FINDIK REKOLTESİNDE ALGI OPERASYONU…

Ulusal Fındık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran’ın ardından Batı Karadeniz’de iki misli fındık olmayacağını ifade eden yeni açıklamalar geldi. Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, fındığın iklimsel sebeplere zarar gördüğünü belirtirken Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık, kesinlikle iki katı fındık rekoltesi beklemediklerini söyledi. Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk ise geçen yıldan sadece yüzde 25 fazla fındık bekledi

FINDIK REKOLTESİNDE ALGI OPERASYONU…
21.05.2021 - 20:19
3614
3

NORMALİN İKİ MİSLİ FINDIK YOK

Karasu Ziraat Odası Başkanı Selami Arık: İtalyan firmasının yapmış olduğu bir çalışma var. Kendi örnek bahçelerinde yaptığı bir varsayım ya da rekolte çalışması.  Buralarda fındık yüksek görülüyor. Ancak genel duruma bakıldığı zaman olan yer de var olmayan yer de var. Mesela geçen sene olan yerlerde bu sene fındık yok. ‘Batı’da iki misli fındık var’ denecek şekilde kesinlikle abartılı fındık yok. Bunun altına imzamı atarım. Kendim de üreticiyim. Kendi bahçemden de biliyorum. Geçen seneki gibi o civarlarda fındık olur. Ben yönetim kulundaki arkadaşlarımla da görüştüm. Onlardan biri normalde 7 ton fındığım olur bu sene 3,5 ton olsa iyi diyor. Kısaca bu bölgede iki misli fındık yok. İhracatçı birliklerinin dedikleri gibi abartılı bir fındığımız yok.

REKOLTE YÜKSEK YA DA DÜŞÜK DEMEK DOĞRU DEĞİL

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar: Şubat ayında gerçekleştirilen karanfil sayımlarına bakıldığında Batı Karadeniz bölgesinde karanfil sayısı fazla gözükmekteydi. Bu durum bizleri ve üreticilerimizi oldukça sevindirdi. Ancak sonrasındaki don, rüzgar gibi doğal afetler nedeniyle rekoltede ciddi kayıplar meydana geldi. Bu nedenle rekolte miktarı geçen yıla oranla az ya da yüksek demek, şuan için doğru olmaz. Fındık dalda ve henüz yeni yeni olgunlaşmaya başladı. Önümüzdeki günlerde rekoltenin ne olacağı ile ilgili tablo daha doğru bir biçimde netleşecektir. Bu aşamada üreticilerimizin ve fındık sektöründeki tüm aktörlerin, herhangi bir manipülasyona kapılmadan ve mahal vermeden daha dikkatli hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum.

FINDIK YÜZDE 25 FAZLA OLUR

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk: Bizim ziraat odamızın bünyesinde 2 tane ziraat mühendisimiz eksperlik yapıyor. Bunlar aynı zamanda sürekli geziyorlar ve fındık bahçelerini inceliyorlar. Elbette fındık rekoltesine de bakıyorlar. Ayrıca oda başkanı olarak ben de çiftçilik yapıyorum. Her gün bahçedeyiz.  Fındık gayet iyi. Kim ne derse desin iyi. Geçen seneye göre fındık iyi. Başka yerlerde bir takım iklim olaylarının etkisiyle  fındık zarar görmüş olabilir. Ama Düzce’de bu olay yok. Fındık geçen seneye göre daha kesinlikle iyi. Normalde Düzce rekoltesi 80-90 bin arası oluyor bazen 50-40’a kadar düşüyor ama bu sene 75 bini düşmez diye düşünüyorum. Geçen seneye göre ortalama yüzde 25 kadar fındık rekoltesi artar.

Kaan Özel


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (3)

 • hamdi horoz..
  hamdi horoz..
  25.05.2021 08:39

  REKOLTEYE GÖRE FİYAT VERMEK SÖMÜRÜDÜR DÜNYANIN HANGİ YERİNDE REKOLTEYE GÖRE FİYAT BELİRLENİR italyada üretici her yıl 6 euro dan satar sbit fiyat artı piyasa değeri sıfır dünyanın en aliteli findiği 2 euro bile yapmıyor bazen.

 • Hep birlikte görelim
  Hep birlikte görelim
  22.05.2021 16:21

 • Vatan sever
  Vatan sever
  22.05.2021 16:17

  Olurmu ya Bir milyon ton fındık Var ya olurmu Ferrarocuların istediği gibi

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız