Palandöken Düzce’den seslendi…

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, fiyatlarla mücadele etmenin tek yolunun perakende yasası olduğunu söyleyerek, " bir çoğu kapanmasına rağmen yine devletine, milletine bağlı kalmak suretiyle bulunduğu semtin en büyük etkeni yine esnaf sanatkar oldu" dedi.

Palandöken Düzce’den seslendi…
21.07.2022 - 07:40
Güncelleme 21.07.2022 - 07:42
Haber Merkezi
891

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, fiyatlarla mücadele etmenin tek yolunun perakende yasası olduğunu söyleyerek, " bir çoğu kapanmasına rağmen yine devletine, milletine bağlı kalmak suretiyle bulunduğu semtin en büyük etkeni yine esnaf sanatkar oldu" dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Düzce’ye geldi. Palandöken, DESOB Başkanı Mustafa Kayıkçı ve oda başkanlarıyla bir araya geldi.

Palandöken burada yaptığı açıklamada, fiyatların düşmesinin ancak yasal güvenceyle olacağını söyleyerek, Türkiye’de 2 buçuk milyon iş yeri, 2 milyona yakın esnaf bulunduğunu belirtti.

"ELİNİZİ TAŞIN ALTINA KOYUN"

Palandöken, " Biz diyoruz ki elimizi taşın altına koyuyoruz, siz de koyun; bu perakende yasasını çıkarın. Rekabet unsuru değiştiği zaman fiyatlar düşer. Dünyada da zaten fiyatların dengelenmesinin tek yönü bu. İkincisi de düzenli ticaret olması. Maalesef bu pandemi bütün dünyayı saran ekonomik sıkıntı nedeniyle hem ülkemizdeki fiyatların yükselmesi, dolayısıyla esnafların mağdur olmasına neden olan bildiğiniz üzere en çok bizim gizli maliyetlerimiz elektrik, doğalgaz ve petrol. Bunu çeşitlendirebiliriz; benzindir, mazottur, LPG’dir, en çok şoför odasının sıkıntılarından bir tanesi. Taşıyıcı esnafı, kamyoncu esnafı, nalburun yüksek oluşundan maliyetleri aksayan fiyatlar vatandaşın da en bolluk olduğu dönem dediğimiz temmuz, ağustos aylarında bile fiyatların gerçekten çok yüksek oluşu vatandaşları, esnafı çok etkiliyor. Haksız rekabet alabildiğine gidiyor. Yerel esnafın burada mücadele etmesi son derece zor. " dedi.

"FİYATLARLA MÜCADELE ETMENİN TEK YOLU PERAKENDE YASASI"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, fiyatlarla mücadele etmenin tek yolunun perakende yasası olduğunu söyleyerek, yerel yönetimlerin denetlemelerine rağmen fiyatlarda bir düşüş sağlanamadığını vurguladı.

Palandöken, " Bunlarla mücadelede onlar da rahatsızlar ama devletin her dükkâna bir tane zabıta koyma şansı yok. Dolayısıyla vatandaşın da kontrollü olarak semtindeki esnafı korumasının gerekliliğini vurgulamak istiyorum. Herkes kendi işini yapmalı, dolayısıyla esnaf sanatkârı da burada haksız mücadeleyle ilgili şimdiye kadar her yol gündeme getirilip, perakende yasasının meclisten bugüne kadar çıkmaması da bir sorun" ifadelerine yer verdi.

"HAKSIZ REKABET VATANDAŞI TEDİRGİN EDİYOR"

Palandöken, esnafın mağduriyetlerinin başında gelen en önemli hususun haksız rekabet olduğunu ifade ederek, insanların borçlarını ödeyemez hale geldiğini belirtti.

Borçların ötelenmesi gerektiğini dile getiren Palandöken, " işyerlerinde kira desteğinin verilmesi, esnafın cansuyu kredileri dediğimiz ucuz faizli kredilerin verilmesi. Ama bunlar ne oldu hepsi kümülâtifte üst üste geldi. İnsanlar borçlarını yapılandırdılar ama şimdi ödeyemez hale geldiler. Bir taraftan kredi borcunuz, diğer taraftan yapılandırma borcunuz, diğer taraftan sosyal güvenlik prim borçlarınız ve benzer" şeklinde konuştu.

"DÜZCE GELİŞMİŞ AMA VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK"

Palandöken, daha önceki ziyaretinden Düzce'yi çok daha farklı gördüğünü belirtirken, " Türkiye’nin parkla yüzü olarak addettiğimiz Düzce, gelişmiş ama vatandaşın alım gücü yok. Şu anda çok hareketlilik yok ama önümüz okul mevsimi, fiyatların en çok düşeceği olacak kabul ettiğimiz temmuz ayında fiyatlar hala astronomik. Rakamlar haksız rekabet, diğer taraftan dolayısıyla herkesin işini yapması gereken bir yerde her şeyi ben satarım mantığıyla hareket edilmesinin ülkeye, ekonomiye katkısı yok. Ülkede enflasyonu körükleyen en büyük neden olarak addediyoruz. Bir yandan bunun düzelmesi için de el birliği yapıyoruz" dedi.


Editör: N. Cingirt