FINDIK FİYATI NİÇİN 30 TL ALTINDA OLMAMALI…

FINDIK FİYATI NİÇİN 30 TL ALTINDA OLMAMALI…
9.07.2021 - 12:47
Özel Haber
2005
2

Fındık hasadının yaklaştığı bu günlerde üretici ürününün gerçek değeri olan fiyatın açıklamasını beklemektedir. Beklentimizi defalarca dile getirdiğimiz gibi en az 30 TL dir.

Girdilerimizdeki (mazot, gübre, ilaçlama ve toplama işçiliği vb.)maliyetler geçen yıla göre ortalama %35 oranın da artış göstermiştir. Çiftçilerimizin bu giderleri yanında temel gıda ve yaşamsal ihtiyaçları için giderlerindeki artış toplumun tüm kesimlerince net olarak görülmektedir.

Bu tabloya göre ülkemizde fındıkta ortalama arazi büyüklüğü 15 dönüm dür. Bir fındık üreticisi üretimde hiç bir harcama yapmadan bahçesinden  elde ettiği fındığı 30 TL nin altında sattığında elde ettiği gelir BÜRÜT ASGARİ ÜCRETİN Altında kalmaktadır. Bu sebeple fındık fiyatı konusunda tartışmaya gerek yoktur. FINDIK FİYATI 30 TL nin altında olmamalıdır. Tüm fındık üreticileri ısrarla bunu her ortamda dile getirmelidir.

Bununla birlikte;

Maksatlı çevrelerin öne sürdüğü gibi 30 TL kesinlikle abartılı bir talep değildir.

Biz Üreticiler geçim derdinde iken MALUM FİRMANIN  DEĞNEKÇİLERİ ,sözüm ona ihracatçılar, bırakın üreticinin elinden fındığı bedavaya almayı kendi acizliklerini ve basiretsizliklerini kabullenerek Tekelci firmanın gönlünü hoş tutma yarışına girmişlerdir.

Malesef kendini ihracatçı ve ihracatçılar birliği başkanı olarak adlandıran şahıslar  Fındık fiyatının açıklanacağı şu günler de   malum firmanın seviciliğine soyunarak bu firma olmazsa fındık ihraç edemeyeceğimiz gibi söz ve söylemlerde bulunmaya başlamıştır. Malesef kendini Sözüm ona üretici olarak adlandıran ve özellikle facebook 'ta Üretici sayfaları kurarak üretici üzerinden rant elde etmek isteyenlerin şak şak çığlığını yapanlarla birlikte  yoğun bir şekilde algı operasyonu na başlamışlardır.

Buradan özellikle Karadeniz ihracatçılar birliği başkanına ve kendini ihracatçı olarak kamuoyuna takdim edenlere tüm fındık Üreticileri adına soruyorum

-2020 -2021 sezonunda veya önceki beş yıl da ne kadar ihracat yaptınız?

-Üretici den aldığınız ürünün ne kadarını işlenmiş olarak ihraç ettiniz?

-İhracatçı olarak üreticiden aldığınız ürünün ne kadarını tekelci firmaya sattınız?

Kolay yolu seçerek üreticinin ve devletin üzerinde baskı kurarak fındığı ucuza alıp koştura koştura patronunuza mı verdiniz. Çıkın basının karşısına ne kadar ihracat yaptınız adam gibi açıklayın. Yapamadıysanız neden. İhracat yapmanızın önünde ne gibi engeller var  açıklayın. Bunu yaparken de efendim üretici fındığını vermedi pahalıya verdi gibi Üreticinin alın teri üzerinden siyâset yapmayın.

Değerli Üreticilerimiz bu kendini ihracatçı olarak nitelendiren şahıslar son yılarda sadece malum firmanın bayiliğini yapmaktadır. Kendileri çıkıp milli ürünümüz olan fındığı ihraç etmek için hiç bir çaba sarf etmedikleri gibi Üreticiyi baskı altına alıp üreticinin ürününü ucuza kapatıp sonuçta komisyonlarını koparmanın peşine düşmüşlerdir.

Bunlar, Üretici üretimden çekildiğinde işsiz kalacaklarını bile göremeyecek kadar öngörüye bile sahip değillerdir.

Hasadın yaklaştığı bu günler de üreticilerimiz ürünlerine sahip çıkmalıdır. Her fırsat ve ortamda fiyat beklentimizin en az 30 TL olduğunu sıkça dile getirmeleri önem arz etmektedir.

Bu vesile ile üreticilerimize yeni fındık hasadının hayırlı olmasını diler, bol ve bereketli bir hasat sezonu geçirmelerini temenni ederim .

LEVENT BAŞARAN


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (2)

 • Ağzına yüreğine sağlık baskanim
  Ağzına yüreğine sağlık baskanim
  10.07.2021 13:37

 • Lutfu Kenan Sengun
  Lutfu Kenan Sengun
  9.07.2021 22:48

  40 yildir ziraat oda baskani semsi bayraktar tum karadeniz oda baskanlari onculugunde findik ureticilerini harekete gecirerek hukumete uyari maiyetinde eyleme gecsin ayni seker fabrikalarin satisina kqrsi cikmayip pancar ureticisinin yaninda durmadigi gibi herzaman soylemekteyim arabin petroli var kuyudan cikarqn rafine eden dunya bayi satisini yapan elin gavuru Turk un findigi var onada italyan ferrori hakim son yillarda dunyanin bircok ulkesinde findik ekimi yapilmakta amma

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız