80 milyon dolarlık yatırımı sel vurdu

Düzce’de yaklaşık 80 milyon dolar yatırımla kurulan fabrika, sel sularının içinde kaldı. Büyük hasar oluşurken, bir milyon dolarlık zararın olduğu öğrenildi.

80 milyon dolarlık yatırımı sel vurdu
1.07.2022 - 08:28
Haber Merkezi
1221
3

Batı Karadeniz Bölgesi'nde etkili olan sel Düzce'yi de vurdu. Düzce'nin önemli sanayi kuruluşlarından olan Salkım Orman Ürünleri de yaşanan selde büyük yara aldı. Sektörün lider firmalarından biri olan ileri teknolojiye ile donatılmış üretim tesisi sular altında kaldı. Yağışlar sebebiyle fabrikanın üretim malzemelerinin olduğu alan yaklaşık 4 metre suyun altında kaldı.

Salkım Orman Ürünleri ve Salkım Enerji Genel Koordinatörü Sefa Çakır, maddi zararın çok büyük olduğunu belirterek “Çok yoğun yağıştan sonra Beyköy bölgesindeki fabrikamızı su bastı. Bütün personelimiz canla başla koşturdular. Maddi zararımız çok büyük, sevinçliyiz ki maddi zararın dışında can kaybımız yok. Yavaş yavaş toparlamaya çalışıyoruz. Şu anda hala temizlik yapıyoruz ve malların bir kısmını kurtarmaya uğraşıyoruz. Fabrikamızın tüm depoları, sosyal alanlar, fabrika içerisindeki makinelerin tamamı zarar gördü. Bir enerji santralimiz var. Enerji santralimizin bir kısmı yine sular altında kaldı. Uğur suyu bölgesinden ve sulama kanallarından gelen yoğun yağışlar düşük kotta olmamız sebebiyle tahliye olamadı ve tamamı bu bölgede hapsolmuş vaziyette kaldı. Biz bunları şimdi kendi çabalarımızla tahliye etmeye çalışıyoruz. Bir kısmını başardık, bir kısmında hala devam ediyor. Bu sebeple mağduriyetimiz oldu. İnşallah toparlayacağız. Su seviyesi çok yüksekti. Fabrikadaki makinelerin büyük bir kısmı kullanılmaz halde duruyor. Elektronik parçalar kullanılmaz durumda, sudan zarar görmeyen metal ve plastik olanları değerlendirmeye çalışacağız. Şu an hasar tespit çalışmalarımız devam ediyor. Az önce bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik ekiplerimizle beraber aşağı yukarı 800 bin ile 1 milyon dolar arasında bir zarar var bizim öngördüğümüz. Bunun net rakamını birkaç gün sonra çıkartmış oluruz” dedi.

Tedarik sıkıntısı yaşanacak

Tedarik sıkıntısı yaşanacağını belirten Çakır, “Yurt dışında da yaklaşık 14 tane şubemiz, yurt içinde de güçlü bir pazarımız var. Üretimimiz aksadığı için tedarik sıkıntıları da yaşanacaktır. Çok geçmiş olsun diyorum herkese, Allah beterinden korusun” ifadelerinde bulundu.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • Akçakoca Sakini
  Akçakoca Sakini
  6.07.2022 10:36

  bu haber için sadece geçmiş olsun diyerek.. aynı felakatleri Akçakoca tekrar yaşadığında ne diyecekler acaba... Yakın zamanda sel vurmasına rağmen, 15 temmuz parkı yanında yapılan kocaman 2 blok var.. yapımı hala sürüyor.. Bir önceki selde sular altında kalan bölgede..Yine köprü başında ılgaz kasapın karşısındaki bina derenin dibinde.. nasıl izin verildi... Ömür lokantasının yanı arsaya bakalım ne zaman bina dikilecek hep beraber göreceğiz. akıllar pazara çıkmış herkes kendi aklını satın almış

 • sedat
  sedat
  2.07.2022 10:20

  japonya da ve gelişmiş ülkelerde böyle arazilere fabrika kurdururlar mı... toprak kaç milyon senede oluşuyor

 • VATANDAŞ
  VATANDAŞ
  1.07.2022 14:28

  Tarım arazisine zemin etüdü yapılmadan böyle bir tesis yapılırsa olacağı budur.Yinede geçmiş olsun ama yeri yanlış.Düzce zaten tamamen yanlış.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız