Gerçeğini aratmayan tatbikat

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen arama ve kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Gerçeğini aratmayan tatbikat
12.10.2022 - 08:02
Haber Merkezi
568

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve AFAD İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen arama ve kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği dereye yuvarlanan traktörde yaralanan 16 kişinin kurtarılmasına yönelik yapılan tatbikatta ekiplerin profesyonelliği dikkat çekti.

Düzce İl Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri, 112 Acil Sağlık ekipleri ile AFAD ve AFAD’a bağlı gönüllü ekipleri Kayanşlı Darıyeri Hasanbey Köyü’nde arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Senaryo gereği ormandan dönen işçiler, suların yükselmesi ile meydana gelen heyelanda dereye düştü ve 16 kişiden 10’u yaralandı. Ekipler kurdukları salıncak ve diğer yollarla yaralıların yanlarına inerek müdahalede bulundular. Diğer yandan gönüllü arama kurtarma ekipleri ise dere içerisinde başka yaralı olup olmadığını araştırdılar.

Ekiplerin profesyonelliği dikkatlerden kaçmazken, gerçeği aratmayan tatbikat başarılı bir şekilde tamamlandı.

Yapılan faaliyet hakkında bilgiler veren Sağlık İl Müdürü Yasin Yılmaz, “16 kişinin yaralanması ve kurtarılmasıyla ilgili bir tatbikat gerçekleştirdik. AFAD, AFAD gönüllüleri, sağlık personelleri, UMKE ve jandarma ekipleri ile tüm kurum ve kuruluşlar katıldı. Çok geniş kapsamlı bir tatbikat gerçekleştirmiş olduk. Bütün yaralılara müdahale açısından hem arama kurtarma, ilk yardım ve hastaların nakilleri ile ilgili bir süreç gerçekleştirdik. Bunları zaman zaman yapmamız gerekiyor. Trafik kazası, afet gibi konularda ekiplerimizi hazır bulundurmamız gerekiyor. Arkadaşlarımızın öğrendikleri konuları pekiştirmek açısından güzel bir tatbikat gerçekleşti” dedi.

AFAD İl Müdürü Ali Kartal ise “Senaryo gereği kaza ormanda çalışan işçilerin intikal halindeyken derelerin yükselmesi ile birlikte römorkun düşmesi ile 16 kişinin düştüğü, 6 kişinin kendi imkanları ile kurtulduğu 10 kişinin ise ekipler tarafından kurtarılması gerekiyordu. Afet eylem planı 2014 yılında yürürlüğe girdi. 2020 yılında ise düzenlemesi yapıldı. Buna göre 23 çalışma grubumuz var. 23 gruptan biride sağlık çalışma gurubudur. Bu çalışma grupları kendi tatbikatlarını yapmak durumdalar. Sağlık müdürlüğümüzün UMKE ekipleri ile birlikte diğer birimlerin katkılarıyla tatbikat gerçekleştirdik. İlimizin imkanlarını ortaya koyduk. Güzel bir çalışma oldu” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız