2 okulda tarım sınıfı açıldı

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Akçakoca Süha Güven ile Düzce merkezde bir lisede tarım alanı açıldı. Tarım alanına girişler sınavsız olacak.

2 okulda tarım sınıfı açıldı
31.08.2022 - 09:51
Haber Merkezi
174

 

Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Düzce merkez ile Akçakoca’da bulunan iki lisede tarım alanı açıldı. Tarım alanına girişler sınavsız olacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokolle liselerde tarım alanı açılmasına karar verildi. Bu kapsamda Düzce İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Akçakoca Süha Güven Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde 30’ar öğrencilik bölüm açıldı. Bölümlere girişler sınavsız olacak ve öğrencilerin tercihine bağlı olacak.

Tarım alanlarının açılmasıyla, tarım alanında meydana gelen gelişmelerin takip edilmesi, tarım ve gıda sektörlerinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca, tarım alanında eğitim veren meslek liselerinde yeni eğitim modeli uygulanacak. Tüm yönleriyle donatımı sağlanacak proje dahilindeki okulların (bünyesinde tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, gıda tarım ve hayvan sağlığı laboratuvarı, makine ve tasarım teknolojisi alanı bulunan) eğitim kadrosu, teknik ve mesleki yönden her iki Bakanlığın mevzuatı çerçevesinde belirlenecek. Alan derslerinde Tarım ve Orman Bakanlığı eğiticileri görev alabilecek. Alan öğretmenlerine, ortaklaşa belirlenecek takvim ve programa göre, Bakanlığın belirlediği atölye/laboratuvarlar, eğitim merkezleri, araştırma enstitüleri ve arazilerde iş başında eğitim düzenlenecek. Alandan mezun öğrencilerin tarım sektöründe istihdamı için ortak proje ve çalışmalar yapılacak. Alan öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitimi ve staj uygulamalarını bütçe olanakları doğrultusunda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kurum veya kuruluşlarda yapmaları sağlanacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, liselere alana uygun tohum, gübre, fide, canlı hayvan gibi temrinlik malzeme desteği sağlayacak, uygun donatım yapacak. Tohum yetiştirmeye yönelik ortak pilot çalışma ve uygulamalar yapılacak. Hastalık, zararlı bitkiler, gübre, bitki besleme gibi konularda iki Bakanlık ortak çalışmalar yürütecek. Tarımda teknolojik yeniliklere dayalı uluslararası uygulamalar öğrencilerle buluşturularak küresel bir vizyona sahip gençler yetiştirilecek.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız