YA FİYATI GERİ ÇEKİN, YA DA HALK EKMEĞİ KURARIZ

Ekmeğe yapılan zamma tepkiler sürüyor. Fırıncılar Odası tarafından halkın en temel ihtiyacı olan ekmeğe yapılan zammın geri çekilmesini isteyen Düzce Belediyesi, Türkiye’nin bir çok ilinde başarıyla yürütülen Halk Ekmek projesini devreye almak için düğmeye bastı.

YA FİYATI GERİ ÇEKİN, YA DA HALK EKMEĞİ KURARIZ
21.09.2021 - 13:41
Kaynak: Özel Haber
2265
3

Düzce Belediyesi, Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın tüm komisyon üyelerinin red oyu vermesine rağmen ekmeğe zam yaptığını, fiyatı geri çekmemesi halinde ise Düzce Halk Ekmek adı altında ekmek üretimi yapacağını açıkladı.

Düzce Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, “Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığınca ekmek fiyatına yüzde 15 oranında zam kararının alınması  yönündeki süreç ile ilgili kamuoyunu bilgilendirme konusu hasıl olmuştur;

Resmi Gazetede yürürlüğe giren Esnaf ve Sanatkârlarca Üretilen Mal Onay Esasları başlıklı 5/2'nci maddesine göre Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğince bir komisyon oluşturulmuştur. Düzce Belediyesi'nin de aralarında bulunduğu komisyon 27.07.2020 tarih 19 sayılı yazısı ile talep ettiği ekmek fiyat tarifesini görüşmek üzere 02.08.2021 tarihinde saat 15.00’de Kültür Mahallesi Spor Sokak Belediye İş hanındaki Düzce Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinde toplanmıştır. 

İsrafın önüne geçmek ve ülke ekonomisine sağlayacağı faydalar öne sürülerek, Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığınca ekmek fiyatına yüzde 15 oranında zam talep edilmiştir. Zam talebine;  Düzce Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odasının temsilcileri red oyu vermiş, sadece Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası talep ettiği zammın kabul görmesi yönünde oy kullanmıştır. Fiyat talebi komisyon tarafından oy çokluğu ile reddedilmesine rağmen Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası zam talebinde ısrarcı olmuştur. 

Her zaman halkın beklentilerini ve refahını ön planda tutan Düzce Belediyesi, çevre illerdeki ekmek fiyatlarını baz alarak zam talebine red oyu vermiştir. Düzce Fırıncılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından ekmeğe yapılan zammı komşu iller Sakarya, Bolu ve Zonguldak ile mütenasip bir seviyeye çekmez ise; Düzce Belediyesinin gerekli adımları atmaktan imtina etmeyeceğinin bilinmesini,  "Düzce Halk Ekmek" adı altında ekmek üretimi yapacağının  ve Düzceli hemşehrilerimize yukarıda isimleri sayılan illerden daha ucuz ekmek satacağının dikkate alınmasını Fırıncılar Odamızdan ve fırıncılarımızdan rica ediyoruz. 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur


Editör: N. Cingirt