Düzce ekonomisi tıkırında...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımladı. Düzce’de bir yılda kurulan ve kapanan şirket rakamları ise ülke genelinin aksine şaşırtıcı…

Düzce ekonomisi tıkırında...
21.01.2024 - 10:42
Kaynak: Haber Merkezi
784

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, aralık ayına ilişkin Kurulan ve Kapanan Şirket İstatistiklerini açıkladı. Buna göre, 2023'ün tamamında 25 bin 883 şirket, aralık ayında ise 5 bin 952 şirket kapandı. 2023’te, 2022’ye göre kapanan şirket sayısında yüzde 11,7, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 42,3 artış oldu. Kapanan kooperatif sayısında yüzde 5,7 azalış oldu.
Ülke ekonomisinin dar boğazdan geçtiği 2023 yılı şartlarında Türkiye genelinde şirketler kapanmaya giderken, Düzce’de ise durum tam tersi oldu.

İŞLETME SAYISI AZALACAĞINA ARTTI


2023 yılının geneli ve özellikle Aralık ayının baz aldığı istatistiklere göre, Düzce ülke ekseninin tam tersi yönünde bir çizgi yakaladı. Türkiye genelinde şirketler kapanırken Düzce’de durum farklılık gösterdi ve yeni kurulan işletme ve şirket sayısı Aralık ayında daha da arttı. TOBB’un verilerine göre, Kasım ayında 40 işletme ve şirketin kurulan Düzce’de bu sayı Aralık ayında 46’ya yükseldi. Düzce’de Aralık ayında 33 işletme ve şirket ise kapandı.

412 İŞLETME VE ŞİRKET KURULDU


Yine TOBB’un verilerine göre Düzce’de 2023 yılında 412 işletme ve şirket kurulurken kapanan işletme ve şirket sayısı 151 olarak açıklandı.

DÜZCELİ KÖTÜ EKONOMİDEN ETKİLENMEDİ


Farklı gelir kaynakları olan Düzceliler, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan fazla etkilenmedi. Özellikle fındık geliri ve aileden kalma arazi geliri olan Düzceliler, ekonomik şartlarda kapanmak yerine küçülmeyi tercih ederek işletmelerini ayakta tutmayı başardı.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız