Savcılık takipsizlik kararı verdi

Düzce Belediyesi’nin belediye meclisi toplantısını izlemeye gelen bir grup vatandaşlar hakkında yaptığı suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

27.04.2022 - 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
1081

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, gazeteci Atilla Gösterişli, iş insanları Ethem Şakir, Engin Akar, Haluk Şahin, Kadir Erdoğan, Murat Seyok’ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında hakaret, tehdit, halkı kin ve düşmanlığa tahrik iddialarla suç duyurusunda bulunmuştu.

2021 yılı Aralık ayında belediye meclis toplantısına katılarak , olimpiyat kavşağı ile ilgili pankarta açan 15 kişi hakkında belediyenin suç duyurusunda bulunmasının ardından savcılık takipsizlik kararı verdi.

Geçtiğimiz aralık ayında, yıllardır Düzce'nin simgesi haline gelmiş Olimpiyat kavşağının isminin belediye tarafından bir gecede değiştirilmesine bir çok tepki gelmiş, Düzceliler kavşağa eski isminin verilmesini istemişti.

O günlerde 15 kişilik bir grup, Düzce Belediyesi'nin meclis toplantısına katılmış, toplantıda Olimpiyat Kavşağı olarak bilinen kavşağa  yeniden isim verileceği için görüşlerini bildirmek istediklerini söyleyerek,  ellerindeki, '' Allah parayla yürümeyen nam versin'', '' Onur veren, para veren'', '' Hamit Kaplan'ın sikleti değilsin'' yazan pankartları kaldırmışlardı.

SUÇ UNSURU İÇERECEK EYLEM YOK KARARI

O akşam meclis toplantısında yaşanan kaosun ardından, Düzce belediyesi 15 kişi hakkında, Hakaret, Kişilerin Huzur ve Sükununu Bozma, Tehdit, Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik ve Aşağılama, İzinsiz Toplanma iddialarıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılığın yürüttüğü tahkikat sonucunda 15 isim hakkında soruşturmaya gerek olmadığı görüldü. Aralarında gazeteci Atilla Gösterişli ve Düzce kamuoyunun yakından tanıdığı bir çok ismin bulunduğu 15 kişi hakkında, " şüphelilerin eylemlerinin toplantı olarak nitelendirilemeyeceği, mecliste konuşulmakta olan konu hakkında tepkilerini ortaya koymaya çalıştıkları, bunu yaparken herhangi bir suç unsuru içerecek eylemlerde bulunmadıkları, kaldı ki meclis başkanının kolluk ve özel güvenlik marifetiyle seyirci kısmında bulunan şüphelileri dışarıya çıkartma yetkisinin olduğu, şüphelilerin güvenlik güçlerine zorluk çıkartmadan toplantı salonunu terk ettikleri göz önüne alındığında, şüphelilerin üzerine atılı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet suçundan, ayrı ayrı olmak üzere kamu adına kovuşturma yapılmasına yer olmadığına" şeklinde karar verildi.


Editör: N. Cingirt