Tercih öncesi kritik uyarılar!

YKS sınavı sonuçlarının açıklanması ve üniversite adaylarının tercih dönemi öncesi Uzman Klinik Psikolog Ecem Ozan ailelere ve üniversite adaylarına geleceklerini etkileyecek kritik uyarılarda bulundu.

Tercih öncesi kritik uyarılar!
23.07.2022 - 16:28
Haber Merkezi
500

Üniversite sınavlarının ardından başarılı olan öğrenciler için tercih zamanı yaklaşıyor. YKS tercihleri 27 Temmuz 2022 Çarşamba günü başlayacak. Hafta ortası başlayan tercih işlemleri 5 Ağustos 2022 Cuma günü sona erecek.

ÖZELLİKLE AİLELERE SESLENDİ

Tercihler öğrencilerin gelecekteki hayatlarını ve meslek tercihlerini yakından ilgilendiriyor. Bu sebeple tercihler öncesi Uzman Klinik Psikolog Ecem Ozan’dan kritik uyarılar geldi. Özellikle ailelere seslenen ve çocukları üzerinde baskı kuramamalarını isteyen Psikolog Ecem Ozan “Çocuklar sınava girmeden önce zaten yoğun bir kaygı yaşıyorlardı. Bunun en büyük sebebi ailelerin yaşadığı kaygıyı çocuklarına yansıtmalarıydı. Şimdi aileler tercih döneminde yine yaşadıkları kaygıları çocuklarına yansıtıyorlar. Burada ailelerin yapması gereken en önemli davranış çocuklarına söyleyecekleri ‘Senin yeterliliğin ve değerin tek bir sınavla ölçülemez’ ‘Biz senin çabanın ve verdiğin emeğin fakındayız’ ‘Ne olursa olsun senin her zaman arkandayız’ mesajını vermeleri gerekiyor” dedi.

AİLELER ÇOCUKLARINI OLABİLDİĞİNCE RAHAT BIRAKMALILAR

Çocukların rahat bir ortamda kendi istedikleri gibi tercih yapmaları gerektiğine dikkat çeken Ecem Ozan “

Ama ne yazık ki benim kendi danışanlarımdan da gördüğüm kadarıyla maalesef ailelerin kendi kafasında oturtturduğu illa doktor ol, avukat ol, mühendis ol gibi telkinler çocuklarda korku oluşmasına neden oluyor. Bu sefer çocuklar kendi istek ve beklentilerini bir kenara atarak ailelerin isteklerini karşılamaya yönelik bir çaba içine giriyorlar ve bu noktada daha büyük kaygıları oluşuyor. O yüzden ailelerin çocuklarını bu süreç içerisinde olabildiğince rahat bırakmaları ve kendi tercihlerinde onlara saygı duymaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TERCİHLERDE ÖNEMLİ OLAN BÖLÜM ODAKLI GİTMEK

Meslekten öte bölüm odaklı bir tercih sistemi izlenmesi gerektiğini söyleyen Psikolog Ecem Ozan “

Aileler çocuklardan bir şeyler beklerken şunu göz ardı ediyorlar. Benim çocuğum neyi yapabilir? Benim çocuğum neyi başarabilir?  Hangi alanda daha başarılı olabilir? Bu noktada çocuklara düşen en büyük görev ise önce oturup bir sakin kafayla şunu düşünmeleri gerekiyor. Ben hangi alanda başarılıyım. Tercih yapılırken hem meslek odaklı gidiliyor. Bu yanlış önemli olan bölüm odaklı gitmek. Çocuk ben matematikte mi iyiyim? Sanatta mı iyiyim? Edebiyat yada fizik, kimyada mı iyiyim? Öncelikle bunu çıkarması gerekiyor. Daha sonra düşüneceği şey ben masa başında oturarak çalışmayı mı seviyorum? Yoksa hareket halinde mi çalışması seviyorum? Bu gibi durumlara öğrencilerde dikkat ettiklerinde hem ileriye yönelik kaygıları azalmış olur hem başarılı hem de daha doğru tercih yapmış olurlar” şeklinde konuştu.

UZMAN GÖRÜŞÜ ALINABİLİR

Tercihler öncesi ailelerin, çocuklarının hangi alanda başarılı olduklarına dair tespit yapmak için uzman görüşü alabileceğini hatırlatan Ecem Ozan şu ifadeleri kullandı; “Bazı aileler bu noktada çok baskıcı oluyorlar. Çocuklardan çok ailelere iş düşüyor. Tercih noktasında bir çelişki yaşanıyorsa bir uzmandan görüş alınarak çocuğun başarılı olduğu alanlar ortaya çıkar ve buna göre doğru tercih yapılabilir.”


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız