Cedidiye’ye Burhan Özdemir imzası…

  Cedidiye Camiinde restorasyon çalışmaları başladı. Akçakocalı hayırsever iş İnsanı MÜSİAD Genel Başkan yardımcısı Burhan Özdemir, Düzce Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında ilk olarak camii kumlama yöntemi ile temizlenecek daha sonra minareler yeniden inşa edilecek.

Cedidiye’ye Burhan Özdemir imzası…
17.08.2023 - 13:47
Güncelleme 17.08.2023 - 16:09
Haber Merkezi
989

Akçakocalı İş İnsanı Burhan Özdemir Cedidiye cami ve minarelerinin yenilenmesi için çalışmalara başladı. Camii dış cephesinin doğal ve değerli taşlardan oluşması dolayısıyla tarihi yapıların yenilenmesinde yaygın yöntem olarak kullanılan ‘kumlama tekniği’ ile temizlik yapılması için Camii çevresine iskeleler kuruldu.

Hassas şekilde yürütülecek temizlik işleminin ardından sac malzemeden inşa edilen minarelerin yıkılarak cami yapı malzemesine uygun şekilde yeniden inşa edilmesi için çalışmalar en kısa süre içinde başlatılacak.

ÇALIŞMALAR 17 AĞUSTOS’UN YIL DÖNÜMÜNDE BAŞLADI

17 Ağustos 1999 depreminde ağır hasar alan cami ile sacdan inşa edilen minarelerin aynı şekilde günümüze kadar gelmesi, bu sebeple bir an önce yenilenmesi beklenen camiinin karakterine yakışır minareler ve cami kumlama çalışmaları manidar bir tarihte; 17 Ağustos depreminin 24. yılında başladı. Vatandaşların memnuniyetle karşıladığı çalışmaların mümkün olan en kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.

KUMLAMA TEKNİĞİ NEDİR?

Kumlama inşaat mühendisliği ve mimarlık alanında yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu teknik sayesinde özellikle tarihi eserlerde yapının sahip olduğu taş yüzeylerine zarar vermeden yüzey temizliği yapılmakta, restorasyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılan sistem sayesinde yapının tarihi dokusunu bozmadan onarım yapmak mümkün olabilmektedir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde kalma cami, külliye, medrese vb. yapıların restorasyon çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Taş yüzeylerin zaman içinde nem ve suyla kazandığı tuzlanma ve kararma gibi taşın özelliğini kaybetmesine neden olan katmanlar kumlama tekniği ile temizlenebilmektedir. Bu teknik oldukça basit tasarlanmış bir makine yardımıyla uygulanmaktadır. Makine motorla çalışır, basit bir püskürtme yöntemi kullanılır. Makinenin malzeme haznesine kumlama tekniği için öngörülen kum malzemesi eklenir ve malzemenin temizlenecek yüzeye belli bir uzaklıktan püskürtülmesi sağlanır.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız