Bu haber gençler için: 200 kişi alınacak

Düzce Valiliği'nden ypılan açıklamada, deprem sonrası hasar gören kamusal altyapının hızlıca toparlanması için sahada daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyulması dolayısıyla, Vali Atay tarafından 200 kişilik kontenjan talep edildiği, 6 ay sürecek uygulama için başvuruların bugün başladığı bildirildi.

Bu haber gençler için: 200 kişi alınacak
3.12.2022 - 10:20
Kaynak: Haber Merkezi
3910

Düzce Valiliği'nden ypılan açıklamada, deprem sonrası hasar gören kamusal altyapının hızlıca toparlanması için sahada daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyulması dolayısıyla, Vali Atay tarafından 200 kişilik kontenjan talep edildiği, 6 ay sürecek uygulama için başvuruların bugün başladığı bildirildi.

23 Kasım 2022 tarihinde Düzce  Gölyaka İlçesi SarıdereKöyü merkez üssünde meydana gelen deprem afeti nedeniyle İl  genelinde birçok binada maddi hasar meydana gelirken,  hasar tespit çalışmaları hızla devam ediyor.

200 KİŞİLİK KONTENJAN TALEP EDİLDİ

Düzce Valiliği'nden yapılan açıklamada, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının deprem nedeniyle meydana gelen olağanüstü durumun hızla normalleştirilmesi için yoğun çaba sarf ettiği kaydedilirken, deprem sonrası hasar gören kamusal altyapının hızlıca toparlanması için sahada daha fazla insan gücüne ihtiyaç duyulduğundan,  Vali Cevdet Atay’ın talimatlarıyla Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nden 200 kişilik Toplum Yararına Projesi uygulanması için kontenjan talep edildiği bildirildi. Düzce'nin  TYP talebi uygun görülerek 6 ay sürecek 200 kişilik kontenjan tahsis edildiği duyuruldu.

MÜRACAATLAR BUGÜN BAŞLIYOR

Yapılan açıklamada, "İlimiz merkezi ve ilçelerinde kamusal altyapının iyileştirilmesi, çadır alanları ve konteynır alanlarının oluşturulması ve temizliği, hasarlı binaların onarım çalışmaları ve gerekli görülen alanlarda destek hizmeti sağlaması amacıyla (200) kişiye yönelik 6 ay süreli Toplum Yararına Programı başvuruları 3/12/2022 tarihinde başlayacak olup projeye son müracaat tarihi 7/12/2022 olarak belirlenmiştir. İşe başlama tarihi 15/12/2022 olacaktır.

Projede çalışmak isteyen kişiler müracaatlarını ALO 170 iletişim hattı üzerinden telefon marifetiyle veya İŞKUR internet sayfası üzerinden (https://esube.iskur.gov.tr/) online olarak yapılabilecektir. Ayrıca kurumdan da başvuru yapılabilecektir.

Program süresince, katılımcılar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamında çalıştırılacak olup, çalışanlara asgari ücret üzerinden aylık olarak ödeme yapılacaktır.

PROGRAMA BAŞVURU YAPACAK ADAYLARIN;

-              İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

-              Başvuru tarihinden önceki son bir aylık sürede işsiz olmak,

-              18 yaşını tamamlamış olmak, (Erkek adaylarda 35 yaşın üzerinde olan adaylara öncelik verilecektir.)

-              İŞKUR tarafından düzenlenen kurs programlarına başvuru tarihinden önceki son altı aylık süre içinde katılmamış olmak,

-              İl sınırları içinde ikamet etmek,

-              Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

-              Öğrenci olmamak (Açıköğretim okulu öğrencileri hariç),  şartlarını taşımaları gerekmektedir.

Toplum Yararına Programa aynı aileden 1 kişi katılabilecek ayrıca aynı ailede iki sigortalı var ise 3 ncü kişinin bu programa katılması mümkün olmayacaktır.

Programa kabul edilebilmek için müracaatçıların hane gelirlerine bakılacaktır. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre müracaatçıyla aynı evde ikamet eden yakınlarınınaylık gelirlerinin brüt asgari ücret tutarının 1,5 (bir buçuk) katını geçmeme şartı aranacaktır. Bu tutarın üzerinde hane geliri olanlar programa kabul edilmeyecektir.

Aktif sigortalı olanlar, vergi mükellefi olup işveren statüsünde BAĞ-KUR’lu olanlar programa katılamazlar.

Daha önceki programlardan mazeretsiz ayrılanlar, yasaklı durumda olanlar programa katılamazlar.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler programa katılamazlar.

Program dâhilinde çalışacak adayların seçimi Toplum Yararına Programı Yürütülmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Genelgenin 12 nci maddesinin 2 fıkrasının d bendi kapsamında belirlenecektir. Kamuoyuna Saygılarımızla duyurulur.  


Editör: N. Cingirt