Eğitim sorunları Düzcede masaya yatırıldı

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Düzce Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Pelemir Otel’de Düzce’nin eğitim sorunlarını tartışmak amacı ile “Düzce Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Eğitim sorunları Düzcede masaya yatırıldı
23.11.2013 - 15:25
1978

 Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Düzce Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Pelemir Otel’de Düzce’nin eğitim sorunlarını tartışmak amacı ile “Düzce Eğitim Çalıştayı” gerçekleştirildi.

 

Düzce’nin eğitim sorunlarını ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı “Düzce Eğitimi Konuşuyor” başlıklı çalıştay dün başladı. İki gün süren çalıştaya Düzce Valisi Ali ihsan Su, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Prof. Dr. Dekanı Mehmet Engin Deniz, Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Abdurrahman Kılıç, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilciler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, Çalıştayın yol haritası niteliğinde olacağını söyledi. Yazıcı, Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile bilimsel işbirliğini sağlamaya yönelik nitelikli eğitim için protokol imzaladıklarını belirtti.

 

Düzce Eğitimi konuşuyor sloganı ile eğitim çalışmasının planlandığını kaydeden Yazıcı “Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat Boyu Öğrenme, Özel Eğitim ve Rehberlik olmak üzere 7 komisyon oluşturuldu. Eylül ayının ilk haftasında tüm komisyonlar ilk toplantılarını yaparak saha çalışmalarına başlanıldı. Ekim ayında saha çalışmaları raporlaştırıldı” dedi.

 

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Engin Deniz, projenin uzun bir süreçten geçirildiği önemli olanın sonuçların eyleme geçirilmesi olduğunu vurgulayarak, “Önemli olan çalıştay sonucunda elde edilecek sonuçların eyleme geçirilmesidir. 2 günlük çalıştaydan sonra ortaya çıkarılması her şeyden önemlidir” dedi.


komisyon üyeleri bir araya gelerek çalışma yaptı. Çalıştay programının iki gün süren çalıştayda Okul öncesi, İlkokul, Ortaokul, Ortaöğretim, Mesleki ve Teknik Eğitim, Hayat boyu Öğrenme, Özel Eğitim ve Rehberlik komisyonları sunum yaptı. Sonuçlar Düzce’de eğitim sorunları konulu panel ile değerlendirileceği belirtildi.


Komisyon’a katılan komisyon üyeleri haricinde öxellikle Orta öğretim komisyonunda 2 öğreencimnin katılması dikkatlerden kaçmadı.


Komisyona katılan öğrencilerSevilay Sağtan ve beraberindeki misafir öğrenci 2 gün boyunca Düzce’de tüm okulların fiziki yapıları sorunlar ve çözümleri,Öğrencilerin sorunları ve çözümleri,Öğretmenlerin sorunları ve çözüm metodları,Okul yönetimleri,Millieğitim Müdürlükleri ve şube müdürlerinden kaynaklanan sorunlar ve çözümleri,Öğrenci Ailleri sorunlar ve çözümleri ve son olarak Dış paydaşlar konuları tartışılarak konuşıldu ve ortak paydalarda bululularak çözüm metodları gündeme alınarak rapor haline dönüştürüldü.


Çalıştaya katılan öğrencilerin özellikle baş sorunları arasında,Ezbercilik derslerinin azaltılması,sosyal aktivitelerin artırılması,taşımalı sitemdeki sorunlar,okullardaki özel güvenlik ile ilgili problemler,Rehberlik öğretmenlerinin Ailelere karşı daha eğilimli olmaları konusuna eğildiler.


Öğretmenler öğrencilerin,Biligsayar ortamından koparmak için çalışmaların yapılması ve okullardaki tablet bilgşisayar ve servis konularının gündemdeki yerini alması ve bu sorunların giderilmesi tartışılırken sorunların çözümleri oluşturuldu.
İdarecilerin derslere girmesinşn son bulması ve buna yönelik çözümler görüşülmesi,Aile öğretmen ve öğrencilerin daha fazla birlikte olma yönetemlerinin geliştirilmesi ve son olarak Halk eğitim merkezlerinde üniversite sınavlarına girecek olan öğrencilere yönelik kursalrın açılması için yapılması gerekne konular gündeme başlıda damgasını vurdu.


Orta Öğretim Komisyonu Başkanı Yard.Doç.Osman Dülger ve berabrindeki Yrd.Doç.Dr. Özay Karadağ,kararların uygulanması halinde mükemmel bir başarı elde edileceğinden kuşksu olmadığına değindiler.

 

S2060941

S2060942

S2060943

S2060944

S2060945

S2060946

S2060947

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız