Akçakoca Gastronomi Mutfağı Hizmete Girdi

Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesine kazandırılan Gastronomi Mutfağı hizmete açıldı. Öğrencilerle bir araya gelen Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, şef elbiseni giyerek mutfak tezgahının başına geçti.

Akçakoca Gastronomi Mutfağı Hizmete Girdi
1.03.2022 - 17:10
Haber Merkezi
933

Program öncesinde, Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü ile Gölyaka Meslek Yüksekokulu Aşçılık bölümüyle mayıs ayında yapılması planlanan Gastronomi Festivali için toplantı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında, Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümüne ait son derece modern ekipmanlarla donatılan, Düzce Üniversitesi’nin önemli yatırımları arasında bulunan ve yiyecek içecek sektörüne girişimci, nitelikli ve donanımlı insan gücü yetiştirilmesine büyük katkı sağlayacak olan Gastronomi Mutfağında ilk uygulama, Rektör Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ve öğrenciler tarafından gerçekleştirildi.

Rektör Çakar; Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü 1. sınıf öğrencileriyle pastane bölümünde “Hingel” (Hinkali) ve “Fettucini Alfredo” yemeklerini, 2. sınıf öğrencileriyle ana mutfak bölümünde “Sütlü Balkabağı Çorbası” “Firik Pilavı” ve “Çerkez Tavuğu” yemeklerinin uygulamalarını birlikte gerçekleştirdi.

Öğrencilerle bir arada olduğu için memnuniyetini ifade eden Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Açık Mutfak ile her alanda olduğu gibi beslenme hizmetlerinde de şeffaflığa verdikleri önemi gösterdiklerini belirterek Akçakoca Gastronomi Mutfağının öğrencilere uygulama anlamında önemli katkıları olacağını sözlerine ekledi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız