Köylerde 7’den 70’e eğitim

Düzce’de 15 köy okulunun dönüşümü sağlanarak eğitime açıldı, 26 köy okulunun daha açılması için çalışmalar başlatıldı. Köy yaşam merkezlerinde vatandaşlara yönelik ev tekstil ürünleri hazırlama, dikiş - nakış, fındık budama, kur'an kursu, aile okulu, okuma yazma gibi 24 farklı alanda kurs açıldı.

Köylerde 7’den 70’e eğitim
9.01.2023 - 12:31
Haber Merkezi
1900

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması amacıyla "Köy Yaşam Merkezleri" konsepti altında başlatılan yeni süreçte Düzce’de daha önce kapatılan okullar yeniden eğitime açıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın işbirliğinde köylerdeki okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılması amaçlandı.

Köy Yaşam Merkezleri Projesi kapsamında köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriteri 5'e düşürüldü. Bu adım öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde önemli bir iyileştirme sağladı.

Proje kapsamında ilin ihtiyaçları doğrultusunda Düzce’deki 15 köy okulunun dönüşümü kısa sürede tamamlandı ve "Köy Yaşam Merkezi" olarak öğrencilerin ve halkın hizmetine açıldı. 

 

26 okul binasının yeniden eğitim birimi olarak kullanılabilmesi için de Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından çalışmalar başlatıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İlimizde hizmete açılan Köy Yaşam Merkezlerinde; anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimiz öğrenim görmekte, ayrıca tarım ve hayvancılık gibi alanlarda da halk eğitimi kursları, yaz - kış kampı gibi faaliyetler düzenlenmekte. Müdürlüğümüz Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri kapsamında, köy yaşam merkezlerimizde vatandaşlarımıza yönelik olarak Ev Tekstil Ürünleri Hazırlama, Dikiş - Nakış, Fındık Budama, Kur'an Kursu, Aile Okulu, Okuma Yazma vb. 24 farklı alanda kurs açıldı. Bu kurslarımıza 410 vatandaşımız katılım sağladı.

Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte proje kapsamında köylerimizde açılan Köy Yaşam Merkezlerinde vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını artırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle tüm alanlarda merkeze gitmeden eğitim hizmetinin vatandaşlarımızın ayağına geldiği bir mekanizma kuruldu” denildi.

Açıklamada, “Diğer taraftan fiziki mekân, kapasite yeterli olduğu takdirde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, köy okullarımızı yaz kamplarına dönüştürmeyi de planlıyoruz.  En güçlü kaynağımız olan beşeri sermayemizin niteliğini artırmak için eğitim seferberliği her alanda devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.


Editör: N. Cingirt