Özlü'den 45 milyon Euro kredi talebi!

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 45 milyon euro tutarında kredi kullanmak için belediye meclisinden yetki istedi.

Özlü'den 45 milyon Euro kredi talebi!
5.09.2023 - 15:48
Güncelleme 5.09.2023 - 16:28
Kaynak: Haber Merkezi
977

Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, merkez içme suyu depo ve şebeke yapım işi kapsamında Dünya Bankası tarafından finans edilecek olan “Türkiye Deprem, Sel ve Yangın Acil İmar Projesi” kapsamında 45 milyon Euro kredi ve bununla birlikte kredinin alınması karşılığında belediyenin tüm şirket ve gelirlerinin ipotek gösterilmesi için yetki istedi. Belediye meclisinde görüşülen talep Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

TÜM ŞİRKETLER İPOTEK EDİLECEK

Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, merkez içme suyu depo ve şebeke yapım işi kapsamında Dünya Bankası tarafından finans edilecek olan “Türkiye Deprem, Sel ve Yangın Acil İmar Projesi” kapsamında 45 milyon Euro kredi ve bununla birlikte kredinin alınması karşılığında belediyenin tüm şirket ve gelirlerinin ipotek gösterilmesi için yetki istedi.

İLLER BANKASI PAYLARI DA TEMLİK EDİLECEBİLECEK

Meclise sunulan teklife belediyenin proje gelirlerinin alt kredi anlaşması ile kullandırılacak kredinin teminatı olarak gösterilmesine, teminata konu proje gelirlerinin yetmemesi halinde belediyenin diğer gelirlerinin de alt kredi anlaşmasıyla kullandırılacak kredinin teminatı olarak gösterilmesine, söz konusu gelirlerin yetmemesi durumunda banka ile Hazine ve Maliye Bakanlığınca dağıtılan yasal payların mevzuattan kaynaklanan herhangi bir yasal kesinti oranına bağlı kalmaksızın tamamının teminat olarak gösterilmesi maddesi eklendi.

KREDİ VEREN BANKANIN ALACAĞI  BİTİNE KADAR BİRİNCİ  DERECE ALACAKLI OLACAK

Ayrıca her türlü vergi, resmi harç ve giderlerin Düzce Belediyesi tarafından karşılanması, belediye adına bankaca belirlenecek ticari bankanın belediye yöresinde bulunan şubesinde teminat hesabı açılması için gerekli belgeleri imzalamaya ve belediye adına proje gelirlerinin teminat hesabına aktarılması, söz konusu teminat hesabı banka lehine 1 derece ve 1. Sırada ve süresiz olarak rehin tesis edilmesi için gerekli evrakları imzalamaya, proje gelirlerinin tahsilatını yapan bankalara belediyenin gelirlerinin teminat hesabına düzenli olarak aktarımının yapılması için muvafakatname vermeye ve proje gelirlerinin belediye tarafından tahsil edilen kısmına ait muhasebe hesapları altında teminat hesabına aktarılmak üzere detay hesaplarının açılması için de yetki istendi.

HER TÜRLÜ MENKUL VE GAYRİMENKULÜ BANKAYA REHİN EDİLECEK

Yine bu amaca uygun olarak belediyeyi borç altına sokabilecek, her türlü sözleşmeyi ve evrakı imzalamaya, gösterilen teminatların kredi geri ödemesine yetersiz kalması halinde belediye mülkiyetindeki her türlü menkul ve gayrimenkulü bankaya rehin etmeye ve ipotek vermeye de yetki istendi.

BANKALARA TAM YETKİ

Krediye teminat gösterilen gelirler kaldırılır veya veriliş şekli değiştirilirse kredinden kaynaklanacak geri ödemelerin her ne ad adı altında olursa olsun, bu gelirlerin yerine konulacak gelir ve menfaatler ile kanun gereğince dağıtılan payların mevzuattan kaynaklanan herhangi bir kesinti oranına bakılmaksızın tamamına tahsil edilerek yapılması konusunda bankaya yetki verilmesine dair yetki istendi.

HER TÜRLÜ TİCARİ İŞLETME BANKAYA REHİN VERİLEBİLECEK

Krediye konu proje ile ilgili belediyenin her türlü hak ve alacaklarının bankaya terhin ve temlik etmeye, belediyeye ait her türlü ticari işletmeyi bankaya rehin vermeye, bankanın mevcut mevzuatı ve bundan meydana gelebilecek her türlü değişiklik çerçevesinde krediye konu işle ilgili her türlü işlemi yapmaya ve eksik işlerin tamamlanması için de yetki istendi.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız