Uzmanından sırt çantası uyarısı

Fizema Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Ayten Keçeci,

Uzmanından sırt çantası uyarısı
29.09.2015 - 19:06
1919

Fizema Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görev yapan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Ayten Keçeci, velileri uyararak çocuklarını gereğinden fazla ağır olan çantalarla okula göndermemelerini istedi ve bunun gelecekte vücutta değişik kas ve kemik hastalıklarına neden olacağını söyledi.

 Okul döneminin başlaması ile birlikte öğrenciler okulların yolunu tuttular. Bazı öğrencilerin sırtlarında taşıdıkları çantalar ise gereğinden ağır ve bazı zayıf öğrenciler bu çantaları taşımakta zorluk yaşıyorlar. Konu ile ilgili olarak işin uzmanından velilere uyarı geldi. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doktor Ayten Keçeci velileri uyararak “Ağır sırt  çantaları çocuklarda   omurga sağlığını olumsuz etkilemektedir. Omurga  hastalıkları açısından okul çağı çocuklarda  sırt çantalarının ağırlıkları çok önemlidir. Ağır çantalar nedeni  ile omurganın aşırı yüklenmesi ve uygun olmayan pozisyonda   çantanın taşınması bel ve sırt ağrısına neden olmaktadır.Özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı döneminde çocukta  postur bozukluğu ve  kalıcı  şekil bozukluğuna neden olmaktadır.Ağır çantalar omuzlara asıldığında     vücut, çantanın ağırlığının etkisi ile geri eğilecek ve   kemikler  bunu telafi etmek için   omurda ve kalçalar  öne doğru denge kurmaya çalışacaktır. Eğer çanta  tek omuzda kullanılırsa skolyoz  gibi duruş bozukluğuna neden olacaktır. Her iki durumda  bel ve sırt ağrısına  neden olacaktır” dedi.

Çanta ağırlığı çocuğun ağırlığının yüzde 15’ini geçmemeli

Doktor Ayten Keçeci, ideal çanta taşıma ve ağırlığından bahsederek “ Çantanın ağırlığını omuzlara   eşit dağıtmak   için  çift ve geniş askılı, omuz pedi olan sırt çantalar  seçilmelidir. Ayrıca  çanta taşıma düzeyi  kalça ve  bel kemeri  bölgesinde olmalıdır. Ağır  çantalarda bel kayışının kullanılması   yükün  eşit dağılmasına neden olacaktır. Ağır çantalar boyun  kaslarında gerginlik ,ensede ağrı   ve  gerilim tipi baş ağrına neden olabilmektedir Bu durumda ideal  çanta ağırlığı ne kadar olmalıdır? Sırt çantasının ideal ağırlığı  taşıyan çocuğun  ağırlığını  %10-15  ni geçmemesi gerekmektedir. Bu yüzden  biz  veliler olarak  çocuklarımızın   günlük ders programını takip edip  ders programı dışında çantalara fazladan yük  koymamalıyız” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız