Dikkat! 15 Eylül’e kadar yasak!

Düzce Valiliği orman yangınları ile mücadele dahilinde uygulanacak tedbirlere ilişkin genelge yayınladı. Genelgeye göre 15 Eylül 2023 tarihine kadar Akçakoca ilçesi başta olmak üzere il genelinde belirlenen alanlar hariç ormanlara giriş yasaklandı.

Dikkat! 15 Eylül’e kadar yasak!
8.07.2023 - 13:06
Haber Merkezi
1193

Buna göre, Akçakoca başta olmak üzere Düzce sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlara, yetkililer ve orman idaresi tarafından yasal veya zorunlu sebeplerle izin verileceklerin dışındaki girişler 7 Temmuz 2023 tarihinden 15 Eylül 2023 tarihine kadar yasaklanmıştır.

Düzce’de ki; Orman Parkları içerisinde, belirlenmiş piknik alanlarında, saat 10:00 – 20:00 arasında ocak, barbekü, mangal ve piknik tüpü ile (semaver hariç) ateşli piknik yapılabilir. Milli Parklar ve Tabiat Parkları içerisinde belirlenmiş piknik alanlarında saat 10:00 – 20:00 arasında yalnızca piknik tüpü ile ateşli piknik yapılabilir.

ATEŞSİZ PİKNİK YAPILABİLİR

Orman Parkları, Milli Parklar ve Tabiat Parklarında ilgili idarenin belirlediği şekilde ateşsiz piknik faaliyetleri yapılabilir. Belirtilen yerler dışındaki ormanlarda piknik ateşi, çoban ateşi, avcı ateşi gibi her türlü ateşin yakılması; mangal, semaver, piknik tüpü, barbekü vb. kullanarak ateşli veya ateşsiz piknik yapılması yasaktır.

FINDIK BAHÇESİ ATIĞI YAKMAK YASAK

Orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan tüm köy ve mahallelerimizde; anız, bağ bahçe, fındıklık ve tarla temizliği amacıyla dahi olsa her türlü bahçe atığı, bitki örtüsü gibi yakılması ile çoban ve avcı ateşi yakılması yasaktır.

ORMAN İÇİ KAMP YASAK

Kamping işletmeleri haricinde orman içerisinde ve bitişiğinde kamp yapılması, çadır kurulması yasaktır. Ormanlık alanlara yakın olan yerlerde düğün ve benzeri organizasyonlarda orman yangınına neden olabilecek havai fişek, dilek balonu gibi yanıcı maddeler kullanılması yasaktır. Bu kararlara uymayanlar hakkında idari yaptırım uygulanacaktır” denildi.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız