Fındık Fazlalığı Türkiye’de Kalıyor, Fiyatlar Düşüyor

Fındık Fazlalığı Türkiye’de Kalıyor, Fiyatlar Düşüyor
7.05.2021 - 23:09
1989

Poyraz Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Poyraz, yerel bir gazete ile gerçekleştirdiği röportajda fındık hakkında açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki yıl için İtalya’da da fındıkların dondan zarar gördüğü ifade ediliyor. Önümüzdeki sezon için Türkiye’deki fındık rekoltesi tahminlerinden bahsetti.

Poyraz, ” İtalya’da fındığın biraz zarar gördüğünü duyduk. İtalya’da zaten geçen sene çok fındık vardı bu sene de daha az olacaktı diye bekliyorduk. İtalya’da i 70- 80 bin yerine 60-70 bin ton fındık olacak. Tabii burada Gürcistan’da ve Azerbaycan’da var. Onlarda iyi fındık fena değil. Amerika’da 40- 50 bin ton, Şili’de var. Bir de şu var tabii, Türkiye’de 800 bin tona yakın, 750- 800 bin ton fındık var. 100 bin ton devirin var. Dünyayı topladığın zaman 1 milyon 200 bin ton üretim var. Tüketim 950 bin ton. Yine 150- 200 bin ton dünyada fazlalık var. Bu tamamen Türkiye’de kalacak.” şeklinde konuştu.

GÜRCİSTAN FİYAT DÜŞÜKTE OLSA FINDIĞI SATIYOR

Poyraz, “Niye çünkü Gürcistan, Azerbaycan fındık 2 dolar da olsa satıyor. Bu ürün fazlalığı diğer ülkelerde kalmayacak. Bizde kalacak mecburi. Çünkü onlar da küçük üretici ve ellerinde kalmıyor. Fiyat önemli değil satıyorlar. Niçin satıyorlar? Bugün Amerika’da bir kilo fındığın maliyeti 0,8 sente mal ediyor 3 dolara satıyor. Gürcistan dersen o şekilde, verim çok oralarda. Biz 125 kilo alırken dönüm başı, onlar 300 kilo alıyor. Onları kurtarıyor, onlar için karlı bu durum. Onlar 3 dolara değil 2,5 dolara da satarlar ve kar elde ederler. Ama bizim Türkiye öyle değil.” şeklinde sözlerine devam etti.

TOPRAKLARDA VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ VAR

“Türkiye’de verim düşüklüğü var topraklarımızda. 125 kilo en fazla ortalama. Hele Ordu 100 kilo. Batı Karadeniz falan daha fazla. Onun için bizim fındıkta biraz akıllı hareket etmemiz lazım. Nedir bu akıllı hareket? Verim artırmamız lazım. Dönüm başı verimin en az 150-200 kiloya çıkması lazım, bizim onlarla rekabet edebilmemiz için. Zaten bu şartlarda Amerika’da 3, 5 seneye kadar en az yüzde 100 verim artacak. Yine İtalya öyle. Niye 3 dolar iyi bir fiyat.

 

Türkiye Devleti fındığı 3 dolara bağladı. Onların işine geliyor, onlarda üretim artacak, dünyada üretim artacak. O bizim için çok tehlikeli. Bak bizim dünyadaki fındık piyasasının yüzde 75’ine hakimdik, yüzde 65’e düştük şu anda. Bu ilerde yüzde 50’ye düşer. Bu fiyatların böyle çok yüksek olması fındığın dış ülkelerde üretimini teşvik ediyor. O zaman bizim yapacağımız tek çare içerde dönüm başı verimliliği mutlaka artırmamız lazım ki onlarla rekabet edebilelim.”

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız