan Batı Karadeniz Bölgesi de özellikle Akçakoca çok etkilendi. Geçen seneye nazaran bu sene bölgemizde fındık var diyebiliriz ama açıklanan bazı rekolte söylentilerine de inanmamak lazım. Fındık yok diyemeyiz. Olan fındık ortalama rekolte civarlarında olacak gibi duruyor.” diye konuştu.

“Tabii ki de sadece fındık üreticisinin değil, tüm tarımsal faaliyetlerde uğraşan üreticilerimizin yüzünün gülmesini isteriz. Geçen seneye nazaran maliyetlerimiz yükseldi. Sadece işçilik maliyeti yüzde 25 yükseldi. Ayrıca ilaç ve gübre masraflarımız da yükseldi. Fındıkta her kesimin ortak paydada buluştuğu bir fiyat var; o da 30 lira.”

Başaran, bu sezon da fındık fiyatının üretici bahçeye girmeden açıklanmasının avantaj sağlayacağını kaydetti. Bölgenin bir aydır fazla yağış aldığına, bahçelerde külleme sorunu oluşabileceğine dikkati çeken Başaran, buna yönelik mücadele yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • H.huseyin köseoğlu
  H.huseyin köseoğlu
  17.06.2021 20:16

  Devlet 22 tl fiyat verdi.tuccar 26tl.27.tl ye aldı.30 tl.cok az fiyat gideşe göre 35.ve 40 tl fiyat virlmesi gerkir.Allah razı olsun .sayın.cemal ENGİN YURT üreticiyi uyardı.

 • SİBEL
  SİBEL
  17.06.2021 12:54

  45 BİLE AZDIR ZATEN 30 TL GEÇEN SENE DE YAZIK YAZIK Kİ ÜLKEDE MALESEF

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız