MERT TUZCUOĞLU...NEDİR BU DENKLİK SORUNU?

MERT TUZCUOĞLU...NEDİR BU DENKLİK SORUNU?
25.12.2018 - 08:52
10530

Evet bugün,

Ülkemizin belli başlı toplumsal beklentilerinden biri olan hassas bir konuyu dile getireceğim!

13 Aralık 2018 tarihli ilk yazımda, üniversite eğitimim için yurtdışına gidiş sürecimden bahsetmiştim.

Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi 2013 Gemi İnşaat ve Makineleri Mühendisliği mezunuyum ben.

O yıldan bu yana geride bıraktığımız 5 senedir Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) yarattığı diploma denklik sorunuyla uğraşıyorum.

Size kısaca 10 binlerce insanı ve ailesini ilgilendiren bu çok önemli mevzuyu hemen özetliyeyim…

Normalde 2008 yılında yurtdışında üniversiteye başladığımızda herhangi bir denklik sorunu yoktu.

Bulgaristan, AVRUPA BİRLİĞİ’ne 2007’de tam üyelikle girmişti!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ise 2006’da Başbakanlık yaptığı dönemde, ‘’Avrupa bölgesinde ki diplomaların karşılıklı tanınmasıyla’’ ilgili olan, bugün 50 ülkenin dahil olduğu LİZBON SÖZLEŞMESİ imzalandı.

Tüm bu gelişmelerden sonra benim gibi binlerce Türk Genci yükseköğrenim eğitimi için 2008’de Bulgaristan’a gitti. Fakat biz okulumuza devam ederken 2010 yılında sınav koşullu denklik yönetmeliğine geçildi. Maç ortasında resmen kural değiştirilmişti!

Keza biz erkek öğrenciler olarak Bulgaristan-Burgaz Türk Konsolosluğu vasıtasıyla öğrenci olduğumuzu teyit ederek, askerlik tecilimizi eğitim hayatımız boyunca yaptık!

Zaten yurtdışına gideceğimiz zaman, Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) resmi öğrenci dosyası açtırıp da gittik. Tam manasıyla, tüm usul ve kaidelere uygun olarak bu yola koyulduk. Fakat bahsettiğim üzere gelin görün ki 5 yılın sonunda ülkemize kesin dönüş yaptığımızda bize ‘’denklik için sınava gireceksiniz’’ dediler. Sebebi ise aldığımız ders veya kredi sayımız eksikmiş(!)

Burası çok önemli…

Oysaki 2006 yılı ve öncesi aynı ülke, aynı okul, aynı bölüm ve haliyle aynı müfredattan mezun olan üst sınıflardaki arkadaşlarımız, denklik taleplerine cevap vermeyen YÖK’e karşı açmış oldukları davalar sonucunda belgelerinin düzenlenmesine hak kazanırken kimse onlara ‘’sizin ders ya da krediniz eksik’’ dememişti.

Hemen bu noktada bahsetmeliyim ki Avrupa Birliği Üyesi Bulgaristan, aynı zamanda diğer Avrupa, Balkan ve Kafkas ülkeleri gibi yükseköğretim de BOLOGNA SÜRECİ’ne dahildir. (Türkiye’de yine aynı şekilde)

Yani örneğin İspanya’dan, Fransa’dan aldığınız bir mühendislik fakültesi lisans programının içeriyle Bulgaristan ve Türkiye’den aldığınız aynı programın içeriği de ortaktır! Bologna Süreci’nin amacı da tam olarak budur zaten. Kısacası; ders ve kredilerimizin eksik olduğuna dair sunulan gerekçenin rasyonel hiçbir tarafı yoktur!

Tüm bunları gerekçe göstererek bende hakkımı aramak için ANKARA 14. İDARE MAHKEMESİ’nde ‘’direkt denklik’’ adına açtığım davayı da kazandım. Ayrıca 2015’in Kasım ayında temyiz aşamasında, DANIŞTAY’ında kararı onamasıyla mahkeme sonuçlandı. Bu hüküm ile birlikte sınav kararı hukuksal açıdan resmen iptal edilmiş oldu.

Artık yapılabilecek tek şey; denklik belgemin düzenlenmesiydi ama öyle olmadı! Konuyla ilgili olarak YÖK’e ihtarname çektim. Verdikleri cevap; ‘’mahkeme kararı gereğince dosyanız tekrar inceleniyor’’ idi.

O dönem Bimer ve Cimer vasıtasıyla denkliğimin akıbeti ve yaşadığımız sıkıntıları da defaatle dile getirmişimdir. Sözde incelemenin üzerinden aylar geçti, netice ise dava sonucuna rağmen hakkımda alınan sınav kararının geçerliliğini koruduğu oldu. Evet, yanlış duymadınız, aynen okuduğunuz gibi, şaka gibi!

Yani 2006 ve öncesinde üniversite kaydını yapana denklik var, 2006 sonrasında gidene ise yok! Ne yapacağımızı şaşırdık...

Yurtdışında yaşamadığımız gurbetliği, kendi öz vatanımızda çekiyorduk adeta. Allah’tan reva mı bu? Neyin bedelini ödüyoruz biz?

Devletimize 5 kuruş yük olmadan, ailelerimiz el verdiğince üniversite eğitimimizi kendi imkanlarımızla tamamladığımız için mi? Beyin göçüyle hat safhada mücadele edilen bir dönemde bu ne perhiz, bu ne lahana turşusudur?

Bugün nerden baksanız 1500 kadar diploma denklik davası var bildiğim kadarıyla ve bunların %90’ı biz denklik mağdurları tarafından kazanılmaktadır. Danıştay kararlarına rağmen YÖK, denklik belgelerimizi düzenlememektedir!

2017 yılında yayınlanan SAYIŞTAY raporunda, YÖK’ün kaybettiği denklik davalarına değinilmiş, ödenen mahkeme ücretleri ve avukat masrafları ile devleti zarara uğrattığı belirtilmiştir. Sayıştay aynı raporda, YÖK’ün diploma denklik yönetmeliğini, davalara sebep olmayacak veya kaybetmeyecek şekilde düzenlemesi gerektiği yönünde telkinde bulunmuştur. Aksi takdirde mevcut tazminat davaları veya ileride açılacak olan yeni davalarla, kamuyu çok daha fazla zarara uğratacağı uyarısında da bulunmuştur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mart 2017’de ‘’denklik ve diplomalar konusunda gerekli talimatı verdim’’ sözüne rağmen aradan geçen 20 ay ve öncesinde bahsettiğim genel süreci de hesaba kattığımızda, hakkımız olan denklik belgelerinin düzenlenmesine dair müspet bir adım atılmadı!

Bizler vatandaş olarak daha nereye gideceğiz, kime gideceğiz, ne yapacağız, hakkımızı nasıl arayacağız?

Denklik belgemiz olmadığı için kısa dönem askerlik yapamıyor ve haliyle iş bulamıyoruz!

30’lu yaşlara geldik, ailelerimizin yüzüne bakamıyoruz!

Lise mezunu olarak göründüğümüz için mesleğimizle ilgili her iş kapısı yüzümüze kapanıyor.

Akademik kariyerimize devam edelim desek ülkemizde yüksek lisans dahi yapamıyoruz!

Tamamı ile kilitlenmiş durumdayız…

Özellikle komşu Balkan ve Kafkas ülkelerinin devlet üniversiteleri başta olmak üzere Avrupa ve Dünya’nın her yerinden, bölüm farketmeksizin binlerce mağdur Türk Vatandaşı gencimiz ve aileleri adına istirham ediyorum.

Bu çok önemli mevzuda gereğinin yapılması için devletimize açık çağrıda bulunuyorum!

Saygılarımla…

MERT TUZCUOĞLU

23.12.2018 Pazar

[email protected]

https://twitter.com/tuzcuoqlu

 

REFERANS LİNKLER;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa_Birli%C4%9Fi(Avrupa Birliği Ülkeleri)

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/11/20061117-2.htm(Lizbon Sözleşmesi)

http://www.yok.gov.tr/web/uluslararasi-iliskiler/bologna-sureci-nedir(Bologna Süreci)

https://goo.gl/czXQ25(Sayıştay Denklik Raporu, 8. sayfadan itibaren)

http://www.milliyet.com.tr/sayistay-dan-yok-e-denklik--gundem-2534044(Sayıştay haberi)

https://www.youtube.com/watch?v=ewMwdRMNgQ8(Cumhurbaşkanı talimatı)

https://www.youtube.com/watch?v=0PirZ1X7Jew(Kolaj video çalışması)

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (20)

 • Denksiz
  Denksiz
  3.04.2021 18:41

  Denklik bekleyenlere düşüncesizce yorum yapan bizim çektiğinizi çekmeyen arkadaşlara bir cevabım olacak; Şahsım bu belgeyi tam 3 sene bekledi,Tr de sınava girip gittiğim halde diploma puanım sınıfta en yüksek olduğu halde diploma puanı en düşük olan ilk denkliğini aldı.Orada artık değerlendirme yapılıp diploma denkliği verildiğine inanmıyorum.”o piti piti” yapıp insanların hayatları ile oynanıyor resmen,ha ama bir tanıdığınız var ise sıkıntı olmaz bu da tecrübe ye bakabil bir yorumdur.Benim okuduğum üniversite Türkiye’den karşılıklı denklik sözleşmesi yapmış olan bir okul olduğu halde ben bunu yaşadım.Lütfen insanların yaşadıklarını bilmeden düşüncesizce burada atıp kütülemeyin!

 • Suleyman talipoglu
  Suleyman talipoglu
  3.04.2021 18:41

  Bende sofya teknik 2018 girisliyim durumum ayni once sts sonra temyiz edildi jimer yapilan birsuru talep sikayet derken 17. Idari mahkemeden tarafima acilan telefon dava kazanildi YÖK kurumunun denklik vermesi gerektigi hukuksuzluk yaptigi soylendi falan falan derken seneler gecti is hayati evlilik coluk cocuk derken umudumuzu kestik suan tazminat ile alakali dava acmayi dusunuyorum avukat arastiriyorum

 • Sukru
  Sukru
  3.04.2021 18:41

  Kesinlikle katılıyorum arkadaşıma. Binlerce kişi bu yüzden çalıştığı kurumda kademe bile alamıyor. Halbuki yaptığı iş aynısı olmasına rağmen. Sadece bir kağıt yüzünden binlerce lira ve geleceğini kaybediyor.

 • HALİME SÜRER
  HALİME SÜRER
  3.04.2021 18:41

  BENDE DENKLİK MADURU ÖĞRENCİ ANNESİYİM HAYATIMIZI KARATTINIZ BİZİM. AĞZINA SAĞLIK YAŞADIĞIMIZ SORUNLARI NE GÜZEL ANLATMIŞSIN AMA BİZ YAŞIYORUZ BUNLARI DENKLİK MADURU AİLELER ONLARIN HABERİ YOK DUYUN SESİMİZİ ARTIK.

 • HALİME SÜRER
  HALİME SÜRER
  3.04.2021 18:41

  BENDE DENKLİK MADURU ÖĞRENCİ ANNESİYİM HAYATIMIZI KARATTINIZ BİZİM. AĞZINA SAĞLIK YAŞADIĞIMIZ SORUNLARI NE GÜZEL ANLATMIŞSIN AMA BİZ YAŞIYORUZ BUNLARI DENKLİK MADURU AİLELER ONLARIN HABERİ YOK DUYUN SESİMİZİ ARTIK.

 • Dündar
  Dündar
  3.04.2021 18:41

  On numara bir konuya değinmişsin Akçakoca da bile bu kadar mağdur varken Türkiye deki toplam mağdur sayısı çok ciddi bende sizin gibi üniversitesi mezunu lakin devlet gözünde lise mezunu olan bir kardeşiniz ve aynı yaşadığınız yasal süreçleri yaşamış hatta yaşamaya devam eden biri olarak yazımızdan dolayı tebrik ediyorum

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  YÖK'ün denklik listesi belli o liste dışında yer alan bir üniversiteye gittiğinizde bu sorunları yaşayacağınızı biliyor olmalısınız. Geçmiş olsun.

 • Abdullah Bas
  Abdullah Bas
  3.04.2021 18:41

  Normal sartlarda YÖK ün sınav kararı almak gibi bir hakkı yok denklik için kriterler var o kriterlere bakıp uygunluk var mi yok mu onlara bakıp ona göre işlem yapması gerekiyor .Eksik kredi, ders saati, alınmayan fark dersleri ; vs incelenip diplomanın da original oluşu apostil konsolos onayı vs incelendikten sonra kararin uygulamaya konulması gerekirken tamamen yasal olmayan bir karar alıp ki tam bir usulsüzlük ve kanunsuzluk yapıp yasaları çiğniyor

 • Ahmet
  Ahmet
  3.04.2021 18:41

  Konuya duyarlılıgından dolayı denklik mağdurları adına ben teşekkür ederim. Allahtan ümit kesilmez diye diye bu güne geldik ama hala kıpırdama yok.

 • HALİME SÜRER
  HALİME SÜRER
  3.04.2021 18:41

  BENDE DENKLİK MADURU ÖĞRENCİ ANNESİYİM HAYATIMIZI KARATTINIZ BİZİM. AĞZINA SAĞLIK YAŞADIĞIMIZ SORUNLARI NE GÜZEL ANLATMIŞSIN AMA BİZ YAŞIYORUZ BUNLARI DENKLİK MADURU AİLELER ONLARIN HABERİ YOK DUYUN SESİMİZİ ARTIK.

 • HALİME SÜRER
  HALİME SÜRER
  3.04.2021 18:41

  BENDE DENKLİK MADURU ÖĞRENCİ ANNESİYİM HAYATIMIZI KARATTINIZ BİZİM. AĞZINA SAĞLIK YAŞADIĞIMIZ SORUNLARI NE GÜZEL ANLATMIŞSIN AMA BİZ YAŞIYORUZ BUNLARI DENKLİK MADURU AİLELER ONLARIN HABERİ YOK DUYUN SESİMİZİ ARTIK.

 • SEDAT KALFA
  SEDAT KALFA
  3.04.2021 18:41

  bu kadar emek ve para harcanmış ,yazık oluyor geçlere inşallah hayılısıyla bu sorun çözülür. ALLAH cc yardımcınızolsun . MAÇ BAŞLADIKTAN SONRA KURALLAR DEĞİŞTİRİLEMEZ .SELAMLAR

 • Emre
  Emre
  3.04.2021 18:41

  Kardesim cok guzel Her seyi acikca anlatmis eline saglik , bizim okudugumuz universitenin dersleri denk olmuyo ama suriyeden gelenlerin (cok kaliteli egitim varmis orda !!! ) derselri denk oluyo :( vatanimizda bir yabanci kadar degerimiz yok , Yazik !!!!

 • Murat pişkin
  Murat pişkin
  3.04.2021 18:41

  Bireysel mücadele yerine toplumsal mücadele yapılması gerekiyor. Belgeselden alıntı; zeka seviyesi yüksek hayvanlar avlanır iken birlikte hareket ederler.

 • Caner baylas
  Caner baylas
  3.04.2021 18:41

  Yök'ün hukuksuzluğundan çok benim zoruma giden Denklik bekleyenlerin bukadar pasif davranması..Defalarca toplantı yaptık Meclis e gittik ancak sayımız 10 u geçmedi ..Fazla degil 100 kişiyle yök'ün kapisına dayanirsak-Meclise yürürsek işimiz inaniyorumki 1 gunde çözülür ama bakiyorum millet 1 gün yorulmaktansa 10 yıl yatmayi tercih ediyorlar herkes oturdugu yerden elestirmeye birseyler yapmaya calisiyor ama bu şekil olmayacagini bi türlü anlayamiyorlar kisacasi ağlamayana emzik yok malesef ülkemizde bi tabir daha var agır olacak biraz kimse kusurabakmasin ama biz böyle E...K oldukça semer vuran çok olur .. emegine saglik kardesim

 • Vehbi tanir
  Vehbi tanir
  3.04.2021 18:41

  Yorum yapan arkadaşlakara: 1)Gittigimizde Denklik Vardi maç ortasinda kural degistirilmez 2)Yurtdışında Tıp okuyup TR'ye geçis yapanlarin sayısı 358 (son sinifta dahi geciş yapanlar var son 8 ayı burda Medipol-Turgut özal Tıp Vs.. geçiş yapip göreve baslayanlar var 3)sorarım şu beyinsizce yorum yapanlara madem denklik yok geçiş neden var? Madem Denklik yok Yök neden kapiları kapatmiyor halen (2015 te 6 aylık bi baraj getirdi her isteyen gidemez die sonra kaldirdi tekrar NEDEN!!!? 4)Konsolosluklar da ögrenci dosyasi açtirdilar her sene Askerlikten muaf olmak icin ancak döndügümuzde aa sizi tanimiyoruz lise mezunusunuz denildi BUMUDUR!!? 5)Diplomalarimiz 49 ülkede geçmekte Edirne Tıp Dünya Başari siralamsinda 27.000 (27 bin) de iken benim sofya Tıp üniversitem 1031. i sirada arada 26.000 gibi daglar kadar fark var ve ders kredimiz bile TR ye oranla 1000 kredi saat fazla .. 6)sayıştaydan kazanilan davalar var Yök e ihtarnameleri mevcut Ülkeler arasi Antlasmalar VAR yani VAR oglu VAR !! Daha neyin beyinsizligini yasayip şuursuzca aptalca yorum yaparsiniz ..vicdaninizdan şüphe ederim aklinizdan şüphe ederim ..elin Suriyelisine 15 gün seminer verip göreve baslatan-olul oluk gelen Azerileri Afganlari goreve baslatan-daha gecen hafta İran Tıp fakülteleriyle işbirligi yapan Saglik bakani ve Yök e birşey demeyip burda bizi üvey evlat göstermeniz hedef göstemenoz hic bir ahlaka vicdana siğmaz yaziklar olsun ..türklük kardreşlik kalmamistir herkes kendi çıkarı ve menfaati peşinde ..Allaha emanet olun

 • Ahmet Gökay
  Ahmet Gökay
  3.04.2021 18:41

  Eline sağlık, A'dan Z'ye anlatmışsın sorunu.

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  ya sana oxford gittinde denkik mi soran oldu.. bu neyin ağlaması ya neyin kafası ya

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  ya dersi çalış sınavı kazan denkli al .. zaten kazanamadığın yere denklik isteyerek gelmek isitiyorsun... .. sorun ne....... çalış kazan

 • Ad Soyad Giriniz...
  Ad Soyad Giriniz...
  3.04.2021 18:41

  siz neyin kafasını yaşıyorsunuz.. sen daha önce bakmadın mı gittiğin okulun denkli gi var mı diye.. yoksa para ile türkiye standartlarınadan daha düşük ülkede okuyup şimdi kendini vasıflı birimi zannettin ya. ayıptır ya.. denkliği olmaya okula git denklik iste.. git yurt dışında iyi bir okula denkliğe ihtiyacın olmasın

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız