Rektörlük için 24 aday başvurdu

Nigar Demircan Çakar’ın istifası sonucu boşalan Düzce Üniversitesi Rektörlüğü için 24 adayın Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) başvuru yaptığı öğrenildi.

 Rektörlük için 24 aday başvurdu
19.06.2022 - 07:17
DHA
580
1

Nigar Demircan Çakar’ın istifası sonucu boşalan Üniversite Rektör adaylığı için resmi başvurular 3 Haziran 2022 tarihinde başladı, 17 Haziran 2022 Cuma günü sona erdi.

Edinilen bilgilere göre, Düzce Üniversitesi’nde halen görev yapmakta olan 19 öğretim üyesi adaylık başvurusunda bulundu. Başvuranlar arasında rektör yardımcıları ile bazı fakülte dekanları ve senato üyeleri yer alıyor. Üniversite dışından da 5 kişinin başvuru yaptığı, toplam başvurunun 24 olduğu bildirildi.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Üniversitelerde rektörlük seçimleri kaldırıldığı için yeni rektör atamaları sürecinde önce YÖK’e başvuru yapılıyor.

 YÖK, başvuruları değerlendirdikten sonra ilk elemeyi yapacak, elemeyi geçen adaylar mülakata alınacak. Mülakat sonucunda aday sayısı 3’e düşürülerek, Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK’ün sunduğu 3 aday içinden takdir ettiği birini rektör olarak atayacak. Cumhurbaşkanı’nın, dilerse 3 aday dışından başka bir öğretim üyesini de rektör olarak atama yetkisi bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite içinden ya da dışından birini rektör olarak atayabilecek.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • AKÇAKOCALI
    AKÇAKOCALI
    19.06.2022 10:33

    Umarız paranın önde gidenin olmadığı yeterince hizmetin verildiği herşeyin asistanlara bırakılmadığı hocalara rahatça ulaşılabildiği randevuların düzenli verildiği bir üniversite olur.Paran varsa bastır parayı 3 günde pataloji sonucu çıkar paran yoksa 45 gün bekle ya ölümcül bir hastaysan .Hocaların dini imanı para olmuş.Bolu İzzet Baysal Üniversite Hastanesinde hoca muayeneleri ücretsiz ve muayeneleri hocalar yapıyor.Burası neden farklı .Umarız bu uygulamalara son verilir.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız