NURHAN KARTAL’IN HUKUKİ HEDEFİ; AKÇAKOCA’YI ERDEMİR’İN ÇÖPLÜĞÜ YAPMAK!

NURHAN KARTAL’IN HUKUKİ HEDEFİ; AKÇAKOCA’YI ERDEMİR’İN ÇÖPLÜĞÜ YAPMAK!
10.11.2021 - 12:53
Güncelleme 10.11.2021 - 21:58
Özel Haber
1590

Çevre, insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları, fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik, kültürel ve doğal ortamdır. Canlı varlıkları etkileyen dış tesirlerin tümüne çevre adı verilir.

İşte bu “çevre”nin bir bakanlığı da var ve başında Murat Kurum var. Hani 2 yıl kadar önce sel felaketinde Düzce’ye uğradıktan sonra Akçakoca’ya ancak MHP heyetinin ısrarıyla ziyaret etmeye tenezzül eden Murat Kurum.

Belki de ziyaret etmek istememesinin asıl sebebi Akçakoca’yı daha o zamanlardan gözden çıkarmış ve Erdemir’in çöplüğü olması için yönünde karar alınmış olmasıydı.

Murat Kurum’un başında olduğu bakanlığın Düzce İl Müdürlüğünün başında ise Nurhan Kartal var.

Nurhan Kartal görüştüğü herkese kanun ve yönetmelikler ne gerekiyorsa onu yapıyorum diyen bir kişi.

Ancak kanun ve yönetmeliklere göre yaptığı uygulamaları gözlerden ırak kimsenin ulaşamayacağı bir şekilde kamufle ediyor ve de bu kamuflaj sayesinde de kamuoyu harekete geçesiye kadar Akçakoca’da Erdemir çöplüğü olma yönünde büyük mesafeler kat edilmiş oluyor.

ÇED gerekli değildir kararını ne kendi müdürlüğünün sitesinde  ne de Düzce valiliğin sitesinde yayınlatıyor ki, bu karar süresi için de kimse hukuki bir itirazda bulunmasın.

CİMER üzerinden bu karar nerede duyurulmuştur ve gerekçeleri nelerdir sorularına ise cevap bile vermiyor.

Yine hukuki(!) bir sebeple, çünkü CİMER üzerinden sorulara cevap vermemenin bir hukuki sorumluluğu yok.

İşte çevreyi “kıyıları sırma işlemeli mendil” anlayışı ile kavrayarak yöneten Nurhan Kartal’ın yepyeni sıfır numara hukuki bir düzenlemesi ortaya çıktı.

Bu düzenlemelerin ne kadar hukuki olduğu mahkeme süreçlerinde belli olacak ama düzenlemelerin hayata geçiriliş şeklinin etik olmadığı acı bir gerçek.

Akçakoca 1/25000 ölçekli Çevre Düzeni Planı değişikliğiyle Akçakoca Demir Çelik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanındaki “İHTİSAS” vurgusunu kaldırılarak sadece OSB alanı olarak kaydedilmiş.

Ancak Nurhan Kartal’ın hukuki(!) bir şekilde gözlerden kaçırdığı bilgi ise sanayi bölgesi alanını genişletilerek karma organize sanayi bölgesi alanına dönüştürüleceği.

Önümüzdeki günlerde bu yöndeki karar açıklanacak.

Tehlikeli ve tehlikesiz atık işleme tesisinin bulunduğu alan organize sanayi bölgesi içerisinde kalacak bundan da kötüsü OSB alanında onlarca tehlikeli atık işleme tesisi kurulabilecek.

Bu yöndeki yönetmeliklere göre müracaat edildiğinde OSB bu tehlikeli atık işleme tesislerine yer göstermek zorunda.

Anladık mı şimdi Nurhan Kartal’ın hukuki kerrakesini?

Akçakoca Nurhan Kartal’ın hukuki düzenlemeleriyle Erdemir’in çöplüğü olacak. Sadece Erdemir’in değil tabii ki, başka yerlerden gelen tehlikeli atıklarda işlenebilecek.

Bu hukuki(!) başarıda bakan Murat Kurum’un büyük etkisi var muhakkak ki ama asıl başarı hukuku dilinden düşürmeyerek kamuoyunu bilgilendirmeyerek bu planı titizlikle uygulayan Nurhan Kartal’da.

Erdemir’in destekleri ile yakında yılın bürokratı filan ilan edilirse de kimse şaşırmasın.

Bu kadar büyük bir başarı mükâfatsız kalmaz. (!)

Yıllardır Akçakoca’da anlatılan “bizim OSB’miz temiz sanayi OSB’si olacak” hikâyesinin de sonu bu.

Hikâyeye noktayı koyanda çevre müdürümüz Nurhan Kartal.

Yeni hikâye “Akçakoca Erdemir’in çöplüğü olacak ve zenginleşeceğiz” hikâyesi olacak.

Ve tabii ki bu yeni hikâyenin inşasında Nurhan Kartal gözden ırak ama etik olmayan çalışmaları ile yer almaya devam ediyor olacak.

Ergun AŞÇI


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız