DÜZCE VALİSİ CEVDET ATAY’A SESLENİŞ

DÜZCE VALİSİ CEVDET ATAY’A SESLENİŞ
20.11.2021 - 08:18
Güncelleme 20.11.2021 - 10:38
Haber Merkezi
1052

Sayın Vali,

Sizden önceki Düzce Valisi Zülküf Dağlı Akçakoca’daki Organize Sanayi Bölgesi için ÇED gerekli değildir kararına imza atmıştı, bırakın bu karar metnini görmeyi böyle bir karardan kimsenin haberi bile olmamıştı.

2020 yılının Mart ayında sizde bir ÇED gerekli değildir kararına imza attınız, attığınız imza neticesinde belki de Türkiye’de ilk defa “tehlikeli” atık işleyen bir tesis için bu karara imza atan vali oldunuz.

Bu bahsettiğim iki dosyanın hazırlanması da Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce gerçekleştirilmişti. Bu karar ne Düzce Valiliğinin sitesinde ne de Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü sitesinde yayınlandı.

Prosedür olarak şartlar yerine getirilmişti, Düzce Valiliğinde bu karar askıya çıkarılmış bugün hala Çevre ve Şehircilik Müdiresi Nurhan Kartal’ın sır gibi sakladığı bir resmi sitede yayınlanmıştı daha doğrusu yayınlanmış olması gerekiyor.

Gerekiyor diyorum çünkü bu soruyu CİMER üzerinden Nurhan Kartal’a sormuş olmama rağmen CİMER’in saygınlığını da hiçe sayarak cevap vermedi.

Bu yapılanlar kanuna karşı hiledir.

Şeffaflıktan uzak, kamuoyundan özenle saklanarak alınan her kararın kanuna karşı hile olarak değerlendirileceğini benden daha iyi bildiğiniz göreviniz gereği aşikârdır.

Ancak göreve yeni başladığınız bir dönemde hazırlanan ve imza attığınız bu karar ile alakalı olarak yeteri kadar bilgilendirilmediğinizi ihtimalini de göz ardı etmiyorum, daha doğrusu böyle bir ihtimale inanmak istiyorum.

Sayın Vali,

Böyle bir mektup yazmama sebep ise yine sessiz sedasız, Akçakoca kamuoyuna duyurulmadan Çevre Planı Değişikliğinin Temmuz ayında ilan edilmiş olmasıdır.

Bu değişiklik zamanında öğrenilemediği için yasal süre geçirilmiş olması sebebiyle itiraz edilemedi. Emin olunuz ki, bu değişiklikten Akçakoca kamuoyunun haberi olmuş olsaydı itiraz muhakkak gerçekleşirdi.

Bu plan değişikliği ile tehlikeli atık tesisinin dâhil olduğu alan ve daha birçok sanayi kuruluşu sanayi bölgesi alanı içerisinde tescillenmiştir.

Düzce bürokrasisinden özellikle Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü bürokrasisinden yeterli bilgi alınamıyorsa da Ankara kaynaklı bazı bilgilere daha rahat ulaşabiliyoruz.

Bu ulaşılan bilgilerden de biri de, İhtisas OSB’lerin kaldırılacağı etraftaki sanayi alanlarının dâhil edilerek Karma OSB’lere dönüştürüleceğidir.

Bu plan değişikliği neticesin de karma OSB’lerde tehlikeli atık işleyen firmaların müracaatları halinde (ki birçok firmanın müracaat edeceği malumdur) yer göstermek mecburiyeti; Akçakoca’nın bir tehlikeli atık cennetine dönüşmesine yol açacağı da kesin bir gerçekliktir.

Sayın Vali,

Sizden istediğim şey sadece şeffaflık ve adil bir hakemlik.

Şeffaflığı sağlar ve adil bir hakemlik yaptığınız takdirde Akçakoca’yı tehlikeli atık cenneti yapmak isteyenlerle baş edebileceğimize inanıyoruz.

Bu isteğimi hayata geçirir ya da geçirmezsiniz karar sizindir.

Ancak kararınız olumlu yönde olmazsa bilin ki Akçakoca tarihine Cevdet Atay ismi:

Akçakoca’yı tehlikeli atık çöplüğüne dönüştüren vali olarak tevellüt düşülecektir.

Ergun AŞÇI

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız