Söz veriyorum, sandıkta alaşağı edeceğiz MERSİN MİTİNGİ CANLI YAYIN...

“Erken seçim” mitinglerine bugün Mersin’den başlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Beraber gideceğiz sandığa ve bir dikta yönetimini, bu ülkeye farklı bakan bir yönetimi sandıkta alaşağı edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum sizlere" dedi.

4.12.2021 - 13:42
Kaynak: Haber Merkezi
1067
1

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Haydi meydana" sözleriyle başlatacağı bölgesel mitinglerin ilki bugün Mersin’de düzenleniyor.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle:

20 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar. 2 üniversite bitiriyorsa bu ayıp kime ait. Umutsuzluğa yer yok. Bütün sorunları çözeceğiz. Torosların eteğinde, yiğitlerin harman olduğu bir yerdeyim.

(Hükümet istifa sloganları üzerine) Onun istifa etmesine gerek yok. Onu göndereceğiz zaten. Edeple göndereceğiz. Demokrasiyle göndereceğiz. Demokrasiye inanıyoruz. Geliyor gelmekte olan ve birileri de gidecek. Göndereceğiz onları. Mersin küçük bir Türkiye'dir. Türkiye'nin yaşadığı sorunları biliyorum. Sizler de biliyorsunuz. Milletin sesi dedik. Milletin sesinden birileri gelsin konuşsun dedik. Ama onlar duymazlar çünkü sağırlar. Görmezler çünkü başka şeyleri görüyorlar. Bütün gerçekleri size anlatmak zorundayız. Dün saat 11'de TÜİK'e gittim. Burayı iyi dinlemenizi isterim. Enflasyon açıkladılar. Aylık 3,51, yıllık 21,31. Ya Allah aşkına şu noktaya geldim. Bunlar devletin memuru mu, sarayın memuru mu? Siz, eşiniz çoluk çocuğunuz markete gidip alışveriş yapmıyor mu? Faturalara bakmıyor mu? Deterjan alırken, ekmek alırken, domates alırken görmüyor mu bunlar? Talimat gelmiş, düşük tutacaksınız diye. Neden gittim? TÜİK rakamları üzerinden emekli aylığı belirliyorlar, asgari ücreti belirliyorlar. Milyonlarca kişinin aylığını düşük rakamlar üzerinden hesaplamaya çalışıyorlar. Akademisyenler 21 değil yüzde 58 diyor. Hangisi doğru? Eli kalem tutanlar, aklı başında olanlar doğru rakamları söylüyorlar.

Hepsini halledeceğiz. Vesayet diye bağırıyorlardı değil mi? Vesayetin ne olduğunu dün bütün dünya gördü. Sarayın emrine giren memurlar devletin memuru değillerdir. Tabi oldukları kanunun adı devlet memurları kanunu. Ama uyguladıkları yol yöntem sarayın kuralları. Asgari ücretlinin, memurun, emeklinin hakkını savunmak sadece benim değil, hepimizin görevi ve ortak yapacağız. Türkiye'yi her türlü vesayetten kurtaracağız. Sarayın vesayetinden Türkiye'yi beraber kurtaracağız.

'SANDIKTA ALAŞAĞI EDECEĞİZ'

Az önce çiftçilerimiz konuştu. İki annemiz konuştu. Hayat pahalılığından söz ediyorlar. Şu soruyu herkesin kendine sormasını isterim. Alın teri döken bir insan neden zarar eder? Bu zararın sorumlusu kim? Bu soruyu vicdanı olan herkesin kendine sormasını isterim. Bu ülkenin toprakları var. Bereketli toprakları var. Bereketli havamız var. Güneşimiz var. Karımız var, yağmurumuz var. Çalşkan insanlarımız var. Neden arpayı, buğdayı, nohudu, fasulyeyi, canlı hayvanı neden dışarıdan getiririz ve gümrük vergisini neden sıfırlarız?

Beraber gideceğiz sandığa ve bir dikta yönetimini, bu ülkeye farklı bakan bir yönetimi sandıkta alaşağı edeceğiz. Bunun sözünü veriyorum sizlere.

'FAİZE KARŞIYSAN NEDEN SİLMİYORSUN?'

Çiftçi kardeşlerime söylüyorum. Bir, Allah'ın izniyle iktidar olacağız. Şunu asla unutmayın. İlk 1 hafta içinde çiftçinin bankalara, tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarınının faizlerini ilk bir haftada sıfırlayacağız.

Esnaf kardeşimiz de konuştu. Aynı şeyi esnaflar için de yapacağız. Aldıkları kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Faize karşıysan neden bu faizler var? Neden bunları silmiyorsun?

Halk Bankası'nı gerçekten de bir esnaf bankası yapacağız. Esnafın nereden ne kadar ucuz aldığını herkes görecek.

Bu memlekete barışı getireceğim. Ahdim var, bu memlekete huzuru, sevgiyi getireceğim. Ahdim var ve söz veriyorum. Bu memlekete demokrasiyi, bu memlekete adaleti getireceğim.

Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Söz veriyorum. Siyaset ahlaklı insanların işi olacak. Adamına göre kredi al, ihale ver, rüşvet ver zengin ol siyasetinden arındıracağız. Söz veriyorum bütün Türkiye duysun. Hiçbir rüşvetçiyi devlet kadroları içinde asla ve asla barındırmayacağız.

'HER KURUŞUN HESABINI VERECEĞİZ'

Saray ve şurekası duysun. Rüşvet alanları, uyuşturucu baronlarıyla kol kola gezenleri, onların uçaklarına binenleri, paralarını alanları devlet kadrolarında yaşatmayacağız. Harcadığımız her kuruşun hesabını millete vereceğiz. Sizin paranız. Bu parayı harcarken size hesap vermek namus borcum olacak. 84 milyonu Londra'daki tefecilere mahkum ettiler. Vergilerin büyük kısmı oraya gidiyor. Üreten, alın teri döken herkesin hakkını ve hukukunu koruyacağım.

Bu topraklarda hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Bu ülkede yoksulluk olmayacak. Mersinlilere söz veriyorum. Türkiye'ye söz veriyorum. Milyonlarca gencimiz işsizken, dört yerden, beş yerden, altı yerden maaş alan düzeni sonlandıracağım.

MİTİNG ÖNCESİ TWEET ATTI

CHP’nin erken seçim çağırısıyla yapacağı ilk mitinge kısa bir süre kala Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı.
Kılıçdaroğlu’nun paylaşımının tamamı şöyle:
"Milletimizi dinlemek üzere dün akşam Mersin'e geldim. Şehidimizin evine taziyeye gittim. Bugün ise milletimiz sefaleti anlatacak, biz dinleyeceğiz. 2021'de hala böyle bir gündemimizin olması yürek sızlatıyor ama ne yapalım çözmek için yollardayız. #MilletinSesi”

İKİNCİ MİTİNG KOCAELİ'DE

CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Yıldızlı, partisinin ikinci mitinginin Kocaeli'de olacağını açıkladı.

CHP İzmit İlçe Danışma Toplantısı'nda konuşan İl Başkanı Harun Yıldızlı partisinin ikinci mitinginin Kocaeli'de olacağını açıkladı.

Yıldızlı konuya dair şu ifadeleri kullandı:

"Bir arkadaşımız 'çok büyük gıda sıkıntısı olacak' dedi. Herkes çözüm bekliyor. Ama bunlar yağmurda ıslandıkları ile birlikte yürümeye devam ediyor. Biz diyoruz sahaya inin. Biz size hasret değiliz sahaya inin de esnaf ne yapıyor diye bakın. Ben senle yürümeye meraklı değilim. İn esnafın çiftçinin haline bak. Önerilere dikkat etmeleri gerekiyor. Sıkıştıkça PKK terör örgütü. Anında örgütlü olma şansınız var. Cumhuriyet'in 2. yüzyılında her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyacımız var. İktidar çok yakın bize, iktidar gözüküyor. Eksiğimiz olabilir eleştiriye de açığız. Bu konuda kimsenin şüphesi olmasın. Hafta sonu Mersin'de mitingimiz var. Buna çevre illerden katılım olacak. 2. mitingin de Kocaeli'de olması için söz kıydık. Bunun altyapısı yapılacak ve 2. miting Kocaeli'de olacak"

VALİLİK REDDETMİŞTİ

CHP'nin yapmak istediği mitinge Mersin Valiliği'nden ret kararı gelmişti.

CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay, mitingin eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu yanındaki alanda yapılacağını açıklamıştı.

Aktay, uzun süre valilikten geri dönüş olmadığını, bu sebepten ikinci kez miting için talepte bulunmaya gittiklerinde izin verilmediğini öğrendiklerini söyledi. Miting taleplerine ilişkin bir yerden talimat beklenir gibi bir görüntü olduğunu belirten Aktay, “Cumhuriyet Meydanı’nı Cumhuriyetin ve halkın partisine kapatmak gibi bir hadsizliğe tevessül edilmeyeceğini umuyorduk” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 ay önce aynı yerde miting düzenlemiş olması çifte standart eleştirilerine neden olmuştu.


Editör: N. Cingirt