FINDIK TARLADA KALDI, ÜRETİCİ İŞÇİ BULAMIYOR...

Fındık sezonunun en hareketli zamanlarını yaşadığımız bu günlerde Akçakoca başta olmak üzere il genelinde işçi sorunu yaşanıyor. Bu sene gelen işçi sayısının az olduğunu ve sorun yaşandığını ifade eden üreticiler çözüm arayışı içinde olduklarını söyledi.

FINDIK TARLADA KALDI, ÜRETİCİ İŞÇİ BULAMIYOR...
13.09.2021 - 13:55
Özel Haber
7528
6

Bölgemizin en önemli geçim kaynaklarından birisi olan fındıkta üreticiler yeni bir sorun ile karşı karşıya kaldılar. Her sene fındık toplamak üzere özellikle doğu illerinden Akçakoca ve diğer ilçelere çalışmaya gelen işçilerin bu sene sayısının az olması ve okulların açılması ile bir kısmının geri dönmek zorunda kalması fındık toplamak için bekleyen üreticileri zor durumda bıraktı.

 İl genelinde fındık toplamada ciddi bir şekilde işçi sıkıntısı yaşadıklarını söyleyen ve çözüm için harekete geçilmesi gerektiğini belirten üreticiler, son dört yıldır Doğu ve Güney Doğudan gelen fındık işçilerinin her yıl azaldığını, hal böyle olunca bölgede işçi sıkıntısı yaşanmaya başladığını dile getirdiler.  Bu durumu hem okulların erken açılmasına hem de ekonomik şartların her yıl zorlaşmasına bağlayan üreticiler,  böyle giderse gelecek fındık hasat döneminde işçi sıkıntısının hat safhada olacağını, yevmiyeleri az bulan işçilerin gelmekten vazgeçince işçi bulunmayan tarla sahiplerinin kara kara düşündüğünü ifade ettiler.

 Ayrıca işçinin az olmasının bir çok farklı nedeni olduğunu ifade eden üreticiler,  “ Erken gelen işçiler oldu ama bölgemizde fındık geç toplandığı için geri gitmek zorunda kaldılar. Bunun yanında okulların açılması da büyük bir etken oldu. Çevre illerden de işçi geliyordu ancak oralarda da havaların yağışlı geçmesi bizim buraya işçi gelmesini engelledi.” şeklinde konuştular.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (6)

 • Dermeder
  Dermeder
  17.09.2021 12:32

  İnşallah bulamazlar

 • yok öyle 3 kuruşa 5 köfte
  yok öyle 3 kuruşa 5 köfte
  13.09.2021 22:53

  nihayet işçiler akıllanmış.. verilen az ücretin ahı çıkar böyle aheste aheste.. az bile..

 • Kadir Cin
  Kadir Cin
  13.09.2021 22:42

  İşçilerin burda yaşam kosullari çok kötü fındık sahipleri öncelikle işçilere kalanacak güzel bi yer doğru düzgün eşya koysun koşullar böyle kotuyken her sene dahada azalır

 • ahmet
  ahmet
  13.09.2021 19:12

  biraz da gelen işçilerin barındıkları yerlerin de nasıl olduğundan kaynaklanıyor olabilir mi.

 • Gürel özdeş
  Gürel özdeş
  13.09.2021 15:33

  Tek bir cozum var....tarlaya file sermek...en sonunda olacagi bu...

 • Gürel özdeş
  Gürel özdeş
  13.09.2021 15:33

  Tek bir cozum var....tarlaya file sermek...en sonunda olacagi bu...

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız