TMO Deposunun Kapatılmasına CHP ‘den Tepki

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararının ardından CHP İlçe Örgütü merkeze giderek yetkililerden bilgi aldı. Akçakoca’da TMO’nun alım merkezini kapatmasının uygun olmadığını belirten Abanoz, “Buradan hükümete sesleniyoruz. Akçakoca’daki TMO Alım Merkezi’ne üretici fındığını teslim edemediğinde traktör tepelerinde ne yapacak?” diye konuştu.

TMO Deposunun Kapatılmasına CHP ‘den Tepki
13.11.2021 - 18:53
Güncelleme 13.11.2021 - 19:11
Haber Merkezi
2098
1

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Akçakoca Fındık Alım Merkezi’ni kapatma kararının ardından Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Şahin Başaran, bu uygulamanın çiftçiyi ve serbest piyasayı zora sokacağını söyleyerek siyasilerden karardan dönülmesi için destek istemişti. Başaran’ın bu çağrısına ilk yanıt Cumhuriyet Halk Parti Akçakoca İlçe Örgütü’nden geldi. CHP Akçakoca İlçe Başkanı Tuğrul Abanoz ve yönetimi TMO’nun ilçedeki alım merkezine giderek yetkililerden konuyla ilgili bilgi aldı.

‘KAMU ZARARI OLUŞUYORMUŞ’

Burada bir basın açıklaması yapan Abanoz, “TMO’nun deposuna geldik. Hazırlıklarını yapıyorlar. Orayı kapatıyorlar. Gerekçeleri de ‘Hiçbir üretici gelmediği için biz buradaki ekibi tutamıyoruz. Kamu zararı oluşuyor’ beyanları var. Oysaki üreticiye kendi ürettiği ürün için iyi bir bedel verebilseler üretici kendi evinde tutmayacak gelip teslim edecek. Üretici beklediği fiyatı bulamayınca dolayısıyla ürünü de teslim etmiyor.” dedi.

‘SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ’

Üreticiyi zora sokan bu durumdan geri adım atılması gerektiğini kaydeden Abanoz, “Bu üretici traktör tepesinde Adapazarı’na fındık mı götürecek. Ek bir külfet. Orada yaş derlerse de geri getirecek. Fındığın en yoğun olduğu yerde sen fındık almayacaksın. Fındığın az olduğu yerde fındık alıyorum diyeceksin. Bu samimi değil. Bu hükümetin saçma sapan uygulamalarından bir tanesidir. Yine geceden yatmışlar, sabaha kalkmışlar biz böyle bir karar aldık diyorlar. Bunu neden uzun vadeye yaymıyorsunuz? Bu ürünü üreticiye ürettirmeyecekler. Sözün bittiği yerdeyiz. Allah sonumuzu hayretsin.” diye konuştu.

‘FINDIK ÜRETİCİSİN YİNE KARTELLERİN ELİNE BIRAKACAKLAR’

Kararın Salı günü Akçakoca Ziraat Odası’na mail yoluyla iletildiğini belirten Abanoz, “Artık Akçakoca’da fındık alımı olmadığı gibi Karasu ve Düzce’de fındık alımı yok. Buradaki depoları kapatıyorlar. Çilimli,, Kocaali ve Adapazarı Merkez’de alıma devam edeceklerini söylüyorlar. Sizler de takdir edersiniz ki zaten zor geçen bir fındık sezonu vardı. Çok uzadı bu sene. TMO’nun fiyatı regule etmek için Akçakoca’da bulunduğunu biliyoruz. Ama bu gidişle fındık almadıklarında fındık üreticisini yine tekellerin, kartellerin eline bırakacaklar. Zaten düşük olan fındık piyasasının daha da düşeceğini tahmin ediyoruz.” diyerek kararın Akçakoca ve Düzce’de serbest piyasadaki fiyatları da üretici aleyhine etkileyeceğini söyledi.

‘ÇİFTÇİ TRAKTÖR TEPELERİNDE NE YAPACAK?’

Hükümete çağrı yapan Abanoz, “Buradan bildirmek istiyoruz. Oysaki 60 bin tona yakın bir fındık üretimi gerçekleşen Akçakoca’da böyle bir deponun kapanması uygun değildir. Bunun maksadını anlayamadık. Buradan hükümete sesleniyoruz. Akçakoca’daki TMO Alım Merkezi’ne üretici fındığını teslim edemediğinde traktör tepelerinde ne yapacak? Zaten TMO alımlarda ince eleyip sık dokuyordu. Yaş diyordu, randımanlı değil diyordu, kota diyordu. Şu an itibariyle burada 26 TL’den bahsediliyor. Piyasa çok düşük. Üreticiyi çok daha kötü günler bekliyor.” dedi.

 


Editör: N. Cingirt

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Akçakoca TV (www.akcakocatv.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • Fındikcı
    Fındikcı
    13.11.2021 19:37

    Bir devlet üreticisine bu kadarmi düsman olur.yabancının elin insafına birakirmı.oyu italyan dan istiyecekler galiba

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız