CEMİYETTEN ÖZLÜ’YE KAPAK GİBİ CEVAP: BASINA AYAR VERMEYE YELTENMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

Yerel basını halkı kutuplaştırıcı ve kışkırtıcı haberler yapmakla suçlayan Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye, Düzce Gazeteciler Cemiyetinden tokat gibi cevap geldi. Basın hiç kimsenin emir eri değildir denilen açıklamada, Özlü’nün Basına yönelik suçlayıcı, karalayıcı ve hakaret içerikli ifadeler kullanılmasını asla kabul etmiyoruz denildi.

CEMİYETTEN ÖZLÜ’YE KAPAK GİBİ CEVAP: BASINA AYAR VERMEYE YELTENMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR
8.11.2021 - 11:09
Kaynak: Haber Merkezi
1484
1

Başkan Faruk Özlü’nün basını suçlayıcı açıklamalarına çok sert yanıt veren Gazeteciler Cemiyeti, “ Olimpiyat Kavşağı’nın adının değiştirilerek, Sancaklı kavşağı yapılması Düzce’nin tarihine, geçmişine ve değerlerine ihanettir “ ifadelerinde bulundu.

Düzce Gazeteciler cemiyeti tarafından yapılan “kamuoyuna” başlıklı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi.

KAMUOYUNA

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Olimpiyat kavşağının adının değiştirilmesiyle ilgili kamuoyunda devam etmekte olan tartışmalara ilişkin yaptığı açıklamada, yerel basın kuruluşlarına yönelik talihsiz ifadeler kullanmış ve “bazı basın kuruluşları” diyerek basın mensuplarını hedef göstermiştir.

ŞEHRÜL EMİNE YAKIŞMAYAN İFADELER KULLANDI

Görevi yalnızca kamuoyunu aydınlatmak ve gazetecilik faaliyeti yapmaktan ibaret olan basın kuruluşlarına yönelik Başkan Özlü’nün “kutuplaştırıcı, kışkırtıcı yayınlar yapılması, basın yayın ahlaki ile bağdaşmamaktadır” İfadeleri bakanlık yapmış, bir belediye başkanına tek kelimeyle yakışmadığı gibi basını kamuoyu önünde hedef göstermesi de şehrül emin üslubuna hiç uymamaktadır. Bu ifadeler basın mensuplarını da derinden yaralamıştır.  Basına yönelik suçlayıcı, karalayıcı ve hakaret içerikli ifadeler kullanılmasını asla kabul etmiyoruz.

BASIN MAKAM SAHİPLERİNİN EMİR ERİ DEĞİLDİR

Basın,  ne iktidar partisinin, ne muhalefet partisinin ne de makam sahiplerinin emir eri değildir. Basın öncelikle görev yaptığı vilayet ve ülkesinin çıkarlarını korumakla yükümlü, birinci derece halka karşı sorumludur.

BASIN DÜZCELİLERİN TALEBİNİ HABERLEŞTİRDİ

Gerçekten memleketinin hafızasını korumak isteyen duyarlı Basın kuruluşları, Olimpiyat Kavşağı konusunda da yine başkan Özlü’nün tabir ettiği gibi KIŞKIRTICI çevrelerin değil Düzcelilerin istek ve taleplerini gündeme getirmiştir. Toplumu bilgilendirmek ve aydınlatmak amacıyla görev yapan basın kuruluşlarına “halkı kutuplaştırmak, kışkırtmak” şeklinde yöneltilen suçlamayı, talihsiz ve maksadını aşan ifadeler olarak değerlendiriyoruz.

Basın, demokratik toplumların vazgeçilmez bir unsurudur.

Basın özgürlüğü, Anayasamız’la güvence altına alınmıştır.

Demokrasiyi içine sindirmiş siyasetçilerin ve toplumu yönetenlerin, sert ve kırıcı olsa dahi, eleştiriler karşısında hoşgörülü olmaları gerekir.

Düzce Belediye Başkanı şunu iyi bilmelidir ki, basın kuruluşları kimsenin emrinde ya da güdümünde değildir.

ACİZLİK BASİRETSİZLİK

Hoşuna gitmeyen haber yapan basın kuruluşlarını “aba altından sopa göstermekle” itham etmeyi, acizliğin ve basiretsizliğin bir sonucu olarak değerlendiriyoruz.

BASINA AYAR VERMEYE YELTENMEK KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR

Basın kuruluşlarına ayar vermeye yeltenmek, hizaya getirmeye kalkışmak kimsenin haddi değildir.

DÜZCE’NİN TARİHİNE İHANET

Olimpiyat Kavşağı’nın adının değiştirilerek, Sancaklı kavşağı yapılması Düzce’nin tarihine, geçmişine ve değerlerine ihanettir.

Belediye Başkanı’nı basını suçlamak yerine yanlıştan dönmeye, Düzce’nin tarihine ve değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Nitekim biz Düzceli Gazeteciler olarak Sancaklı Ailesinin isminin verilmesine karşı değiliz. Düzce’ye hizmet etmiş Sancaklı ailesi ve diğer değerli insanların isimleri Düzce’nin hafızasında yer etmiş bir kavşak yerine yeni yapılmakta olan çok daha güzel kavşaklara verilebilir. Bunun içinde kavşak, cadde, mahalle ve sokaklara isim verilmesi yöntemini en iyi seçilmişler bilir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Editör: N. Cingirt