Öğrenciler vizelerin online yapılmasını istiyor...

AKÇAKOCA YERLEŞKESİ BAŞTA OLMAK ÜZERE İL GENELİNDE EĞİTİM GÖREN DÜZCE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ, DEPREM SEBEBİYLE OKUL VEYA YURTLARA GİRMEK İSTEMEDİKLERİNİ BELİRTEREK, VİZE SINAVLARININ UZAKTAN ONLİNE YAPILMASI İÇİN YÖNETİCİLERE ÇAĞRIDA BULUNDULAR.

Öğrenciler vizelerin online yapılmasını istiyor...
30.11.2022 - 07:59
Haber Merkezi
799

Düzce’de 23 Kasım tarihinde yaşanan 5,9’luk depremin ardından Düzce Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin büyük bölümü depremin hemen ardından memleketlerine giderken, Düzce Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada üniversitede eğitimin 5 Aralık Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Ancak deprem sonrası büyük korku yaşanan üniversite öğrencileri sosyal medya platformlarından kampanya başlatarak yaklaşana vizelerin online yapılmasını istedi.

Düzce 23 Kasım sabahı 04:08’de 5,9’luk depremde sarsıldı. Depremin şiddeti 5,9 olmasına rağmen yüzeye yakınlığı nedeniyle hissedilme şiddeti 8’i buldu. Bu sebeple daha önce 2 deprem yaşamış bir çok Düzceli dahi büyük korku yaşadı.

Üniversite öğrencileri depreme evlerde yada yurtlarda yakalandı

Diğer yandan yüzde 95’lik kısmı daha önce deprem yaşamamış, yaş olarak 1999 yılında yaşanan depremleri görmemiş Düzce Üniversitesi öğrencileri depreme evlerinde ya da yurtlarda yakalandı. Özellikle KYK’ya bağlı yurtlarda kalan öğrenciler büyük korku yaşadı. Yurtlarda statik olarak bir sorun olmamasına rağmen duvarlarda oluşan çatlaklar, yurt odalarında bulunan dolapların devrilmesi ve depremin beraberinde getirdiği ses öğrencilerin paniklemesine, korkmasına ve ertesi gün Düzce’yi terk etmesine neden oldu.

 

TRAVMAYI ATLATAMADILAR

Düzce Üniversitesi öğrencileri henüz travmayı atlatamamışken, Düzce Üniversitesi’nden yapılan açıklamada üniversitede eğitim 5 Aralık Pazartesi günü başlayacağı duyuruldu. Bunun üzerine öğrenciler yaklaşmakta olan vize sınavlarına yaşadıkları travma ile Düzce’de hazırlanamayacaklarını sebep göstererek vize sınavlarının online yapılması için sosyal medya platformlarında kampanya başlattı.

#DUZCEVİZEONLİNEOLSUN ETİKETİ AÇILDI

Binlerce öğrenci instagram, facebook, twitter gibi bilinen sosyal medya platformları ile yine öğrencilerin kendi aralarında kullandığı tiktok ya da diğer sosyal medya alanlarında #duzcevizeonlineolsun etiketi altında öğrenciler yaşadıklarını anlatırken, sınavlara sağlıklı hazırlanamayacaklarını bildirdiler.

YÖNETİCİLERİNDEN SES SEDA YOK

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nedim Sözbir ile en yakınında olan ve daha önce Düzce’de yöneticilik yaparak pandemi döneminde sahaya çıkarak bizzat dezenfektasyon çalışmalarına katılan Rektör Danışmanı Doç.Dr. Cengiz Tuncer’den ses seda çıkmadı. Öğrencilerin yaşadıklarını yakından takip etmesi gereken yöneticiler, depremle ilgili herhangi bir organizasyonda görülmezken, sosyal medya hesaplarından yapılan bildirimlerle yetindiler. Özellikle Düzcelileri yakından tanıyan ve Düzce Belediye Başkan Yardımcılığı döneminde insan odaklı çalışmalarıyla sık sık fotoğraf paylaşımı yapan Tuncer’in deprem sonrasında sahadan uzak kalması dikkatlerden kaçmadı.

ÖĞRENCİLER KENDİLERİNE SAHİP ÇIKILMASINI İSTİYOR

Depremde korkan, panikleyen ve travma yaşayan öğrenciler, bu aşamada kendilerine sahip çıkılarak Düzce’ye bir süre daha dönmeme noktasında vize sınavlarının online yapılarak kendilerine zaman tanınmasını ve sahip çıkılmasını istiyorlar.

İşte öğrencilerin #düzcevizeonlineolsun etiketi altında yaptığı paylaşımlar

Ebrar isimli twitter kullanıcısı : Düzce’nin en eski kız öğrenci yurdunda kalıyorum. Depremin başladığı an itibariyle duvarlardan gelen gıcırtıları, 5 katın üstümüze yıkılacak korkusunu ve kendimizi dışarı atışımızı aşamıyorum. Geceleri uyunmuyor.işte tam olarak bu yüzden #düzcevizeonlineolsun

Sıla isimli twitter kullanıcısı : Bütün geceyi soğuktan değil korkudan titreyerek geçirdik ve şimdi gelin aynı odanızda hiçbir şey olmamış gibi kalın sınavlarınıza girin demeyin, lütfen.. #düzcevizeonlineolsun

Gülşah isimli twitter kullanıcısı : Geri dönmek istemiyorum.. hâlen düzelmiş sayılmayız.. #düzcevizeonlineolsun

Nazlı Gül Akarsu isimli twittter kullanıcısı : #düzcevizeonlineolsun çatlaklar tamir edilse de bir haftada biz vize sınavına yüz yüze girecek kadar iyi hissetmiyoruz.

Bunların dışında aynı etiket altında binlerce öğrenci benzer duygularla twit attı. Öğrencilerin taleplerinin değerlendirilerek gerekli çalışmanın yapılması bekleniyor.


Editör: N. Cingirt