Özel okul ücretlerinin belirlenmesinde yeni dönem

Akçakoca ilçesinden çocuklarını Düzce ve Ereğli'de faaliyet gösteren özel okullara gönderen yüzlerce aileyi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı: Özel okullara yapılacak zamlar üretici ve tüketici enflasyonuna göre belirlenecek

Özel okul ücretlerinin belirlenmesinde yeni dönem
6.08.2023 - 11:58
Haber Merkezi
195

Özel okul ücretlerinin belirlenmesinde eski formüle geri dönüldü. Buna göre artık ücret artışlarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) belirlemeyecek. Zam oranı önceki yıllarda olduğu gibi üretici enflasyonu (ÜFE) + tüketici enflasyonu (TÜFE)’nin toplamının ikiye bölünmesi ve çıkan rakamın üstüne en fazla yüzde 5 eklenmesiyle saptanacak.

MEB, 2023-2024 EĞİTİM ÖĞRETİM İÇİN  YÜZDE  65’lik TAVAM BELİRLEDİ

Hürriyet'ten Beyazıt Şenbük'ün haberine göre özel okul ücretlerinin belirlenmesinde son 2 yıldır kullanılan formülden vazgeçiliyor. 2022 yılının başında Cumhurbaşkanı Erdoğan özel okullarda ücret artış oranının yüzde 36 ile sınırlandırıldığını dile getirmiş ve 2022-2023 eğitim öğretim ücretleri buna göre belirlenmişti. 6 Ocak 2023 tarihinde alınan kararda ise; ‘yapılacak artış oranı yıl sonu TÜFE oranı dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenir’ ifadesi yer almış, ardından MEB, 2023-2024 eğitim öğretim yılı için yüzde 65’lik bir tavan oran açıklamıştı.

8 AY SONRA ESKİYE DÖNÜLDÜ

8 ay sonra, 5 Ağustos tarihli Resmî Gazete’de duyurulan değişiklikle eskiye dönüldü. Kararı değerlendiren Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Zafer Öztürk ocak ayında kararın iptal edilmesi için dava açtıklarını hatırlatarak şunları söyledi:

“Yönetmeliğimiz eski halini aldı ve ‘artış oranı Bakanlıkça belirlenir’ ifadesiyle beraber doğan muğlak durum ortadan kaldırıldı. Olması gereken buydu. Şimdi ücretleri hangi ay açıklarsanız o ayın ÜFE ve TÜFE verileri toplanır, ikiye bölünür ve çıkan rakamın üzerine 5 puan enflasyon payı eklenerek artış oranı belirlenir. Bu yıllardır böyleydi. Uygulama 2024-2025 eğitim öğretim yılı için geçerli olacak. Yüzde 65 ile ilgili kararın açıklanmasının ardından yönetmeliğin iptaline ilişkin bir dava açmıştık. Çünkü bakanlığın iki dudağı arasındaydık ve ortada net bir ifade yoktu.

ÖZEL OKULLAR ÜZERİNDE CİDDİ MALİ BASKI OLUŞTU

Önümüzdeki 2023-2024 eğitim öğretim yılını kapsayacak şekilde alınan yüzde 65’lik artış oranı nedeniyle kurumlarımız çok ciddi sıkıntı içerisinde. En önemli gider kalemimiz öğretmenlerimizin ve çalışan personelimizin ücretleri. Orana bakarsak asgari ücret 2 senede 2 bin 825liradan 11 bin 402liraya geldi. Biz ise önce yüzde 36 sonra yüzde 65 sınırlamayla karşı karşıya kaldık. Özel okullar üzerinde ciddi bir ekonomik baskı oluştu. Yeni kararın kısa ve orta vadede bizim için çok büyük bir getirisi olmayacak ama gelecek için adaleti sağlayacak.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız