'Düzce’yi satılığa mı çıkardınız?'

CHP’li Özcan’dan Düzce belediyesiyle ilgili flaş açıklama! Milletvekili Talih Özcan, “Bu bir kalkınma projesi değil, Düzce’yi satılığa çıkarma projesidir”

'Düzce’yi satılığa mı çıkardınız?'
7.09.2023 - 07:09
Haber Merkezi
532

Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün, merkez içme suyu depo ve şebeke yapım işi kapsamında Dünya Bankası’ndan 45 milyon Euro kredi talebinde bulunması ve kredinin alınması karşılığında belediyenin tüm gayrimenkul, şirket ve gelirlerinin ipotek gösterilmesi için yetki istemesine CHP’den ağır eleştiriler geldi. CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan, “Bu bir kalkınma projesi değil, Düzce’yi satılığa çıkarma projesidir” diyerek flaş bir çıkış yaptı.

DÜZCE’NİN AYAĞINA PRANGA MI TAKACAKSINIZ?

Özcan, belediyelerin kalkınma projeleri için borçlanmasının normal olduğunu ancak bu borçlanmaların doğru zamanlama, doğru usul ve esaslarla, kentin kaynaklarının verimli kullanılmasıyla yapılması gerektiğini belirtti. Ancak Özcan, belediye meclisine sunulan 45 milyon euroluk bu teklifin kabul edildiği takdirde sonuçlarının geri dönülemez biçimde ağır olacağı vurgusunda bulundu. Belediyenin tüm şirket ve gelirlerinin bu kredi karşılığında ipotek gösterilmesinin uzun yıllar Düzce’nin ayağına vurulmuş bir pranga olacağını ifade eden Özcan, Düzce halkı da vergilerinin bu şekilde kullanılmasına karşıdır, dedi. Özcan şöyle devam etti: Teklife göre, belediyenin proje gelirleri kredi teminatı gösterilecek. Bu gelirler yetersiz kaldığı takdirde belediyenin diğer gelirleri teminat olacak. Bu gelirler de yetmezse, Hazine ve Maliye Bakanlığınca dağıtılan payların yasal kesintilerine bakılmaksızın tamamı teminat olacak. Maalesef bu borçlanma miktarı ve teminat unsurları, yerel seçimlere bu kadar kısa süre kalmışken kamu finansmanı ve mali sürdürülebilirlik açısından görevi kötüye kullanmaktır. Düzce’ye ve Düzce halkına bu kötülüğün yapılmasına müsaade edemeyiz. 

 

DEVLET KAYNAKLARI YEREL SEÇİM FİNANSMANI OLAMAZ

Özcan, yerel seçimlere bu kadar kısa süre kalmışken 45 milyon Euroluk borçlanmanın mantıklı bir yanının olmadığını, yeni gelecek Belediye Başkanı’nın da omuzlarına yüklenmiş çok büyük bir yükle göreve başlamasına neden olacağını belirtti. 45 milyon Euronun Türk Lirasıyla Düzce’nin bir yıllık mali bütçesinden bile fazla olduğunun altını çizen Özcan, Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye eleştirilerde bulundu: “Bu millet sizi göreve getirdiğinde 5 yıl zamanınız vardı. Tüm projelerinizi, borçlanmalarınızı, ödemelerinizi bu süre zarfında planlayıp projelerinizi tamamlayın diye seçtiler. Ancak, 5 yıllık görev sürenizin sonunda Dünya Bankası’na yıllık bütçenin üzerinde borçlanmak, devlet ve makam gücünü kullanarak, Düzcelilerin vergilerini bir parti seçim propagandası haline dönüştürmek ve koltuk süresini uzatma çabası içine girmek demektir. Devlette devamlılık esastır. Günü kurtarmak, koltuk derdine düşerek kentimizin kaynaklarını ipotek vermek sizi göreve getiren Düzcelileri kandırma çabasından öteye geçmez. Düzce halkı buna razı olmaz.

ÖZCAN: HALKA HESAP VEREBİLİR BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞIMIZ OLACAK

46 yıl sonra Düzce’den CHP milletvekili çıkarak parlamentoya giren Özcan, yerel seçimler için dikkat çeken açıklamalarda bulundu: “Cumhuriyeti kuran parti olarak bizler 46 yıl sonra CHP’nin bayrağını Düzce’ye dikmeyi başardık. Şehrin anahtarı artık bizim elimizde. Yerel Seçimlere de bu başarıyı taşıyacağız, göreceksiniz. Ancak bizim belediyecilik anlayışımız şu anki gibi olmayacak. Biz, şeffaf ve halka hesap veren yönetim anlayışıyla yapacağız çalışmalarımızı. Ekonomik bir krizin içinde hayat mücadelesi veren halkımızın vergilerini ve diğer tüm gelir kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanacağız ve kentimizi tehlikeli borçlara sürüklemeden kalkındıracağız. Yerel yönetimlerde devamlılığın sağlanması için çalışacağız. Koltuk sevdasıyla değil, Düzce halkına duyduğumuz sevgiyle, çocuklarımızın geleceğine yönelik projelerimizle yapacağız yatırımlarımızı. Omuzlarında büyük yüklerle yaşayan vatandaşlarımıza daha büyük yükler yüklemeyeceğiz. Aksine onların yükünü hafifleteceğiz. Çünkü Düzce bunu hak ediyor.


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız