DEVA Partisi, Akçakoca’yı zehirleyecek cüruf tesisine hayır dedi

DEVA Partisi,  Akçakoca’yı zehirleyecek cüruf tesisine hayır dedi
24.09.2021 - 15:28
Özel Haber
3015

Akçakoca’ya yapılmak istenen cüruf ayrıştırma tesisine itirazlar devam ediyor. Akçakoca  sapağına yapılacak tesis için halk sağlığını tehdit edeceği gerekçesiyle DEVA Parti de itiraz etti.

Akçakoca halkının sağlığına zarar verecek hiçbir girişimin yanında olmayacağı açıklayan DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz,” Akçakoca’yı zehirleyecek firma büyük meblağlar kazanırken olan Akçakoca’mıza olacak. Deniz canlılarımız zarar görecek, bölge çok ciddi çevre sorunları ile karşı karşıya kalacak “ ifadelerinde bulundu.

İl Başkanı Caymaz yazılı olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ Ereğli Demir-Çelik Fabrikası’nın Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık tarafından “Sahillerimizi zehirliyor!” gerekçesi ile bölgeden ihraç ettiği cüruf ayrıştırma tesisi Alaplı’da da kabul edilmeyince soluğu Akçakoca’da aldı.

Kurulmak istenen bu tesise getirilen malzeme kırma-dökme işleminin ardından madenleri geri dönüştürecek, sonucunda ortaya çıkan kimyasal ise deniz suyuyla karışıp Akçakoca’yı zehirleyecek. Firma büyük meblağlar kazanırken olan Akçakoca’mıza olacak. Deniz canlılarımız zarar görecek, bölge çok ciddi çevre sorunları ile karşı karşıya kalacak.

İnsanlarımızın temiz bir çevrede yaşıyor olması sağlıkları açısından başlıca etmenlerden birisidir. Tesisin ilçemize kurulması kabul edilemez bir hata; izin verilmesi halinde yaşanacak sorunlar kaçınılmaz bir gerçektir.

Biz DEVA Partisi Düzce İl Teşkilatı olarak vatandaşlarımızın sağlık ve refahını hiçe sayan; ekolojik dengeye zarar verecek her türlü girişimin karşısında olduğumuzu bildiririz “ dedi.


Editör: N. Cingirt