Belediyenin kararını üst mahkeme bozdu...

Düzce Belediyesi Encümeni’nin, eski TSO Başkanı Tuncay Şahin’in yakınlarına ait olan binanın çatı katında kaçak olarak inşa edildiği belirlenen işyeri için kesilen cezayı iptal etmesiyle ilgili kararı hukuka aykırı bulunarak mahkemece iptal edildi.

Belediyenin kararını üst mahkeme bozdu...
8.01.2023 - 14:19
Güncelleme 8.01.2023 - 14:40
Kaynak: Haber Merkezi
1290

Düzce Belediye Meclisi üyesi Cihat İnan’ın şikayeti sonrası yapılan denetimde Tunay Şahin’in yakınlarına ait olan Valilik karşısındaki binanın çatı katında faaliyet gösteren Hanedan isimli kafeteryanın kaçak olarak işletildiği belirlendi.

Belediye Encümeni, söz konusu yapının çatı katında kaçak yapı oluşturulduğu gerekçesiyle binada hissesi olan sahiplere toplam 320 bin lira para cezası keserek, kaçak yapının yıkılmasına karar verdi.

Bu karara bina sahipleri tarafından itiraz edildi. Belediye Encümeni itiraz üzerine 320 bin liralık cezayı ve kaçak yapı kararını iptal etti.

Belediye Meclis üyesi Cihat İnan, Encümen’in son iptal kararına karşı İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

Yapılan yargılama sonucuna İnan’ın başvurusu kabul edilerek, Belediye Encümeni’nin son kararı hukuka aykırı bulunarak iptal edildi.

Mahkeme kararında, “Yapının onaylı mimari projesine aykırı olarak açık terasın metal konstrüksiyon + cam malzeme ile kapatılması suretiyle kapalı alan oluşturulduğu, emsal artışına neden olarak yapıdaki kullanım alanını arttırdığı ve bağımsız bölümün dış cephe görünümünün değiştirilerek kazanılan yeni alanın işyeri olarak kullanıldığı anlaşılmakla, ruhsata tabi olmasına rağmen izinsiz şekilde inşa edilen imara aykırılık nedeniyle verilen para cezası ve yıkım kararının, idarece geri alınmasına dair dava konusu encümen kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” denildi.


Editör: N. Cingirt