Tarihi Orhangazi okulu kaderine terk edildi

 Tarihi Orhangazi okulu kaderine terk edildi
17.07.2017 - 11:17
4134

Akçakoca Orhangazi  okulunun son  hali görenleri şoke etti. Kaderine terk edilen okulun içler acısı durumu “ tarihe böyle mi sahip çıkılır “ tepkilerine neden oldu.

Akçakoca’nın en eski okulu olarak bilinen ve adı kent müzesi, yüksek öğrenim kurumu olarak değerlendirilmesi zaman zaman gündeme gelen, bir dönem kız imam hatip olarak kullanılan  Tarihi Orhangazi okulu binası terk edilmiş vaziyette.

Hababam Sınıfı’nın ünlü yazarı  Rıfat Ilgaz’ın  öğretmenlik yaptığı ve  "Karadeniz’in Kıyıcığı" eserini burada yazdığı Orhangazi okulu kaderiyle baş başa bırakıldı.

Ayakta kalan birkaç okuldan biri

Genç Türkiye Cumhuriyetinin 1928 yılında yaptırdığı Tarihi Orhangazi İlkokulu,  devlet eliyle yapılmış özel mimarisi olan ve ayakta kalan iki binadan bir tanesi. Akçakoca’nın eğitim tarihinde çok müstesna yerin olan tarihi okuldan birçok bürokrat, iş adamı,serbest meslek sahibi ve siyasetçi mezun oldu.

Ne amaçla kullanılacağı hala belirsiz

Türkiye’nin birkaç ilinde ayakta kalan ve yaklaşık 10  yıl önce ve oldukça yüksek maliyetle ciddi bir restorasyondan geçen okulun sahipsiz halini görenler Akçakoca’nın karar verici yöneticilerine sitem ediyor. Kartpostallık güzel mimarisiyle görenlerin hemen beğenisini kazan okulun ne olacağı ve ne amaçlı kullanılacağı hala belirsizliğini koruyor.

Kent Müzesi yapılacak lafları havada kaldı

Her şeyi herkesten iyi bildiğini iddia eden Akçakocalı eski vekilin  “ Akçakoca’nın marka değerlerinden biri olacak" diye bol keseden savurduğu sözler tarihin sarı yaprakları arasında gün yüzüne çıkmayı beklerken, önce kent müzesi yapılacağı söylen  okul, bir dönem İmam hatipli kız öğrencilere tahsis edilmiş ve ardından boşaltılmıştı.

BAKAN ÖZLÜ EĞİTİM KAPMÜSÜ OLACAK DEDİ AMA…

Sosyal Bilimler Lisesi krizi patlak verdiğinde,  sorunu çözmek için Akçakoca’ya geldiğinde yaptığı açıklamada,  Orhangazi okulunun Fen ve Sosyal Bilimler liselerine eğitim kampusu olarak tahsis edileceğini  söyleyen  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü açıklamasının üzerinden aylar geçmesine rağmen hala bir sonuç alınamadı. Alınamadığı gibi, 2017 -2018 eğitim yılı kitapçığında Akçakoca Fen Lisesi yer almadığı için, bu projenin de rafta kaldı gelen bilgiler arasında.

İŞ BİLMEZ  AK PARTİLİ YEREL SİYASETÇİLER

Eğitim yılı başında Akçakoca’nın diğer okulları ile birlikte deprem testinden geçen okul, 10 yıl, 15 yıl, 20 yıl önce yapılan betonarme okullara taş çıkartarak en sağlam okul binası raporu almasına rağmen, siyaseti kendi bencil çıkarları için sonuna kadar kullanan ancak Akçakoca menfaatlerini kendi işlerinden  vakit kalırsa takip eden iş bilmez AK Partili siyasetçiler yüzünden 90 yıllık okul yok olup gitmek üzere.

Madde bağımlılarının yeni adresi

Yılanların çıyanların cirit attığı 10 dönümlük okulun bahçesi otlarla kaplı olduğu görülürken, madde bağımlılarının uğrak yerlerinden birisi aynı zamanda.

Saçaklar dökülüyor, camlar kırık, çatı akıyor

Okulun camlarının bir kısmının kırık olduğu görülürken,  eskiyen saçakların sarktığı, okulun dış boyasının dökülmeye başladığı görüldü. Uzun süredir kiremitleri ellenmeyen okulun aşırı yağmurlarda da içeriye su almaya başladığı belirtildi.

Haber & Yorum: Nevzat CİNGİRT

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Ad Soyad Giriniz...
    Ad Soyad Giriniz...
    3.04.2021 18:41

    Biraz daha bekleyelim. İyice yıpransın. Oraya mükemmel bir AVM olur. Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız