Gülmez canlı telefon bağlantısı ile anlattı: Burada can pazarı var!

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat sabahı meydana gelen ve 10 ilde yıkıma neden olan depremin ardından Düzce'den bir çok kurum ve kuruluş temsilcileri deprem bölgesine gitti. Bugün Elbistan ilçesine giden Düzce Belediye Başkanı Murat Gülmez, canlı telefon bağlantısı ile son gelişmeleri anlattı.

Gülmez canlı telefon bağlantısı ile anlattı: Burada can pazarı var!
9.02.2023 - 08:15
Güncelleme 9.02.2023 - 09:31
Kaynak: Haber Merkezi
1844

3 gün önce yaşanan büyük felaketin ardından tüm Türkiye deprem bölgesi için seferber oldu. Maddi manevi depremzedelere destek vermek amacıyla arama kurtarma ekipleri bölgeye gitti, kurum ve kuruluşlar yardım malzemeleri gönderdi.

Düzce Belediyesi ekipleri de depremin ilk gününde bölgeye ulaşırken, Düzce Belediye Başkan yardımcısı Murat Gülmez bugün beraberinde bir ekiple Elbistan'a gitti.

Canlı telefon bağlantısı ile bölgedeki gelişmeler hakkında bilgi aldığımız Gülmez, " Burada can pazarı var"  derken insanların enkazların başında yakınlarından gelecek haberi beklediklerini belirtti.

Gülmez, " Biz depremi yaşamız bir iliz. 99 yılındaki aynı manzarayı burada gördük. Binalar yıkılmış, yollar çökmüş, insanlar enkazların başında ateş yıkmış bekliyor. Arama kurtarma ekiplerimiz 2 gündür burada çalışmalara katılıyorlar. Biz de koordinatör valimiz ile görüştük bilgi aldık. Burada durum içler acısı. Binaların yüzde 50'si yıkılmış, kalanlar ise ağır hasarlı." dedi.

Depremin yarlarının sarılması için çalışmaların başladığını, çadır kentlerin kurulduğunu ve sıcak yemek dağıtıldığını söyleyen Gülmez, iletişiminde çok zor sağlandığını dil getirdi.

Gülmez, " Büyük acı var burada. 23 sene önceye gittik. Biz Düzce Belediyesi olarak, 85 personel, 2 donanımlı araç, 2 iş makinesi ile çalışmalara destek veriyoruz. Tüm ekiplerimiz sahada. Yardımlar koordineli bir şekilde dağıtılmaya başlandı. Sıcak yemek veriliyor, çadırlar kuruluyor. Burada adeta bir can pazarı var. İnşallah yaraları saracağız. Ürkmüş bir toplum var burada. İtfaiye ekiplerimiz arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Enkaz altından canlar kurtardılar. Şimdi bir ihbar daha aldık, genç bir arkadaşımızı enkaz altından kurtarmak için harekete geçiyoruz" şeklinde konuştu.


Editör: N. Cingirt